şükela:  tümü | bugün
 • paul watson tarafindan kurulmus olan deniz yasamiyla ilgili uluslararasi kanun ve anlasmalara uyulup uyulmadigini denetleyen ngo.
  http://www.seashepherd.org/
 • balinaları, köpekbalıklarını, fokları ve diğer deniz canlıları ile tüm okyanus yaşantısını korumaya çalışırken kimi zaman şiddeti kullandığı için eleştirilmiş ve bazı çevrelerce maalesef eko-terörist olarak adlandırılmış kuruluş. yeşil barışın* denizlerdeki pasif direnişinin aksine uluslar arası anlaşmaları çiğneyen balıkçı teknelerine karşı kora kor mücadele vermeyi çözüme gidebilmek için amaç edinmişlerdir. bu yöntemi tasvip etmeyen greenpeace kendi üç kurucusundan biri olan paul watson’a rağmen bu derneği desteklemeyeceğini alenen bildirmiştir.

  çok kısa bir süre önce kanada'da vuku bulan fok avını önlemeye ve görüntülemeye çalışırken farley mowat isimli tekneleri kanada sahil güvenliği tarafından engellenmiş hatta iki defa çarpılmak suretiyle taciz edilmiş ngo.

  buyrun buradan izleyin tacizi;

  http://www.youtube.com/watch?v=3bnqwbhgsjm
 • karizmatik batmobil turu tekneleri ady gil gun itibariyle japon balina avci gemilerince avlanmistir.
 • denizlerdeki yaşamı korumak için aylarca gemilerde yaşayan, hayatlarını tehlikeye atan bir grup insan.

  japonlar yıllardır, "araştırma yapıyoruz" iddiası ile illegal balina avı yapıyor. avustralya gibi sularında av yapılan ülkelerin hükümetleri ise bunu görmezden geliyor. sea sheperd da okyanuslarda bu herifleri kovalıyor, taciz ediyor, silahlarını, avcılarını etkisi hale getirmeye çalışıyor, zaman zaman japon gemileriyle balinaların arasına giriyor.

  bunları şu zamana kadar ismini rahmetli timsah avcısı'ndan alan emektar gemileri steve irwin ile yaptılar. işin kötü yanı steve irwin küçük ve yavaş bir gemi. japonlarla boy ölçüşemiyor. (gemileriyle boy ölçüşemiyor, yoksa diğer türlü... hah!)

  birkaç ay önce ady gil isimli bir deniz tutkunu, dünya rekoru kırdığı teknesini sea shepherd’a bağışladı. bu tekneyle 61 günde dünya turu yapmıştı. sea sheperd teknenin ismini ady gil koydu. herkesin batmobil’e benzettiği tekne, radarda farkedilmemek gibi süper bir özelliğe de sahipti.

  tam bu noktada, hayatımda ilk defa size bir iyi bir de kötü haberim var.

  kötü haber, ady gil dün japonlar tarafından batırıldı. nasıl mı? işte böyle: http://www.youtube.com/watch?v=bh_5wewaqe8

  japonlar, bizi karadeniz’de gemimiz batmışcasına kahreden, 6 kişinin ölümle burun buruna geldiği bu olaydan sıyrılabilecek mi, ne bok ya da çoğu zaman yaptıkları gibi balina, yunus ya da köpek balığı yüzgeci filan yiyecek, göreceğiz.

  iyi haberse, önceki gün yani ady gil’in batırılmasından bir gün önce amerikan televizyoncu bob barker’ın sea shepherd’a 5 milyon dolar değerinde bir buzkıran gemi bağışlamış olması. hayat ne garip, gemiler filan?

  japon’un zulmü varsa, shepherd’ın gönüllüsü var ulan!!
 • gerçekten de abd'de ekoterörist olarak sınıflandırılan gruplar arasında. tıpkı earth liberation front ve animal liberation front gibi. japonlar falan dünden razı bu grubu "terörist" olarak tanımlamaya. konuya dair paul watson'ın bir yazısından:

  "..1985’te fransa hükümetinin ajanları yeni zelanda’da rainbow warrior gemisini batırıp bir fotoğrafçıyı öldürdüler. hiçbir devletin lideri bu saldırıya terörizm demedi. ancak sea shepherd conversation society yasaya aykırı olarak hiç kimseye zarar vermeden balina avına müdahale edince bu eyleme medyada hemen ekoterörist eylem adı verildi, hem de yasal hiçbir suçlama yapılmamasına rağmen. balıkçılık şirketleri medya ya da hükümetlerin zerre kadar tepkisi olmaksızın bir çok türü ortadan kaldırıyor, ama earth island institute tuna boykotu ya da yunusların korunması amacıyla eylem çağrısı yapınca ekonomik eko-terörizmi savunmakla suçlanıyorlar.

  eko-teröristler gerçekten var. exxon* alaska’da eko-terörizm yaptı. union carbide, bhopal’da, hindistan’da eko-terörizm yaptı. ormanları katleden endüstriler her gün eko-terörizm işliyor. bu şirketlerin isimleri terörist kurumlarla alakalı hiçbir federal listede bulunmayacak; çünkü onların parası var ve para da mark twain’in bir zamanlar “orospuların parlamentosu” dediği washington, dc’de düdüğü çaldıran yegane şeydir.."
  (bkz: alf ve elf: terörist kimdir?)
  [akıllı ve görünmez bakınızlar haliyle bana ait. çekinmeyin bakın. bu da bonus: (bkz: meksika körfezi'nde çevre felaketi)]
 • danışma kurulunda, özellikle "medya ve sanat" bölümünde yakında amariga'nın bütün creme de la creme'i toplayacaklar neredeyse. tom regan'ın da orada bulunmasını yadırgadım. ama mesela david foreman'a şaşırmadım. neden? paul watson'ın çevresinde toplanmış kült topluluğunu andırıyor sea shephard. watson ve foreman "conservationist" değil "conservative" idir. bunu kendisi belirtir zaten, hatta "gerçek muhafazakarlık" üzerine bişiler karalar.[1] ol sebeple, "radikal" olduğundan dolayı greenpeace'den kovulduğu doğru değildir (paul watson, sea shepherd and greenpeace: some facts).

  çünkü muhafazakarlar, bulundukları yerde tek söz sahibi kendileri olsunlar isterler. foreman da, "öff solculara kaptırdık burayı" diyerekten earth first!'ten ayrılmamış mıydı? her ikisinin de göçmenlik karşıtı tavırları hiç sırıtmıyor.

  whale wars'tan dolayı sempati topladılar ancak pete bethune'nin başına gelenler ve anlattıkları[2] hiç de yenilir yutulur değil. pete, earthrace conservation organization (eco) isimli başka bi doğrudan eylem örgütü kurdu ve bunlardan hiç de aşağı kalan yanı yok. hatta the operatives diye şovları var ama bana fazlaca askeri geldi ha. hiç değilse, paul watson gibi sağa sola saldırmıyorlar ve bu gidişle holivud starlarıyla avunacak neredeyse.

  [1] paul watson, "how real conservatives view the canadian seal slaughter", sea shepherd, 14 march 2014
  http://www.seashepherd.org/…dian-seal-slaughter-347
  [2] "pete bethune blasts sea shepherd ın online letter of resignation", ecorazzi, 5 october 2010
  http://www.ecorazzi.com/…ine-letter-of-resignation/
  "pete bethune: 'sea shepherd treated me like a used condom'", ecorazzi, 30 july 2010
  http://www.ecorazzi.com/…ted-me-like-a-used-condom/