• öncelikle bilgileri imdb trivia kısmında bulabilirsiniz.

film 55 günde çekildi.

film bitmeden 7 dakika önce bir subliminal mesaj var. filmin 1 saat 52 dakika ve 53. saniyesinde sahneyi durdurduğunuzda,tracy'nin yüzünü gizli bir kare olarak görebilirsiniz.

tembellik günahkarının sahnesi sırasında swat ekibine kurbanın hala canlı olduğu söylenmemiş. bu nedenle kurban öksürdüğü zaman swat ekibinin verdiği korku tepkisi gerçek.

kevin spacey isminin filmle duyurulmaması konusunda ısrarcı oldu ve film açılış jeneriğinde ismine yer verilmedi. seyirciyi katilin kimliği konusunda şaşırtmak istemişlerdi. buna karşılık yapımcılar spacey'nin ismine filmin sonunda iki kere yer verdiler. bir akışın sonunda bir de başında.

dedektif mills, john doe’yu tam altı defa vurdu.

filmin senaristi andrew kevin walker filmde kısa süreliğine de olsa gözüküyor. filmin hemen başında gözüken ceset senaristin ta kendisi! ayrıca buradaki bir diğer ayrıntı da filmde günah yüzünden işlenmemiş olan tek cinayette senaristin rol almasıdır.

yönetmen david fincher, kevin spacey ve brad pitt'e bunun kendilerinin hatırlanacağı bir film olmayacağını ancak gurur duyacakları bir film olacağını söyledi.

brad pitt film için tüm kravatlarını kendisi satın aldı. mills'in zayıf bir moda anlayışına sahip olmasını istedi.

yapımcılar filmin sonu konusunda farklı fikirlere sahipti ancak brad pitt filmin sonu değişirse oynamayacağını söyledi.

john doe'nun tüm el notları film için yazılmış gerçek kitaplardı. 15 bin dolara mal olan kitapların tamamlanması 2 ay sürdü. morgan freeman'a göre polislerin kitapları okuması da iki ay gibi bir zaman alacaktı.

se7en filminde kevin spacey tarafından canlandırılan seri katil john doe yedi ölümcül günaha göre cinayetler işler ve bu cinayetleri günahlara göre sembolize eder. filmde belki de gözden kaçan ve dikkat edilmeyen bir detay izleyici hiçbir zaman vahşet ile karşı karşıya gelmez. izleyici film boyunca dedektifler ile beraber hareket ettiği için hiçbir ölüm anı izleyici tarafından görülmez. izleyici sahneye geldiği anda ölümler çoktan yaşanmış olur ve hiçbir zaman sahnede kan, vahşet ve cinayet gözükmez. ancak izleyici tarafından görülen tek öldürme eylemi brad pitt’in intikam için kevin spacey’i öldürdüğü andır. bu sahneyle beraber filmde kötü adam izleyici karşısına eli kanlı çıkmaz ancak filmin iyi adamı izleyici gözünde tek cinayeti işleyen kişidir.

filmde işlenen cinayetler yedi ölümcül günah üzerinden ilerliyor. bu yedi ölümcül günaha göre öldürülen kurbanlar arasında makyaj ekibinin saatlerini harcadıkları iki ölüm var. bunlardan ilki üşengeçlik günahı yüzünden öldürülen kurban. bu kurban filmde bir yatağa bağlanarak açlıkla beraber ölüme terk ediliyor. bu karakteri canlandıran aktörün makyajı tam 14 saat sürmüş ve ayrıca aktör michael reid mackay çekimler sırasında 44 kilodaymış. ancak yapımcılar kendisinden daha fazla kilo vermesini istemişler ancak oyuncu kilosunun daha aşağısına inememiş. filmdeki diğer çok emek harcanan ölüm ise oburluk. bu ölümde de kurbanın kafası bir tabak makarnaya gömülü bir şekilde boğularak ölüyor. aktörün nefes alabilmesi için tabağın içine dalış maskesine benzer bir mekanizma yerleştirilmiş ve aktörün nefes alması sağlanmış. ve ayrıca 30 saniyelik bir çekim için aktörün makyajı tam 10 saat sürmüş.

filmin açılış sahnesinde bina numarasındaki 7 rakamını görürüz. film boyunca yedi rakamıyla fazlasıyla karşılaşırız aslında. brad pitt’in canlandırdığı karakter dedektif mills’in işlenen yedi cinayet hakkında aldığı telefonların süresi toplamda yedi dakika sürerken; morgan freeman’ın hayat verdiği karakter dedektif somerset, filmin bitimine 7 dakika kala kevin spacey’in canlandırdığı seri katil john doe’nun kazandığını söylemiştir.

