şükela:  tümü | bugün
  • 270 derece görüntü sunan bir sinema teknolojisi. basitçe anlatmak gerekirse; sinema salonundasınız ve karşınızda ekran var, sağınızdaki ve solunuzdaki duvarlarda birer ekran gibi kullanılıyor. yani toplam 3 ekrana, 270 derece açıya sahip bir görüntüye sahip oluyorsunuz. görüntü her üç ekrana da tek bir kare olarak yansıyor. mesela bir balık ortadaki ekrandan sol tarafa doğru yüzerken, ekran kaybolmak yerine sol duvardaki görüntüye geçerek yoluna devam ediyor.

bugün (bkz: pirates of the caribbean dead men tell no tales)'ı izledim bu teknoloji ile, açıkçası ben pek beğenmedim tutmaz gibi geldi. ilk problem ekranların birleştiği köşelerde siyah bir bölümün olması ve görüntünün bölünmesi. ikinci problem de yandaki ekranları görmek için baya baya kafanızı çevirmeniz gerekiyor. üçüncü problem ise sinema salonunda orta ve arka kısım dışında bir koltuğa oturmanız halinde görüş açınızın ve kafanızı çevirme açınızın ciddi olarak etkilenmesi.

filmin de her anı bu şekilde sanılmasın, sadece bazı sahnelerde devreye giriyor. şimdilik türkiye'de sadece kanyon ve akasya avm'lerdeki sinema salonlarında bulunuyor.
  • akasya avmde izleme fırsatı buldum. filmin tümünde değil, belirli aralıklarla ( 2 saatlik karayip korsanlarında toplasan 10 dakika ) yan duvarlara projeksiyon yardımıyla görüntü aktarımı sağlayan teknoloji. hiç merak etmeyin. beğenmedim. en fazla cosmos adlı uzay belgelesi izlenir.
  • cinemaximum sinemalarında lansmanına turkcell platinum'un sponsor olduğu,
    -ama platinum sahiplerinin promosyonlarından yararlanamadığı mantık hatası özel sinema formatı.
    ilgili sponsorluğu kim kurguladıysa tebrikler!
  • pirates of the caribbean dead men tell no tales filminde deneyimlediğim sinema teknolojisi. yan duvarları da perde gibi kullanarak çevresel etki sunan teknoloji. bir ana projektör olmak üzere toplam 7 projektör var. "izlediğim film 2d filmdi 3d film izlemek için perdeye belirli bir açıyla bakmak gerektiğinden, tahminlerime göre bu teknolojide sadece 2d film izlenebilir". yan duvarlardaki projektörler film boyunca sürekli çalışmıyorlar, "zira 270°'lik etki oluşturmak için buna özel film çekmek gerekir tıpkı imax'deki gibi" bazı sahnelerde devreye giriyor. etki olarak imax ile karşılaştırırsak, imax'in perdesi devasa boyutlardayken screen x'in ana perdesi sıradan sinema perdeleriyle aynı boyutta böylece imax'in perdesi tüm bakış acınızı doldururken, screen x' de ana perdeye odaklanıp çevresel etki oluşturuyor. açıkçası perdesi'nin küçüklüğü beni hayal kırıklığına uğratsa da yan duvarlar devreye girdiğinde etkileyici bir çevresel etki oluşturuyor diyebilirim. tek büyük handikapı film boyunca çalışmaması olabilir.
  • baya baya gereksiz bi teknoloji. bir kere her sahnede yok, olmasi da imkansiz, eyvallah. onde veya ortadaysaniz izleyemezsiniz. yansiyan duvarlarda perde olmadigindan duvarlarin kalitesiyle perdenin kalitesi ayni degil. calismaya baslamadan bir isik yaniyor ve karanlik salonda gozu afedersiniz neyse. kimin aklina geldiyse aklina siciyim yani. ımax ten sasmamak lazim.
  • ben karayip korsanları desem de gerçek ismi "pirates of the caribbean dead men tell no tales" diye uzun uzadıya olan filmi tecrübe etmiştim. en iyi tecrubenin arka sıralarda olabileceğini düşünerek en arkadan ve tam ortadan bilet almıştım. gerçekten de dediğim gibi oldu. sinemada tam ortadaysanız ve arka sıralara yakınsanız etrafınızı saran ekranlar oldukça güzel görünüyor. özellikle sahnenin genişlediği anlarda açıyorlar yan ekranları. denizde giden geminin arkasından uzaklaşan kamera bir yerden sonra yan ekranları da çekmeye başlıyor, ya da sahnedeki manzarayı gösterebilmek için yan ekranlar açılıyor falan. ben bu haliyle oldukça sevdim ve izlemek istediğim filmlerin screen x olmasını tercih ederdim.

