şükela:  tümü | bugün
 • software design requirements
 • sokkia marka elektronik uzaklık ölçer aletlerin kaydettiği dosya formatı. içerisinde sırasıyla nokta numarası, yatay mesafe, yatay ve düşey açı değerleri bulunur.
 • özel çekme hakları (special drawing rights - sdr), uluslararası para fonu (ımf) tarafından meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv birimidir.
  sdr değerinin belirlenmesinde dört para birimi geçerlidir. dolar, euro, sterlin ve japon yeni.

  özel çekme hakları (sdr) ımf'nin aynı adı taşıyan ayrı bir departmanı tarafından çıkartılır. 1970'te uluslar arası likiditeyi arttırmak için ımf tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracıdır. bu kanaldan üye ülkelere ımf deki normal çekme haklarından ayrı bir dış rezerv sağlamaktadır. ımf'ye bağlı olmakla birlikte, normal çekme haklarından farklı bir statüye sahiptir. sdr, genelde bir hükümetin, diğerinin merkez bankasından, onun ulusal parasını çekmesine olanak veren bir haktır. örneğin, türkiye dolar rezervine ihtiyacı dolaysıyla sdr'lerini kullanmak isterse, bunun için elindeki sdr'leri amerikan merkez bankasına devredecektir. federal reserve bank devraldığı sdr'nin dolar karşılığını ödemekle yükümlüdür. işlem nedeniyle türkiye dolar elde ederken aynı zamanda karşı ülkeye yine ımf aracılığı ile bir faiz ödemesinde bulunur.

  üyeler kendisine devredilen sdr'leri ilk tahsisin 3 katına ulaşıncaya kadar kabul etmek zorundadır. ımf yönetim kurulu gelecek 5 yıllık dönemler için uluslararası ekonominin likidite talebi konusunda tahminlerde bulunur ve hangi tarihlerde ne miktar sdr çıkaracağına karar verir.
 • hdr teknolojinin hayata girmesiyle birlikte, "e biz eskisine ne diyelim o zaman?" diye düşündükten sonra bulunan isim olan standard dynamic range'in kısaltmasıdır. renk kodlandığında, aradaki değer farkını, görüntüde nasıl bir farklılık yaratacağını belirten bir nevi tablo olarak alınabilir.

  sdr geleneksel bir gamma eğrisine göre kodlanır. ekranın kodlanan renge göre nasıl bir tepki vereceği işte bu gamma eğrisinde belirlenir. gamma bir eğri olduğundan, farklı şekilde ayarlanmış "dinamik" aralıklara farklı tepkiler verilebilir.
 • imf'nin sanal parası.
hesabın var mı? giriş yap