şükela:  tümü | bugün
  • klavyedeki scroll lock i$igini acip kapamaktan ba$ka i$e yaramayan tu$. dos'ta kullanan tek program gordum o da norton guides idi. orada scroll lock acikken ok tu$lari pencereyi kaydiriyor kapali ikense normal i$levlerini goruyorlardi. linux'ta da konsol ciktisini durdurup devam ettirmeye yariyor (ctrl-s ve ctrl-q tu$larinin yaptigi i$).

ayrica (bkz: crashonctrlscroll)
  • excel'de seçili kutucuğu sabit tutup ekranı kaydırmak istediğinizde işe yarayan tuş.
  • klavye tu$larinda bi standard. illaki bulunmali print screen ve pause'un arasinda..
  • lotus 123 zamanindan beri spreadsheetlerde ekrani kaydirmak icin kullanilan, gunumuzde software tabanli monitor-klavye-mouse combo switch'lerinde de i$ goren, fazla bir i$e yaramayan tu$..
  • callerid tarzı programlar bu tuşun klavyedeki ışığını yanıp söndürerek, çağrı geldiğini haber verebiliyorlar.
  • bir bilgisayar kitabında (izmir atatürk lisesinde okutulurdu) yazar ne işe yaradığını bilmediğini itiraf etmiştir.
  • bazen sıkıldığımda basarak, aç-kapa artema tadı yaşadığım lambanın ait olduğu tuş. bir kere bile işlevsel olarak kullanmadım bunu.
  • miranda keyboard notifier plug in ile birlikte kullanildiginda, mesaj geldiginde ledi yanip sonerek cok i$levsel hale gelen tu$.

edit: evet tu$ degil ledi yanip sonuyor tabii ki. sagolasin skyblue. saat kac: 03:04, olur oyle.
  • öküz bi ibm çalışanı bana hiçbir işe yaramaz demişti zamanında bu tuş için. bi görsem de yanaığının dudağına uzanan kısmından öpsem şimdi o amcayı.
  • klavyeyi aldığımdan beri ilk defa birkaç saniye önce kullandığım gereksiz tuş. sökmeye karar verdim.

edit: söktüm..