şükela:  tümü | bugün
 • yağsız hazırlanan scambled eggs, haşlanmış yumurta ile beraber yumurtanın bürünebileceği en sağlıklı ve hafif hallerden biri. ve bana göre haşlanmış yumurtadan daha lezzetli hem de çabucak pişerek sabahları vakit kazandırıyor. tek yumurtalı scrambled eggs'in (egg?) bu şekilde pişmesi 2 dakika bile almaz. tek kötü yanı ananemin deyimiyle biraz "bereketsiz" bu usül pişirmek; yağsız pişirince, tava teflon da olsa mutlaka tavada bir katman yumurta kalıyor. ee ne demişler her gülün dikeni pıleysıteyşının tekkeni
 • herhalde türkçesine en uygun çevirisi çırpılmış yumurtadır. yumurta hazırlamanın bence en kolay ama en zahmetli şekli. diğer yumurta çeşitlerine *** kıyasla kolay olmasının nedeni zamanlamanın öneminin daha az olmasıdır. özellikle çılbır * yaparken bitirmede hata payınız otuz saniyeyi geçmez, otuz saniye erken alırsanız pişmemiş yumurta *,geç alırsanız aşırı katı yumurta beyazı olur. çılbırda zor olan taraf ise yumurtayı sudan çıkarıp kesmeden kıvamını tam olarak anlamak pek mümkün değil. ama çırpılmış yumurtanın kıvamını sürekli kontrol ettiğiniz için ne zaman ocaktan alacağınızı anlamak daha kolay.

  böyle akıcı, pütürlü krema gibi kıvamını da *, büyükçe parçalardan * oluşan halini de çok severim. ikincisini yapmak nispeten daha az emek ister. tavaya bol yağ koyarsınız. yağın buharlaşma noktasına yakın *kırılmış ama çırpılmamış yumurtaları tavaya boca edersiniz. sonra altı orta derecede açık ocakta hafif hafif, biraz da kazıyarak karıştırıp istediğiniz noktada ocaktan alırsınız. bu yöntemle hazırlamak yaklaşık üç dakika falan sürüyor.

  krema kıvamlısı için biraz daha çalışmak gerekiyor. yumurtaları soğuk tavaya kırıp içine bir miktar yağ koyarak başlıyoruz. tereyağı kıvamı yakalamak için daha iyi oluyor ama zeytinyağı da gayet olur neden olmasın. sonra tavanın altı en kısık noktaya getiriyoruz ve yumurtaları yavaş yavaş karıştırarak sarılarını mümkün olduğunca homojen dağıtmaya başlıyoruz. bu noktada altını kazımaya çok da gerek yok. ama zamanla yumurtalar zeminde pişmeye başlayınca deli gibi kazımak gerekiyor. her seferinde yaklaşık bir milimetrelik bir pişmiş yumurtayı zeminden kazıyarak alıyoruz. altı ne kadar kısık olsa da iki saniyede oluşuyor bu tabaka. o yüzden dikkat etmek lazım. yumurta iyice kıvam tutmaya başlayınca ocaktan alıp içine süzme veya suyu fazla olmayan yoğurt koyuyoruz. ben üç yumurtaya fazla da tepeleme olmayan bir çorba kaşığı yoğurt koyuyorum ama damak tadına göre değişebilir bu miktar. yoğurdu da ekledikten sonra tekrar ocağa dönüp bir dakika kadar manyak gibi kazıma ve karıştırma sonunda ocaktan alıyoruz. yalnız mümkün olduğunca çabuk tabağa almakta fayda vor yoksa dibi tutuyor, onca çaba da boşa gidebiliyor. bu yöntemle hazırlamak ise on onbeş dakika sürebilir. ama sonuç bence daha lezzetli.

  çok önemli bir nokta ise yumurtaya tuzunu servisten hemen öncesine kadar atmamak çünkü sulandırıyor efendim yumurtayı. kıvam bozuyor, hoş olmuyor.
 • the beatles'ın efsanevi şarkısı yesterday'in ilk ismi. besteyi yaptıklarında şarkıya bu ismi vermişler, sözleri de "scrambled eggs/oh, my baby how i love your legs" şeklinde başlıyormuş. daha sonra uygun sözleri yazınca* o şekilde yayınlamışlar.

  bununla ilgili paul mccartney ve jimmy fallon'dan güzel bir parodi de burada: http://www.youtube.com/watch?v=mo6cyjpdlue
 • ingilizlerin kahvaltıda yedikleri en sağlıklı çok az şeyden biri, hatta hayatlarında demeli ama süt yerine süt kreması koyunca da biraz değer kaybedebiliyor, neyse.
  normal kırma yumurtadan farkı yumuşak ve sütten dolayı nasıl söyleyeyim pofudik bi tadı olması.
  bunun araştırmalarım sonucu bence en güzel türkçe tarifi şu sitededir
  ayrıca ian mckellen ustanın tarifi de şu sitede yer alıyor.
  öte yandan ne çılbır, ne de sahanda yumurta'dır kendisi. genellikle kızarmış ekmeğin üzerine tabiri caizse sürülerek yenir, öyle yumuşak bir dokusu vardır, kimisi daha kuru kimisi ise daha nemli bir kıvamı sever.
  pişti pişecek dediğimiz esnada kaşar rendelersek epey güzel oluyor, en son üstüne tuz, karabiber belki biraz da pul biber...
  ben bunun kaymaklı bir versiyonunu yakında deneyeceğim, neden olmasın diyorum, neyse denedikten sonra buraya yazarım.
 • eskiden dedem atmacalarına yumurtayı bu şekilde yapıp verirdi.

  kardeşim tatile gittiğimizde kahvaltıda bundan yedi ve sevdi. geldik anneme anlatıyoruz çırpılmış yumurta diye. nasıl yani omlet değil mi? deyince ben de atmaca yemi gibi dedim ve hemen anladı.
 • yaklaşık 3 yıldır yapmış olduğum yumurta pişirme tekniğidir. yumurtayı önce çırpıyor daha sonra tavada pişerken karıştırıyorsunuz. inanılmaz bir lezzet. bu tarifi ilk kez denediğim o sabah, çocukluğum boyunca her sabah kahvaltısında yediğim yumurtayı yeniden keşfetmiş gibi olmuştum. sahanda yumurta tutkunu olan aile fertlerime bu lezzeti sunduğum an, yumurtanın görüntüsünden biraz ön yargılı yaklaşmışlardı ancak zamanla bağımlısı oldular.
 • (bkz: ittirme)
 • ekşi duyuru da aklıma gelip az önce denediğim yumurta pişirme çeşidi. daha önce çok defa görüp ulan ne farkedecek sonuçta yumurta derken, gerçekten farkı gördüğüm, yapmaya devam edeceğim çeşittir.
 • sahanda yumurta veya omlet değildir. tamamen farklı bir pişirme tekniği vardır ki yukarıda pek çok entryde değinilmiş.

  şahsen en sevdiğim türü, iki yumurta, üç kaşık süt kreması ve az tereyağı ile kısık ateşte kenardan ortaya doğru hafif hafif karıştırılarak pişirilen türüdür. iyi cins bir eski kaşarı da pişme sonunda ocaktan alır almaz incecik rendeleyip içine karıştırmayı severim. yine ince dilimlenip hafif kızartılmış ekşi maya ekmek dilimlerinin üzerinde servis edilmesi, kahvaltıda pratik oluyor.proteini, karbonidratı, yağı tek kalemde gömüyorsunuz *

hesabın var mı? giriş yap