şükela:  tümü | bugün
 • 1991'de cikan pek cok onemli albumden biri.*** dans-rock fuzyonunun ilk onemli urunlerinden, primal scream'in taninmasini saglayan muhtesem bir kafa albumu.
  katkida bulunanlar arasinda the orb, jah wobble, andrew weatherall gibi agir toplar var, daha duz rock'n'roll bir kac sarkida da rolling stones produktoru jimmy miller gorev basinda..
  baslama vurusu stones isi movin on up ile yapiliyor. arkadan surpriz psychedelic 13th floor elevators cover'i slip inside the house ile sasirtiyor album, higher than the sun'a gelince artik bunun ozel bir album oldugu anlasiliyor, kanatlandiriyor adeta sarki dinleyeni. arka arkaya gelen come together ve loaded albumun zirvesi. come together, kadin soul vokalleriyle insani esritiyor. single versiyonu ise martin luther king jr sample'lari ile costuruyor..loaded eski bir primal scream sarkisinin andrew weatherall tarafindan radikal bir sekilde mix'lenmesi, gitarlarin minimuma indirilmesi, wild angels filminden sample larla desteklenmesi ile olusuyor, e* kusaginin mottosu duyuluyor ayrica bu sarkida 'we want to be free, we want to be free to do what we wanna do, and wa wanna get loaded and we wanna have a good time, we're gonna have a party'. bundan iyisi samda kayisi.
 • zamanin cok ilerisinde bir album. ozellikle de 90'larin basinda atlantik'in uc noktasi seattle'dan cikmis yeni bir sound veya bir yandan sahnelere cikan yeni ingiliz rock gruplarin hakimiyetindeki muzik dunyasinda yeterince degeri anlasilamamis albumdur. oysa produktorler arasinda the orb, jimmy miller gibi isimler vardir, sarkilarda sample'lar hatta jesse jackson 'nin sesi duyulur. iskocya'nin yagmurlu ve soguk topraklarinda dogup buyumus bobby gillespie yazdigi soz ve muziklerle sanki sicak mi sicak memphis ' de dogmus buyumus hissi verir.
 • yaratıcılığı üst seviyede albüm, daima farklı olacaklardan yani. isminin estetikliği bile ister istemez bir sempati oluşturuyor ki devamında neredeyse tüm şarkılardaki uçmuşluk, dahası bırakmışlık da cabası. müziklerdeki efektler, rahatsızlığı bastırmalar, eğreti ya da zorlama durmaya aykırılıklar...

  acid house ile tanışmak için çok müsait, devamına itecek şekilde.

  bu arada higher than the sun genelde unutturur herhalde insanlara ancak, don't fight it feel it'i de oldukça güzeldir. albümü listeye eklettiği çok olur tek başına. tabii come together gibileri de dikkatten kaçmaz.
  neticesinde dinlemekten bir başka zevk alınan albüm.
 • tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olan bu albüm şu parçaları içerir;

  1. "movin' on up"
  2. "slip inside this house"
  3. "don't fight it, feel it"
  4. "higher than the sun"
  5. "inner flight"
  6. "come together"
  7. "loaded"
  8. "damaged"
  9. "i'm comin' down"
  10. "higher than the sun [a dub symphony in two parts]"
  11. "shine like stars"