‘bleach bypass’ adlı bir yöntem kullanılarak filmin renginde değişim yapılmış ve bu sayede filmde kasvetin hakim olması sağlanmıştır. bu yöntemle ve grenli baskısı tekniğiyle birlikte filmde daha karanlık bir atmosfer yaratılmıştır.

yönetmen david fincher, filmin sonundaki jenerik akışının bir katilin el yazısı gibi görünmesini istedi.

filmde fuck kelimesi çoğunluğu brad pitt tarafından olmak üzere 74 defa kullanıldı.

senaryoyu yazan andrew kevin walker, doe ve somerset'in aynı zeka seviyesine sahip olması gerektiğini düşündü.

filmde oburlukla ilgili şişman adamı hatırlarsınız. saatlerce yemek yemeye zorlandı ve öldü. günahıyla yüzleşti. avukat kendi kendini keserek öldürdü ve açgözlülük günahının bedelini ödedi. oğlancı ve tecavüzcü victor da 1 yıl boyunca yatağa bağlı kaldı. işkenceler gördü. önemli olan tembellik günahıyla yüzleşmesiydi, o da oldu. kibir günahı için bir kişinin yüzü paramparça edildi ve yatakta bırakıldı. polisi arasaydı çirkin bir suratla kurtulacaktı ancak eline bırakılan uyku haplarını içerek öldü. şehvet en çok acıyı çeken oldu. doe'nun kendisi kıskançlıktı. mills'i kıskandığı için karısını öldürdü ve mills tarafından öldürüldü. öfke de mills'in kendisiydi. ölmedi. günahıyla yüzleşti.

se7en izleyicisi için devam filmi her zaman muallakta bir konu olmuştur. devam filmini isteyen bir kitle ile filmin tek olmasından kaynaklı büyüsünden dolayı devam filmi istemeyen bir kitle her zaman karşı karşıya olmuştur. devam filmi için de her zaman söylentiler olmuştur. bunlardan ilki eğer devam filmi olursa brad pitt’in ve morgan freeman’ın akıl hastanesinde olacakları yönündedir. diğer söylenti ise filmin bitişine göre şekillenir. new line yapım şirketi filmin devamını istemiş ve taslak olarak bir senaryo hazırlanmıştı. bu senaryoda dedektif mills akıl hastanesinde veya hapisanededir. yalnız kalan dedektif somerset devam filminde yeni bir seri katil ile karşı karşıyadır. bu katil se7en’da olduğu gibi din ile alakalı değil fizikle alakalıdır ve dedektif teknoloji ile yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkar. yazılmış bu senaryonun ismi solace olarak belirlendi ama asla proje ilerlemedi. ancak 2015 yılında se7en’ın devam filmi olarak lanse edilmese de başrolde anthony hopkins’in yer aldığı solace isimli film izleyici ile buluştu.

denzel washington, brad pitt'ten önce rolün teklif edildiği kişiydi. kendisi bu rolü filmin çok "karanlık" olması sebebiyle reddetti. daha sonra çekimleri görünce pişman oldu.

david fincher, paltrow'un 1993 yapımı flesh and bone filmindeki işine hayran kalmıştı. bu nedenle brad pitt'in karısı rolü için ilk teklif ona gitti. kendisi teklife sıcak bakmayınca pitt'ten paltrow'u ikna etmesini rica etti.

david fincher, victor rolü için inanılmaz derecede zayıf birini istiyordu. 40 kilo civarında birinin rolü almasını istiyordu. michael reid mackay karakter için denemelere girdiğinde 44 kiloydu. fincher kendisinden biraz daha kilo vermesini şaka yoluyla istedi. şakayı ciddiye alan ve kendini role veren mackay film çekimleri başlamadan önce 40 kiloya düştü.

david fincher, morgan freeman'ın rolü kesin olarak reddedeceğini düşünüyordu. ancak film için en hevesli isimlerden biri freeman oldu.

brad pitt, paltrow'un karakteri için "filmdeki tek gün ışığımızdı" ifadesini kullandı.

