• söz uçar yazı kalır anlamında latince cümle.
    bunu okuyan herkes "bak yazı kalıyor, söz neymiş" der ancak bu cümle yazıyı değil sözü över. söz kanatlanır uçar, göksel bir çağrıdır yazıysa posadır.
    zaten, sözlü gelenek üzerinden şekillenen mitsel tarih düşünülünce yazının taşıyamayacağı kadar uzak mesafelere, zamanlara çeşitli deneyimleri, düşünceleri aktardığı düşünülerek sözün hakikati anlaşılabilir.
    özellikle arkeologlar buldukları taş yazıtların fotoğrafları başında bu cümleyi çok defa birincil anlamıyla yorumlamış ve hata etmiştir.
    nereden mi biliyorum, dileyenler alberto manguel'in okumanın tarihi adlı yapıtına bakabilirler.

önemli edit: yukarıda bahsi geçen başlık benim yazmış olduğum bir entrynin içindeki alıntı latince cümlenin çıktığı ukteydi ben de doldurdum, alta gelip ayar vermek için aramaya inanmak sormaya inanmak bakınızları veren yahut latince bir cümlenin söz dizimi üzerinden ayar vermek niyetinde olan arkadaşlara da teşekkür ederim.
    madem latince böyle bir lisan, kalsın bu da burada, böylece her iki şekilde de arayanların ulaşacakları bir başlık olacaktır. ayrıca daha evvel üretilmiş olan başlık için verba volant scripta manent'e tıklamanız yeterlidir.

söze değil anlamına bakmanız dileğiyle.
hesabın var mı? giriş yap