şükela:  tümü | bugün
 • caltech'te kozmoloji, alan teorisi ve yerçekimi üzerine teorik araştırmalar yapan fizikçi. ''form eternity to here: the quest for the ultimate theory of time'' adında bir popüler bilim kitabı ve ilgilenen herkesin rahatlıkla izleyebileceği bir video dersler serisi* bulunmaktadır.
  http://preposterousuniverse.com/
 • "dark matter, dark energy, and the dark side of the universe" adlı video serisi über ötesi olan harika fizikçi. kendisi aynı zamanda caltech'de zamanında richard feynman'nın kullandığı masayı kullanan adam. istiyorlarmış masayı ama o vermiyormuş geri. *
 • youtube'daki tüm sunumlarını, ama bilhassa google'da yaptığı sunumu popüler bilimle ilgilenen herkese tavsiye edeceğim fizikçi. sean carroll: the big picture-talks at google
  kendisi bu konuşmada ibn sina'ya neden kıl olduğunu da açıklamıştır.
 • 'zaman yolculuğu bilmecesinden kaçmanın en basit yolu, yapılamayacağını söylemektir.' diyen fizikçi.

  zamanın tersine simetrisi mümkün değildir gibi bir şey söyledi. ya da ben mi böyle anladım bilmiyorum. halbuki kuantum ölçeklerde bu mümkün. ayrıca zamanın yönü sonsuza dek ileri doğru hareket etmez. evrenin tarihinde, düşük entropiden yüksek entropiye doğru yol aldığınız bir dönem vardır. fakat yerel olarak ulaşabileceğiniz maksimum entropiye ulaştığınızda, artık zamanın yönü olmaz. bu tıpkı, bu oda gibidir. eğer odadaki bütün havayı alır ve köşeye koyarsanız, bu düşük entropidir. ardından dağılmasına izin verirsiniz ve en sonunda odayı doldurur ve durur ve hava artık hiç bir şey yapmaz. değiştiği süre boyunca, zamanın yönü vardır; fakat bir kez dengeye ulaştığınızda, ok varlığına son verir ve teorik olarak yeni bir evren meydana çıkar.

  edit: imla.
 • komplike konuları son derece akıcı, basit, anlaşılır ve en önemlisi saldırgan olmayan tonda aktarabilen ünlü fizikçidir.

  özellikle şuradaki videonun 12:35'de başlayan "talimatlar" temalı örneği kuvvetlidir. videonun tamamı güzel, ama gerçekten bombayı sona saklamışlar. "karar sizin" diyip, hemen kürsüden inmesi çok kaliteli olmuş.
 • caltech'te halen richard feynman'ın masasını kullanmakta olan sean carroll'un youtube kanalı açılmış. güzel podcast ve naturalism videoları koymaya başlamış. bilgi yatırımı tavsiyesidir.
 • sean carroll's mindscape adinda podcast yayini var. konuklari o bolumde islenen konunun pioneer kişileri oluyor genelde. dinlemesi de keyifli.
 • yeni kitabı "something deeply hidden: quantum worlds and the emergence of spacetime" an itibariyle yayınlanmıştır.

  https://www.amazon.com/…nce-spacetime/dp/1524743011
 • ölümden sonra yaşamın neden var olamayacağını bilimsel olarak açıklamış:

  https://www.bustle.com/…-make-it-impossible-3262816