ps: isteyene bir iki dakikalık bir örneğini salabilirim.
  • hayatımda karşılaştığım en saçma-gereksiz-kalitesiz-kötü-...- sinema/görüntü teknolojisi. bir kere o 270 derece olayı falan yalan. insan duyduğunda curve perde bekliyor ama hahah çok beklersiniz. teknolojiyi herhalde 3 5 arkadaş ellerinde kalitesiz otlarla bir mahalle sinemasında kafaları güzelken duvarlara bakarak "lan böyle yapsak ne güzel olur ha" diye tasarlamış. çünkü önünüzde ufak sayılabilen bir perde var. normal sinema perdeleri gibi bile curve'ü yok öyle dümdüz perde. o yalıtım malzemesiyle kaplı duvarlara da sağlı sollu yine kalitesiz projeksyon aletleri takarak (utanmasam tepegöz diyeceğim) görüntü yansıtmaya karar vermişler. ve bunu da filmin tamamında değil "arada bir" yapalım demişler. neden? çünkü kafaları güzel. yanlardaki ekranlara nadiren görüntü geliyor kalan zamanlarda kapalı. zaten gelmesin istiyorsunuz.

orta-arka sıra sayılabilecek bir yere bile lanet ediyorsunuz çünkü bütün görüntüyü göremiyorsunuz. öndekiler yan ekranların ilk açılışından sonra izlemekten vazgeçtiler. en arkanın iyi olabileceği kanısındayım. iyi derken yanlış anlaşılmasın o da göreceli. yan ekranlar adeta 600x800 görüntüyü almışlar ve 10000x30000 ekrana vermişler gibi. sayılar neden mi böyle? çünkü görüntü orantısız ve yanlara doğru uzuyor. şahsen net görebildiğim 1 sahne oldu onun da yarısını kaçırdım çünkü diğer duvarda 2 saniyelik bir mevzuymuş. çıkışta arkadaş anlattı o kısmını da ancak o zaman gülebildim.

tabi böyle anlatınca o "270" derece ekranda ortaklaşa tek bir sahne oynuyor sanabilirsiniz. birleşik bir ekranmış gibi düşünebilirsiniz. hahahah yine eğlendim. mesela ana ekran bir kapının yanını gösterirken yan ekranlar ikiye bölünmüş şekilde kapıyı gösteriyor olabiliyorlar. veya ana ekranda insanlar ileri hareket ederken yan ekranlar ters hareket ederek size geri gidiyor hissi yaşatabiliyor.

kısaca düşünün ki 3 monitöre sahipsiniz ama bunları açılı bir şekilde yan yana dizip kullanmak yerine bunlardan kutu yapıp ortasına kafanızı sokmayı tercih ediyorsunuz. yan ekranlarınız da minecraft kalitesinde görüntüye sahip tabi bu arada.

aşağılamaya devam etmek istiyorum durduramıyorum kendimi ama yoruldum. kısaca gitmeyin, önermeyin hatta gitmeyi düşenleri kolundan tutun uyarın da yok olsun bu teknoloji. mahallemizin 1995 yılından beri aynı sistemleri kullanmaya devam eden metropol sinemasında bile çok daha kaliteli görüntülerde filmler izledim.

ayrıca buradan bu teknolojiyi sinemalarında kullanmayı düşünen pek sevgili yönetici abilerimize ablalarımıza da sesleniyorum. yapmayın allaasen. bu ne şoparlık, bu ne kendini bilmezlik, bu ne vizyonsuzluk. değişik salon istiyorsanız butün koltukları o arka sıradaki double koltuklara çevirin ekranınız yine normal kalsın. yanları paravanlı olmuş bir de pofuduk pofuduk ne de güzel olmuş. bari gençler sevinsin..
  • kanyon'da screen x olarak aldığım bilet sadece reklamında kullanıldı, ayla filminde tek karede kullanılmadı.

zaten olsa bile göz takip edemiyor, mantık hatası var.