şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dunya savasi sirasinda ingiltere aciklarina insaa edilen deniz kalesi fort rough o siralar 3 mil olan ingiltere karasularinin disinda bulunuyordu. 1967 yilinda roy bates adli amator radyocu denizin ustundeki bu platform uzerinde bagimsizligini ilan eder. 1968 yilinda ingiliz donanmasi bir fort rough'a bir kac atis yapinca roy bates mahkemeye gider. ingiliz mahkemeleri platformun ingiliz karasulari disinda olmasi nedeniyle takipsizlik karari verir. bu karar ingiliz yargi sisteminin yapisi acisindan sealand icin tarihi bir onem tasiyacaktir.

  1978 yilinda sealand'e konuk olan alman vatandasi olan birkac kisi bir ihtilal ile sealand'i ele gecirir. prens bates, silahli oldugu rivayet edilen bir saldiri ile sealand'i geri alir ve bu alman vatandaslarini savas suclusu olarak hapise koyar. alman hukumeti ingiliz hukumetine harekete gecmesi icin bir nota ceker, ancak 1968 tarihli karar yuzunden ingiltere'nin eli kolu baglidir. bunun uzerine alman bir diplomat sealand'a giderek bir fidye anlasmasi imzalar. prens bates'e gore bu sealand'in almanya tarafindan de facto taninmasi anlamina gelmektedir. zira alman diplomat alman devletini temsil ederek devletler arasi bir anlasmaya imza atmistir. sealand'in hukuki durumu bugune kadar bir tartisma konusu olusturmakta...

  bu arada prens bates 70 yillarda posta pullari, bugunlerde ise havenco ile bir hosting merkezi olarak iyi para kazanmaktadir bu isten. isterseniz yeterli paraya kendinize bir sealad pasaportu bile alabilirsiniz.
 • semih cumhuriyeti'nin gerçek hayattaki izdüşümüdür.
 • haberi eski ama okuyuculardan coşkun dinçer'in yorumu muhteşem.
  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/5737231.asp

  --- spoiler ---

  satamazsanız size çok iyi pazarlamaci bir ekip gönderelim. bizde çok başarılılar. neredeyse ülkenin % 10'nunu sattılar. referansları çok iyidir. toptan satamazsanız parselleyip satarsınız hem daha çok kazanırsınız, hemde ülkenizi tanınır hale getirirsiniz.

  --- spoiler ---
 • para karşılığında toprak ve ünvan satılan dünyanın en küçük ülkesi...
  ben bir arkadaşıma hediye olarak lady ünvanı aldım.söz verdikleri gibi 10 iş günü içerisinde üzerinde ıslak imza bulunan mühürlü bir sertifika,çerçeve ve tarihi,yasaları anlatan içinde resimlerin olduğu cafcaflı bir döküman dosyası gönderdiler.kargonun üzerinde kraliyet postası amblemi ve sealand pulu da mevcuttu. kısacası birine orjinal bir hediye arıyorsanız buraya bakabilirsiniz.
 • facebook sayfasında yazdığına göre 5 mayıstaki ilk resmi maçına bilet alan ve cv'sini yollayan iki sealand taraftarına maçta forma giyerek millî olma şansı tanıyan ülke. maç bileti de 3 sterlin. hizmet budur aga!
 • http://www.sealandgov.org/
  http://principality-of-sealand.eu/

  adreslerinden bu güzel ülke(!)yi görebilirsiniz. ciddi ciddi internet sevisleri var. colocation, dedicated server falan sağlıyorlar. uçakla, denizaltıyla, sat komandosuyla falan saldırılmadığı taktirde dünyadaki fiziksel olarak en güvenli yerlerden birinde oluyor hostinginiz.
 • sanirim ingilizlerin metonya'si olan ulke. metin amca yerine smith amca vardir.
 • satışa çıkmış devlettir. ihaleye ben de gireceğim. 3 yıldır memurum çakılı çivim yok böylelikle bir yatırım edinmiş olurum belki. düşünsenize kız istemeye gittiğimdeki havamı:
  - oğlunuz ne iş yapar
  + memur kendileri
  - hımm. evi arabası var mı?
  + ohooo devleti bile var.
  - verdim gitti. hatta başka oğlunuz varsa küçük kızımı da ona vereyim.
 • sülalecek toplanıp işgal etsek nasıl olur geyiklerinin dönmesine sebebiyet veren devlet. o değil de hükümdarı ben olsam istihbaratı sağlam bir apartman teyzesine verirdim, oturt lobiye daya çekirdeği bütün gün gelenin gidenin bilgisi sende, mis gibi istihbarat...
 • ülke tarihinde yaşanmış bir darbe girişimi de mevcut. kendini sealand başbakanı olarak adlandıran ve sealand pasaportu bulunan bir alman vatandaşı olan alexander achenbach, prens ve prenses'in ülkede bulunmadığı bir sırada (ki onlar olmayınca nüfus bire mi düşmüş ne) alman ve hollanda'lı bir kaç kişiyle birlikte bir darbe girişiminde bulunuyor ve prensin oğlunu tutsak ediyorlar. tabii ki prens paddy roy bates ülkesini geri alıyor ve istilacıları cenevre sözleşmesi bağlamında serbest bırakırken sealand pasaportu taşıyan kişiyi vatana ihanet suçu işlediği gerekçesiyle salıvermiyor. almanya birleşik krallık'a vatandaşının salıverilmesi için başvuruyor fakat ingiltere daha önceleri verilmiş bir mahkeme kararı sebebiyle adanın (daha doğrusu platformun) kendi toprakları olmadığını ve bir şey yapamayacaklarını söylüyor. bunun üzerine almanya sealand'e bir diplomat göndererek vatandaşının serbest bırakılması için görüşmeler yapıyor. bu görüşmelerden birkaç hafta sonra, tutsak 75000 mark ödeyerek serbest kalıyor ama prens, almanya'nın kendi ülkesine diplomat göndermesinin, ülkesinin almanya tarafından de facto olarak tanındığının kanıtı olarak sunuyor. böyle de kökleri olan tarihi bir ülke. gidip görmek lazım.

  paraları da pek güzel: http://en.wikipedia.org/…_postage_stamps_of_sealand üzerinde prensesin resmi olanlar pek hoşuma gitti. eğer bir gün elime böyle açık denizlerde kelepir bir ada düşer de kendi devletimi kuracak olursam ben de sevgilimin fotoğrafının olduğu paralar bastıracağım. bir de kendini "sürgündeki hükümet" olarak niteleyen isyancı bir hükümetin ülke toprakları dışında bastırdığı bir para var. üstündeki isim darbe girişiminde bulunan adamın adı değil. enteresan. tarihin aydınlanmamış köşeleri.

  bbc'nin darbeyle ilgili haberini şurada izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=jgvxgyy10s4 (almanlar'ın elleri başının üstünde kamera önüne çıkarıldığı sahne süper.)

  kaynak: http://en.wikipedia.org/…ki/principality_of_sealand
hesabın var mı? giriş yap