• 1.0 tsi xcellence paket olan sıfır aracımı alalı neredeyse 1.5 ay oldu ve araç hakkında artılarıyla eksileriyle detaylı bilgiler vermek istedim.

başta herkes gibi benim de 1.0 motor konusunda tereddütlerim olsa da turbo destekli olması, dsg şanzıman ile tsi motor uyumunun harika olması gerçekten güzel. kararlı yol tutuş ve zevkli ara hızlanmalarla aracı kullanmak keyif veriyor. özellikle son kullandığım aracım atmosferik motor olduğundan da sürüşteki bu keyfi daha iyi hissettim. dsg şanzıman geçişlerini hiç hissettirmiyor ancak diğer şanzımanlara göre bir tık daha dikkatli kullanmak gerekiyor.

şimdiye kadar gördüğüm artı ve eksileri ise:

+ çift renk olması ve arka camın yanındaki x simgesi araca şıklık katıyor.
    + aracın içi ferah. diz ve baş mesafeleri ön ve arkada çok iyi.
    + 400 lt bagaj hacmi var ve derinliği/yüksekliği ayarlanabiliyor.
    + yakıt tüketimi uzun yolda 5.5, birleşikte ise 6.2 lt şu an ama aracın dilinden daha iyi anladıkça düşeceğini düşünüyorum.
    + aynaları yeterli ve güzel bir geri görüş sunuyor. karartmalı dikiz aynası da mevcut.
    + motor, şanzıman ve yol tutuştan yukarıda bahsetmiştim. üçü de çok iyi ve aracı kullanmak gerçekten çok zevkli. direksiyon ve gaz tepkileri de çok yerinde.
    + süspansiyonları fr pakete göre daha yumuşak ve konforlu hissettiriyor.
    + anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği çok hoşuma gidiyor, fr pakete göre anahtarsız giriş özelliği büyük bir artı benim için.
    + arka park sensörüne ek ön park sensörü ve geri görüş kamerası var. aracın kör noktası yok gibi.
    + çarpışma önleme sistemi mevcut.

- iç mekanda bazı bölümler sert plastik.
    - kolçak pozisyonu biraz aşağıda ve iç hacmi küçük.
    - torpido küçük.
    - saklama gözleri yetersiz. bir önceki arabamda çok fazla saklama gözü olduğu için bu biraz garip geldi.
    - mekanik el freni kullanılıyor.
    - sunroof opsiyonu mevcut değil.
    - tavan el tutamağı hiçbir koltuk üzerinde yok.

kısacası; rakipleri skoda kamiq, kia stonic, peugeot 2008, renault captur, nissan juke, ford puma, volkswagen t-roc gibi araçlara göre performans/fiyat oranı en yüksek araç gibi geldi bana. 2008 ile t-roc un uçuk fiyatları, stonicin motor performansı ve captur, juke, puma'nın da tasarımını beğenmediğimden dolayı arona ile kamiq ile arasında kaldım ama xcellence paketi, aynı fiyatlardaki kamiqin baz paketinden dolu olduğu için aronayı seçtim.
  • yaklaşık dört aydır kullanıyorum. genel olarak konforu ve donanımı tatmin ediyor. tabi bu beklentilerle de ilgili. benzinli 115 hp motoru şehir dışında 5.5, şehir içinde 6.5 civarı yakıt tüketiyor. leon'dan 20 litre de olsa daha fazla bagaj hacmine sahip.

standart donanımı sürüşü kolaylaştıracak yeterli özelliklere sahip. kendi kendine park etme özelliği de var. ancak aldığımda bir kere denedim, bir daha da kullanmadım. olsaydı iyi olurdu dediğim kör nokta uyarı sistemi ile arka çapraz trafik uyarısı var.

olumsuz yanı uzun yolda rüzgâr ve yol sesi deniliyor. beni çok rahatsız etmedi. hız sınırlarını aşmadan kullandığım ve daha iyi aracım hiç olmadığı için olabilir. bundan önce de seat ibiza sahibiydim.
  • net fiyatı 129.817 tl olmuş. önümüzdeki günlerde arabaya 183 tl daha zam geldiğinde, türkiye fiyatına ötv diliminden dolayı birden 50 bin tl zam gelmiş olacak.

183 tl - 50 bin tl. komedi bir ülkesin t.c.
  • araca telefon bluetooth ile bağlanıp görüşme, müzik dinleme vs yapılabiliyor ancak kablo ile bağlayıp full link kullanmak istediğinizde "android auto, mirror link" türkiye'de aktif değil diyor. bundan dolayı internette gezerken aşağıdaki linki buldum. telefona yükledim, kablo ile bağladığımda android autoyu kullanmaya başladı. spotify, google maps, whataspp, telegram gibi uygulamalar ekrana yansıdı. özellike navigasyon açısında bayağı bir kolaylık sağladı. umarım işinize yarar. daha kolay yöntemi olan varsa benimle paylaşabilir.

https://android-auto.tr.uptodown.com/android
  • hic aklimda olmayan, varligini bile yeni ogrendigim sadece %50 vergi dilimine girdigi icin alacagim aractir.

%80 vergi (bence) soygunculuktur. arabanin giris fiyati 200 lira daha fazla olsa, benden 50.000tl daha fazla vergi alinacakti. alinan vergi nerede kullanilcak?

hatali ekonomik tercihler ile rezerlerin erimesini mi fonlayacak?

25 katli binasi ve binlerce calisani olan ne is yaptigini anlamadigim iletisim baskanligi’na gidecek onlar da twitter’da hastag kampanyasi mi yapacak, bakin hastagimiz bu kadar etiketlendi mi diyecek?

kamu bankalarinin fonladigi medya kuruluslarina gidecek de onlar de toplumun yarisini topyekun terorist mi ilan edecek?

trafikte beni taciz eden, kenara cekil diyen cakarli luks arabalar mi yenilenecek?

birilerinin dorduncu, besinci maasi mi olacak?

ne olacak, neydi sucum ki bir kac ay once %60 olan vergiye simdi %80 odeyeyim?

araba ihtiyac, alacagiz bir turlu. yine vergi veriyoruz, amennah. ama enayi de degilim %30 daha fazla vereyim. bu da benim gelistirdigim bir turlu savunma.

arabaya gelelim:

1.0 dsg excellence paketini alacagim. arac son derece dolu.

on konsol iyi, malzeme kalitesi burada iyi.

araba kucuk ama 4 kisi biner. onu arkasi, ayak mesafesi beklentileri karsilar. ama arkayi ucleyeyim dersen ortadaki zorlanir.

aracin dis gorunuzu gayet cekici. bagaj yeterli.

tavandan kismislar. kol tutma yok. tavan siyah, arabanin ici karanlik oluyor. ustune arkaya lamba da koymamislar.

surus gayet yeterli, sehir ici arabasi. uzun yolda iceriye ses alir.

hafif yuksek, sehir icinde isimi gorsun, dolu, hafif havali bir arabam olsun diyenler icin ideal. malzeme kalitem yuksek olsun, performans beklerim, uzun yolda kral gibi gideyim derseniz sizi %80’e alacagiz.

bu %80 garabetinin asagiya cekilecegini dusunuyorum. mantik bunu soyluyor. ama bu tip kararlar uzun suredir mantikla alinmiyor.
  • geyik testinde ağır çuvallamış araçtır.

