şükela:  tümü | bugün
 • bir internet... fenomeni. öncelikle tanımlamak gerekirse, scp foundation, bir korku yazın projesidir. bir çok katılımcısı olan bu projede, scp foundation adlı bir organizasyon anlatılmaktadır.

  scp foundation, 'anormal' olarak tanımlanabilecek muhtelif eşyaları, insanları, varlıkları vb. koruma, kontrol altına alma ve gerek onları insanlığın geri kalanından, gerekse insanlığı onlardan koruma amaçlı bir organizasyondur (scp'nin açılımı 'secure, contain, protect' yani 'bul, kontrol altına al ve koru' şeklindedir). bu 'anormal' varlıklar arasında, fotoğrafı çekilenin o anki en büyük isteğini çektiği fotoğrafta gösteren basit bir polaroid kamera gibi basit ve tehlikesiz şeylerden, serbest kalması halinde tüm evrenin varlığını tehlikeye düşürebilecek varlıklara kadar pek çok şey bulunmaktadır.

  scp'lerin tanımları, organizasyon prosedürleri ve scp'lerle ilgili hikayelere scp foundation wiki sitesinden erişilebilir.

  scp foundation, internet üzerinde denk geldiğim en başarılı serbest yazın örneklerinden biridir. scp'lerin tasvirlerinde kullanılan, stratejik sansür ve silinen kısımlar, korku öğesini, hayal gücünü tetikleyerek daha da arttırabilmektedir. açık olarak mevcut bilimkurgu, mitoloji ve fantastik kurgudan etkilenenler olmasının yanında, aralarında gayet yaratıcı ve insanı dehşete düşüren orijinal örnekler de bol miktarda vardır.

  eğer hayal gücü fazla aktif biriyseniz, 'keter' olarak sınıflandırılan varlıkları okumanızı tavsiye etmem. ayrıca, scp-173'ten de uzak durun.
 • procedure-110-montauk, scp-682, scp-173, scp-002, scp-087 gibi şeylerin kabuslarınızda kendilerine yer bulmalarına neden olabilecek organizasyon.
 • bir marble hornets değil, ancak kesinlikle iş yapar.
 • çok sağlam bir kurgudur. internette de pek bilinmiyor. guillermo del toro gibi birinin elini atması ve kaliteli, özenli bir film ile blair witch project'in 1000 katı etki yapabilir.
 • keşfedip epey kurcaladıktan sonra uyuyunca rüyalarıma karışan varlık/eşyaların olduğu değişik site. şimdilik en beğendiğim scp-294. scp-956 da epey iyi. bir de şimdiye kadar fotoğrafı olan tüm spc'lerde reverse image search yaptığımda asıl kaynağın yine bu site olduğunu fark ettim, yani fotoğraflar tamamen özgün. helal olsun, adamlar yapıyor.

  edit: scp-1981'i unutmuşum.
 • scp-426 sanki ogr*den fırlamış bir karakter, aynı zamanda scp. scp-294 ile birlikte favorim.
 • aşağıda, bir birinden korkunç üç girdisini bulabileceğiniz proje... bilhassa spoiler içine aldım, çok korkunçlar çünkü.

  --- spoiler ---

  scp-1212:
  bir ütü masası olarak gözlemlenen bu scp, katlandığında azer bülbül türküleri söyleyerek çevresindekileri korkutur.
  yapılan laboratuvar gözlemlerinde, ütü masasının aslında 90'lık bir kaset olduğu görülmüştür. kasedin her iki yüzünde de aynı tracklist'in olması, bu scpyi diğerlerinden çok daha gizemli ve korkutucu kılmaktadır.
  ütü masasından alınan örneklere bakıldığında, ütü tahtasının üzerinde isot izlerine rastlanmıştır. bu da ütü tahtasının bir öğrenci evinden gelmiş olabileceğini ve yemek masası olarak da kullanılabileceğini göstermektedir. bu nedenle scp, ağır güvenlik altında tutulmak yerine, scp derneği polatlı şubesinin girişteki kilim üzerine yerleştirilmiş ve kolonya ve peçete servisi yapmak için kullanılmaktadır.

  scp-2138-1:
  bu scp bir mezarlıkta ortalığa bırakılmış olarak bulunmuştur ve 3.5"lik bir diskettir.
  disketin üstündeki etiketin yırtılmış, kirli ve yamuk yapıştırılmış oluşu, bu scp'yi bayağı bir korkutucu hale getirmektedir.
  disketin içindeki dosyalar bir bilgisayara aktarılmış ancak bilgisayar ekranı disketin çıkartılmasına müteakip, 320x240 çözünürlüğe geçiş yapmış ve siyah ekrana kırmızı yazı tipi ile "arkana bak" yazmıştır. scp araştırmacıları tarafından yapılan "arkamıza bakmak" adlı gözlemlemede, araştırmacıların arkasında olağan dışı bir şey olmadığı kayıtlara geçirilmiştir. fakat araştırmacıların tekrar ekrana dönmelerine müteakip, bu defa ekranda "press any key to continue..." ibaresi belirmiştir.
  scp'yi anlamak için yapılan çalışmalar şimdilik, "klavyede any tuşunu bulmak" olarak adlandırılan araştırma ile devam etmektedir (çok korkunç).

  scp-cr9:
  bir yara bandı olan scp-cr9'nın en belirgin özelliği, pakedinin açılmamış olmasına rağmen, yara bandı üzerinde kan olmasıdır.
  scp derneği araştırma görevlileri, kanın yara bandı pakedine nasıl girdiğini araştırırken çok daha çarpıcı bir bulguya imza atmıştır.
  aslında kan, yara bandına bulaşmamış, yara bandı bir canlı olduğundan ötürü ve pakedin içinde ezildiğinden mütevellit kanamıştır.
  scp derneği araştırma görevlileri, yara bandı pakedine oksijenli su ve tentürdiyot uygulamak suretiyle kanamayı durdurmayı başarmış, ancak bu esrarengiz canlının bir ameliyata ihtiyacı olup olmadığını saptayamamıştır.
  pakedi açarak canlının yaşamına kast etmek yerine, scp-cr9, şimdilik üstüne başka bir yara bandı yapıştırılarak, scp derneği tıbbi hizmetler kurum merkezi'ndeki yoğun bakım biriminin ecza dolabına kaldırılmıştır.
  --- spoiler ---

  ben demiştim
 • internetin göt deliği olan 4chan'ın ürettiği spooky içeriğin toplanmış hali. 20 dakikalık belgesel-anlatısı için buraya.
 • mangası da vardır.
hesabın var mı? giriş yap