1995'te en çok kazanç getiren ve hasılat yapan yedinci film oldu.

brad pitt bu filmdeki rolü için 7 milyon dolar aldı.

filmi yönetme teklifi ilk olarak del toro'ya gitti ancak romantik yaklaşıma sahip isim filmin karanlık atmosferini sevmediği için teklifi kabul etmedi.

mills rolünü reddeden isimlerden en çok dikkat çeken sylvester stallone oldu.

somerset rolü için ilk düşünülen isim al pacino idi ancak city hall filminin çekim takvimine uyduramadığı için rol alamadı.

filmi yönetmesi için teklif götürülen isimlerden biri de david cronenberg'di.

film, fincher ve pitt'in birlikte ilk filmiydi.

filmde oscar ödüllü morgan freeman, kevin spacey, gwyneth paltrow ve brad pitt var.

eğer bu bilgileri video olarak izlemek ve beni desteklemek isterseniz kanalıma göz atabilirsiniz
  • uzun uzadiya analizler yeterince yapilmistir bunca yildir elbette, ben ahde vefa olarak soyle bir not yazip kacicam.. o kadar film izledim, fransızlar, italyanlar, ekspresyonistler, hollywood, asya, nordik... hayatimda izledigim en iyi 2 filmden biridir.
  • 10 yıl önce daha bir ergenken izlediğimde hiç bir şey anlamamış ve filmi beğenmemiştim. şimdi tekrar izleyip, kafamın her köşesine not almış gibi düşüncelere daldım. beni gerçekten çok etkiledi. farkında olduğum çoğu şeyi gözlerimin önüne tekrar serdi. spoiler vermeden evvel filmi izlememiş insanlara izlemeleri için nedenlerimi sunayım; morgan freeman, brad pitt ve kevin spacey en gerçekçi rollerini sergilemişler. izlerken onların gerçek hayatta da böyle olduklarını düşünmeye başladım. senaryo çok kaliteli ve kusursuz bir şekilde yazılmış. izlerken eksik aradım ama bulamadım.
    bir triviya vereyim, filmdeki bütçe çok iyi olmadığı için brad pitt yalnızca 7 hafta çekimlere katılmış o yüzden onun olduğu çoğu sahnelerde yağmur var.

--- spoiler ---

evet neydi beni bu kadar düşündürüp terkar aynı yere getiren şey? tanrı denen varlığın aslında insanların acı cekmesinden mutluluk duyan ve bu 7 büyük kötülüğü içinde barındıran bir şey olduğu gerçeği. ayrıca filmin son yarım saatine kadar normal bir dedektiflik filmi olarak görünebilir ama son yarım saatte anlatılanlar ve ima edilen şeyler alıp götürüyor insanı. john soe denen karakterin tanrının elcilerinden birisi oldugunu ve ona koşulsuz bir şekilde inandığını düşünüyordum ta ki kendini envy kıskançlık kurbanı olarak öldürtene kadar. bu vesileyle milly i öfke günahıyla öldürttü.

arabada geçen sahnede öldürdüğü insanların aslında hiç saf olmadıkları ve yaptıklarının ne kadar kötü olduğunu şahsen bana inandırttı ama bu da bir din dayatması gibi oldu. sanırım modern dünyada dış görüntüsü güzel olan insanı her acıdan güzel bulmayı kendi kafamda oturtmuşum...
    --- spoiler ---

hatalarım olabilir bunu ilerde okurum gayesiyle yazıyorum.
    efeler
  • her şeyiyle harikulade bir film. brad pitt, morgan freeman, kevin spacey... oyunculuklar şahane, hikaye çok güzel, finali de harika. daha ne olsun?
  • film yavaş ilerlediği için bi tık sıkıldım, daha önce izlediğim için de bazı yerleri hatırlıyordum hatta daha fazla sahne hatırlıyorum fahişe falan vardı netflixte izlediğimde bazı kısımlar kesilmiş olabilir. neyse sonunda ben ikna oldum, kadının iki dedektifin arasını yapması çok hoştu. gerçekten haset edilecek bi çift sjsjsj. 7/10
    sanırım obur adam hakkında konuşurken kevin spacey şöyle bir şey diyordu. bu adamın yaptıkları ancak bu kadar kötü bir dünyada masum kalır. pffff
  • ilk yorum 1999da gayet güzel ne anladığını açıklayan bir bir entry. sonra diğer sayfalara bakınıyorsun herkes onlarca ayrıntıyı ortaya sermiş anlamayanları ya da ayrıntıyı kaçıranların gözünü açmış, açmaya çalışmış. 1 2 kopuk da var tabi ama 2015den sonraki enteylere bakıyorsun yarısı filme bok atıyor.
    senaryodan dem vuruyor oyunculukları beğenmiyor klişe diyor. diyor da diyor adamlar.
    bunu eleştiren başka bir entrye cevap olarak adamı comar yerine koyan da olmuş. ama asıl çomarlık yapan kendisi farkında değil.
    film 95 yapımı ya 95 95. sen daha belki tohum bile degildin veya sıçmayı yeni öğreniyordun. be allahin belaları sizi buraya özel olarak mı topluyorlar ya ?
    neyse kime ne anlatıyorsam...
    filmi 2. ızleyisim. yine hayranlık uyandırıcı yine fevkalade. özellikle ayrıntılar muhteşem teşekkürler hepsine
  • sinema tarihinin en iyi suç ve gizem filmlerinden birisi. bir diğeri de aynı yıl vizyona giren the usual suspects.
    ikisinin başka ortak yönü var mı? evet muhteşem kevin spacey. olduğu her filmi gerçekten farklı bir seviyeye çıkaran bir aktör.
  • --- spoiler ---

