• gayet gerçek olabilecek bir hikayenin işlendiği film. çok spoiler vermek istemiyorum fakat internet denen bok çukurunun nelere sebep verebileceğini görüyoruz, iyi ve kötü olarak. ikinci diyeceğim şey ise çocuğunuzu asla başı boş bırakmayın!
    not: çocuk bekleyen ana!
  • son yıllarda izlediğim en iyi gerilim/gizem türünde film. her şey çok gerçek. 9/10
  • --- spoiler ---

çocuğunu kaybeden bir adamın, kızını bulmak için bütün sosyal medyalarını didiklemesi, olayın basına gitmesi, medya ve internetteki iğrenç insanlarının adama ithamları, dark humor vs. aslında sürekli olan şeyler fakat üstüne fazla düşünmediğimiz bu tarz konuların biraz olsun aktarıldığı kamu spotu misal bir film olmuş. sonunu da (bazı şerlokları hariç tutarak) anlamak mümkün değil ki bu da filmi daha ilginç kılıyor. black mirror'ın günümüz versiyonu denebilir. 9/10

--- spoiler ---
  • abartilmayan, son yılların en iyi filmlerinden biridir.

bir kere çekim tekniği ve senaryosundaki özgünlük kendi türündeki tüm filmlerin birkaç adım önüne atıyor. ikincisi verdiği aile bağı/baba kız/ana kız/ mesajları da çok tatlı bir dram etkisi veriyor. tabi ki film tarihinde bu filmden özgün bu filmden kaliteli onlarca film var. ancak şu an sinemaya gitmek isteyen birinin kesinlikle para verip izleyebileceği bir film. ha arkamda oturan ve film sonu "param değil de giden 2 saatime acıyorum." diyen tipler gibi filmden, senaryodan zerre anlamayan tekdüze film zevki olan bir insansaniz zaten popüler filmler harici sinemaya pek gitmeyin. yani şu filme bayilmazsin, aşırı begenmezsin zevktir tercihtir denir ama 2 saatime yazık oldu denilebilecek bir film asla değildir. bunu diyorsan filmden anlamıyorsun.

edit: yazım
  • "david kim’in (john cho) 16 yaşındaki kızının kaybolmasının ardından, yerel bir soruşturma başlatılır ve davaya bir dedektif atanır.
    fakat 37 saat sonra elde hâlâ tek bir ipucu bile olmadığı için, david henüz kimsenin bakmadığı, günümüzde tüm sırların saklandığı yeri aramaya karar verir: kızının dizüstü bilgisayarını.
    her gün iletişim için kullandığımız teknolojik aletler aracılığıyla anlatılan bu hiper modern gerilim hikayesinde, kızı sonsuza dek yok olmadan önce, david onun dijital ayak izlerini takip etmek zorundadır."

filmin ayrıntılı yapım notu.
  • balon değil ama kesinlikle çok abartılmış filmdir. ben başından sonuna bahsedilen gerilimi hiç hissetmedim. ayrıca, filmin sonu, sonuca bağlanan kısmı, çok zorlama ve haliyle saçma olmuş. tavsiye etmem, beğenmedim.
  • fragmanı etkilediği için izleme kararı aldım ama ulan 2 saat screencast mi izlenir demiştim fakat film nasıl bitti anlamadım.
  • izledim, beğendim, tavsiye ederim.

filmde xp kullanılan bilgisayar ile macbook arasındaki geçişi çözemedim. spoiler değildir. izlerken dikkat edin hepsi bu. aynı ekrandan yansıyor zira.

neyse bir de şu var. xp zamanı adres defterini hangimiz kullandık. üstelik o kadar düzenli.

yazarın kendine notu: karbon ayak izini bırakın, dijital parmak izlerinize bakın. bu tüm bireylerin düzenlemesi gereken bir durum. arşivler ayrı, gereksiz üyelikler ayrı, posta hesaplarının doluluğu ayrı. bunları düzenleyin. zaten başlamıştım ama şimdi bitireceğime eminim.
  • aynı türde çekilen diğer filmlerden hiç değilse olumlu farklılıkları olan bir film.

--- spoiler ---

çekim tekniği film boyunca sürekli pc ekranı içinde sürdüğünden, yazılan, çizilen, izletilen ne varsa sinema perdesinde izlediğiniz için gözlerinizi müthiş derecede yoracak.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

15 yaşında bir gencin, üstelik de amcası tarafından ot içirilerek rahatlaması(!) sağlanması gayet modern bir şekilde anlatılmış !! hatta en sonunda amcası kızın babasını bile ikna etti ne var bunda bu kadar büyütülecek, başka kötü birşey yapmıyoruz falan filan.. benim de bir kızım var, henüz çok küçük ama.. kardeş mardeş dinlemem sıkar gırtlağını gebertirdim herhalde, allah korusun, düşünmesi bile cinnet geçirtmeye yetiyor..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap