şükela:  tümü | bugün
 • ----------------------------------------------------

  (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)

  (bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi)

  -----------------------------------------------------------

  (bkz: #59026321)
 • 9 şubat 2010 itibari ile çıkması beklenen ama şimdiden torrent sitelerine düşen him in son albümü. heartkiller single ı ile beklentileri karşılamaktan uzak olan ville valo bakalım albümün geri kalanında fanlarının düşüncelerini değiştirebilip o deep shadows and brilliant highlights günlerine geri götürecek mi. zamanla görücez bunları.
 • çıkış şarkısı olan heartkiller haricinde* bi numarası olmayan him'in son albümümsüsü.
 • çok kulak tırmalıyıcı ve bir o kadar da iç bayıcı bir albüm, sonuna kadar dayanması zor.
 • öncelikle şunu belirteyim, him'i çok severim. ister ezik de, ister müzikten bi bok anlamaz bu de, * ama en eskiden beri seviyorum. ville'ye olan kişisel duygularımdan ayrı olarak yaptıkları müziğe bakabilecek kadar da akl-ı selim sahibiyim. o nedenledir ki dark light'ı itin götüne sokmuşluğum vardır.

  bunları belirttikten sonra gelelim albüme. başarısız demek istemiyorum, * fakat çok da matah bir albüm değil. takılmış plak gibi dark light demek istemiyorum ama, bu da dark light'ın upgrade edilmiş versiyonu gibi bir şey.

  muhtemelen ville dark light'ı pek bir sevdiğinden, müzikal açıdan en geliştiğimiz albüm dediğinden * bu albüm bakımından da çok mutludur, ama ben değilim kardeşim. eminim ki eski him dinleyicisi de değil. kim bu eski him dinleyicisi ? greatest lovesongs vol. 666'i özleyen, razorblade romance'i ilk başta yadırgayıp sonra başucu eseri yapan, deep shadows and brilliant highlights'a şüpheyle yaklaşıp tükürdüğünü yalayan *, love metal'e cynical yaklaşıp love's requiem'i duyunca tekrar aşık olan, dark light'a da siktiri çeken insandır. tabii ki bu bir genelleme, her zaman istisnalar olacaktır, ama benim tanıdığım, benim yaşadıklarım aşağı yukarı bu müşterekte anlaşmış bulunuyor.

  beğendiğim şarkılar yok mu albümde ? tabii var. dying song güzel mesela, acousic funeral, disarm me, katherine wheel hoş vesaire. yalnız zaten dikkat ederseniz, bu şarkıların girişleri, gidişhatları az çok birbirine baya benziyor. dark light'ta da beğendiğim üç beş şarkı vardı zaten, aynı misal. dinleyen bilir zaten, him'de vardır bu olay, demoda duran şarkının nakaratı başka şarkılara aktarılır, ne bileyim, single'da çıkan şarkı albümdeki bir şarkının az çok değiştirilmiş versiyonudur falan filan.

  albümün akustiği yayınlanmış bir de, iyi ki de yayınlanmış. şahsi görüşüm akustik versiyonunun çok daha güzel olduğu yönünde, belki ville'nin sesini özlediğimden, -şimdi lütfen albümü de ville söylemiyor mu dangalak demeyin, o "müzikal açıdan gelişmişlik"ten dolayı oluyor bunlar hep- bana çok daha güzel geldi, belki bir parça eskiyi hatırlattı.

  ya öyle işte.
 • herkesin düşündüğünün aksine heartkiller'ın çok güzel bir track olduğunu düşünmemle beraber screamworks, ville'nin yeni vokal teknikleri denemesi açısından deneysel bir albüm olarak değerlendirilebilir. ayrıca albümde eski vokallerin yerine daha yüksek seslerde gezinen villenin vokali neredeyse tenorlerin vurduğu screamler serpiştirilmiş vokal teknikleri vardır. kendisinin bir bariton olduğunu düşünürsek gerçekten başarılıdır. ayrıca sadece konserlerde duyabildiğimiz agresi vokallerini bu albümde mesela in venere veritas da bol bol dinleyebiliyoruz. 90'lar da meşhur olmuş olan bir çok grubun şuan poşet olmuş olduğunu düşünürsek gerçekten de başarılı bir albüm çalışması olmuş screamworks.
 • güzel bir havaya sahip, him 'in yedinci stüdyo albümüdür.

  albümün adından girmek gerekirse "screamworks" çok doğru bir isim olmuş. ville valo daha önce pek kullanmadığı bir ses kullanıyor bu albümde ve şarkıların son kısımlarına doğru hep haykırışlar duyuyoruz. çoğu kişi bunu güzel yüzlü vokalin sesini kaybettiği yönde yorumluyor. ama ben buna katılmıyorum. onun dışında diğer albümlere göre daha aydınlık bir havası var.