diger her seyden evvel, sonlara dogru dedektifler ve john doe arasinda suc ve gunah iliskisi uzerine donen muhabbet sirasinda doe'nun tum bati medeniyetini curumuslukle itham etmesinin ve boylece filmi izleyecek olan hemen herkesi karsisina almasinin akabinde -diger tum hollywood filmlerinde oldugu uzere**- planinin yarida ve hevesinin kursaginda kalacagi umulurken izleyici reflekslerinin tam aksi yonde, hem de vites arttirarak ilerleyecek ve her seyi antagonistin istedigi sekilde devam ettirecek kadar cesur oldugu icin sinema tarihinde nadide bir yer edinme imkani bulan filmdir se7en.

--- spoiler ---
  • çok iyiydi, kesinlikle izlediğim en iyi 5000 filmden biri oldu.
  • anlatıyorum yoldaşlar kulak verin:
    filmin çekildiği 95 senesinde film nasıldı? diye sorsaydınız cevabım süper olurdu ama aradan kaç yıl geçmiş, bu 25 yıla kaç film, kaç senaryo sığdırmışız bunun farkında mısınız?
    yıllar geçtikçe, sinema kültürün, senaryo deneyimin arttıkça böyle mantık hatası olan filmlere ortalama üstü deyip geçiyoruz beyler.evet öyle senaryo hatası var.

yaşam bize gösterdi ki seri katillerin %99,9u belirli bir sistematik içinde cinayet işliyor.onlarında (güya kendi çapında) belli bir raconu, belli bir ilkesellik çevçerevesinde işliyor cinayetleri.manyak, sapık, zırdeli olabilir.bunlar başka birşey.genelde bir ahlak ya da toplumsal mantaliteye dayandırır, kendindeki bu öldürme içgüdülerini.
    bunu sadece filmlerden değil, tarihteki seri cinayet işleyen suçluların hayatlarını okuduğumuzda da bu sonuca ulaşıyoruz.bize göre mantıksızca,birbiriyle alakası olmayan rastgele ölümler gibi gelebilir ama seri katil için mutlaka (kendince) mantıklı bir öldürme algoritması oluşturduğuna inanır.

**spoiler**
    bu girizgahı yaptıktan sonra gelelim konumuza.filmimizdeki seri katil ne demişti? 7 ölümcül günah.kendisini iyilik elçisi zanneden, yargı dağıtan bu sapık güya 7 ölümcül günahı işleyen insanı cezalandırarak ritüelini tamamlamış olacaktı.filmi izleyenlerin de bildiği gibi bu 7 ölümcül günahı işleyenlerin biri de kendisi.final sahnesinde zaten bunu görüyoruz.pekii herşeyi anladıkta, dedektifin karısını ve karnındaki bebeği öldürmek neyin nesi? e hani sen 7 ölümcül günahı işleyen 7 günahkarın peşindeydin?

seri katilin algoritmalarına kesinlikle uymayan, geçmiş hayatında yaşamış tramvadan dolayı bazı kişilere sistematik yargı dağıtan seri katil profiline ne oldu şimdi? hayır bunu geçtim sen kendin de zaten filmde 7 ölümcül günah var o zaman 7 insan cezalandırıacak demiştin? ee gittin öldürdün günahsız kadını?

olmaz arkadaşlar.final sarsıcı olsada mantık hatası var.kadın ölmemeliydi.illa dedektifi öfkesiyle cezalandıracaksan bunu günahsız insanları öldürmeden dedektifi kızdıracak şeyler yaparakta başarabilirdin.

bu mantık hatasını bana savunmayın lütfen.bütün seri katil filmleri böyledir.analiz isteyene tek tek bütün filmlerin analizini yaparım.
hesabın var mı? giriş yap