şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evlerimizde geceleri görebileceğimiz, çok hızlı hareket eden, uzun antenli ve bacaklı kırkayak türü. ev kırkayağı olarak da bilinir. insana herhangi bir zararı yoktur. boyu 4-5 santimetreye kadar varır. başlıca yiyeceği hamamböceğidir*, güçlü çenesiyle avını tutup zehirleyerek etkisiz hale getirir ve yer.

  http://en.wikipedia.org/wiki/scutigera_coleoptrata
 • cahilligimden yillarca gunahini aldigim ayak enflasyonu yasayan canli.

  abi biz senin tipine bakip at hirsizi ilan ettik ama nerden bilelim senin evde zararli bilumum haserati haklayip bize bulasmadigini. (daha dogrusu cok nadir insan isirirmis.)

  bi de 6 yil yasayan bocek mi olur. ınsan bunlardan hakladiklarini dusundukce bir tuhaf oluyor, acaba onlar kac yasindaydi.

  bocek kardes yoklugunda anladik degerini, biz ettik sen affet.
 • evindeki böceklerden şikayet edenler için beslemeleri gereken ev çiyanı. genelde gece çalışırlar duvar duvar gezer böcek yakalarlar.
 • odamı karıncalardan temizleyen canlı hemde elimi kana bulamadım az önce bilgisayarın önünden hızlıca geçerek selamını da verdi sevimsiz ama faydalı yaratık.
 • 15 sene eskişehirde yaşayıp kocaeline taşındığımızda 20 yaşımdaydım.. bu hayvana evin duvarında rastladığımda kocaman bir hassktr çektiğimi hatırlarım.. çok da seri hareket ediyor ne yapacağını kestiremiyorsun.. normal bir insandan daha uzun parmaklara sahibim ve neredeyse benim parmaklarımla aynı boyda lan.. oyle böcek mi olur.. allah'tan korkak bir hayvan da.. zararsızmış.. tipinin korkunçluğunun farkında değil çok şükür.. çunku eğer farkında olsaydı şuan burda ben de dahil herkezi sikertirdi çok afedersiniz.. evet yararlı demiştik.. doğal yaşamı akrepler gibi bilumum taş altlarında karanlık yerlerde olan bu hayvan hamam bocekleri ve benzeri hayvanlarla beslenir.. ki ben burada hiç hamam boceklerine rastlamadım.. muhtemelen sebebi de bunlardır.. dışarda rastlamıştım da hiç unutmam.. sağından solundan geçen şu hızlı hareket eden karıncalara bir saldırması vardı orumcek gibi ustune atlıyordu.. oldukça çevik hayvanlar.. benden uzak onlara yakın olsunlar.. korkuyorum lan ben bunlardan.. kaşıntı tutuyor gorunce.. ve maalesef ki rahat edemediğimden gorunce olduruyorum.. sonra evi bi geziyorum var mı yok mu diye.. bi de 4. kattayım.. kim bilir giriş kattakiler napıyor.. iç anadoluda pek yok sanırım bunlardan.. daha çok marmara falan.. nemli ortamların hayvanı sanırım.. eskişehirde hiç rastlamadım..
 • kırkayak değil, çıyandır. kırkayaklar bu kadar hızlı hareket etmez.

  diğer çıyan cinsleri gibi inanılmaz hızlı ve şaşırtıcı hareket eder öyle ki bir keresinde yakalayana kadar yanlışlıkla ayaklarının yarısını kopardım. ısırdığında da azıcık -hemen hemen eşek arısı gibi- acıtıp morartıyor.
 • istanbul'da her gün istisnasız evin bahçeye açılan bodrum katında ışıkları açar açmaz gördüğüm, titreşimleri algılayıp odanın mermeri üzerinde aniden gözlerden kaybolmaya çalışan çıyan türü. eskiden öldürüyordum kendisini ama yaklaşık 2 yıldır artık elleşmiyorum bahçeden içeri giren diğer böcekleri avladığını bildiğim için iş bölümü yaptık kendileriyle karın tokluğuna yaşamasına izin veriyorum. içeri girer girmez buranın sahibi geldi deyip ortamı sana bırakan, sen tiksinme benden ben gece uyuduğunda buralarda nöbet tutar olta atarım diyen emekçi bir arkadaş kendileri.
 • azılı bir diktatör olduğum için hem bu arkadaşı hem de hamam böceklerini öldürüyorum ki gücü doruklarına kadar hissedeyim. yok öyle birbirinizi öldürmek, sadece ben öldürebilirim.
 • az önce bir tanesini elektrikli süpürgeye çekmiş bulunduğum çıyan türü.

  çocukluğumdan beri tüm hayvanları seven, onları gözlemleyen, öldürmeyen ve öldürtmemeye çalışan biri olarak en çok korktuğum iki hayvan çıyan ve akrep. bu ikisinin resmini bile görmek tüylerimi ürpertiyor.
  evde ise genellikle rahatsız edici böcekleri alıp dışarı atıyorum, bazıları ise evde yaşamaya devam ediyor.
  az önce evi süpürürken duvarda gördüğüm bu çıyan türü resmen kalbimin hızlı çarpmasına sebep oldu ve bir anlık hareketle süpürgeye çekiverdim. şu anda tek korkum bir yolunu bulup süpürgeden çıkıp benden intikam alması.