https://youtu.be/_sivjhfdnu0
  • bu baz fiyat sinirlamasi ozellikle kur artislarinda buyuk sorun cikaracak. doviz kurus artsa burda servete mal olacak.
    tl ile baz fiyat sinirlamasi ve vergi uygulamasi sacma. ithal arabalarda veya urunlerde bunu mensei ulkenin parabirimi yapilsa sanki daha bir adaletli olur gibi duruyor.
  • kona, kamiq, stonic, c3 aircross, coralla bakıp araç olmaması nedeniyle hep geri dönerken 5 haziran'da seat yetkili satıcısına gittik. ikinci el style plus aracı gördük. yolda müsait iki araç olduğunun bilgisini aldık. 229.000 tl teklif verdiler. gözümüze fena gelmedi ama karar vermiş değildik. çıktık; bakındık, düşündük, danıştık. bir tanıdığımız "bu şartlarda kaçırmayın" dedi ve 12 haziran'da kalan son kırmızı araç için ön ödeme yapıp 02 temmuz'da teslim aldık. çoğu uzun yol 3000 km gittik. genel olarak memnunuz. 1.0 motor uçmuyor ama üzmüyor da. yokuşta 5 kişi ve klima açıkken zorlandığını hissedebilirsiniz ama genel olarak gücü yeterli seviyede. araç sessiz sayılır. kullanımı kolay. malzeme kalitesi düşük. özellikleri giriş paket için yeterli. excellence olsaymış daha iyi olurmuş tabii. araç yükseltilmiş olduğu için virajlarda ve hatta hafif direksiyon oynatmalarda sallanıyor ve güvensizlik hissi veriyor. yakıtı şu an dikkatli uzun yol kullanımında 6,1 lt görünüyor. düşer diyorlar ama emin değilim. şehirler arası yollarda ve düşük hızlarda 5 lt civarında yakabilir ama motor küçük olduğu için azıcık yokuş, dur kalk, şehir içi trafik gördü mü hemen artıyor. şehir içinde 8 lt altında yakacağını sanmıyorum. hele klima açık ve araç doluyken veya kışın, kısa mesafeli soğuk havalarda... sonuç: rüyalarımın arabası mı? hayır! bu devirde (o devirde 229.000 tl iken) alınabilecek en mantıklı arabalardan mı? evet!
  • bugün bir arkadaşımla birlikte bursa'dan 2021 model makyajlı kasasını aldığımız araçtır. bursa-çanakkale yaptık, dolayısıyla uzun yol deneyimim de oldu. hemen ilk intiba olarak birkaç yorum yapmak istiyorum araçla ilgili:

+arona kesinlikle tam bir fiyat/performans canavarı olmuş. b suvlar içinde bu kadar çok donanıma sahip olan başka bir marka zor bulunur. insanı şımartan bazı birkaç güzel özelliği var, donanımsal açıdan tatmin edici.

+yerden epey yüksek ve büyükçe bi araç olduğunu hissettiriyor. mamafih manevra potansiyeli, özellikle dar yerlerde baya iyi.

+süspansiyon çok güzel ayarlanmış, hem yol tutuş hem de darbeleri sönümlemesi başarılı. genelde bu segmentteki suv araçlar yerden yükseltilir fakat biraz yol tutsun diye süspansiyonları aşırı sert yapılır. bunun şehiriçi darbe sönümlemesini çok beğendim (aşırı yumoş yumoş değil elbette ama yine de insanı mutlu ediyor), buna mukabil biraz sert virajlardaki yüksek hız yol tutuşunu da çok beğendim. aracın kesinlikle iyi bir mühendisliği olduğu aşikar.

+bu segmentte pek karşılaşılmayacak bir özellik, yelken mod var. araç resmen akıyor ve devir en düşükte kalıyor, motor kapanmış gibi hiç ses duymadan ve yakıt sarfiyatı minimum düzeyde yol alabiliyorsunuz.

+/- yalıtım 120'ye kadar çok iyi, ama 120'den sonra özellikle 130-140'larda aniden ve fazlaca rüzgar alıyor, orantısızlık var. yalnız bugün hava da epey rüzgarlı idi, bunun da etkisi olmuş olabilir, bilemiyorum.

+/- iç hacim ve genişlik sınıf standartlarını karşılıyor, kötü değil, çok mükemmel de değil.

-yan aynaların görüş açısı çok kısıtlı... hiç beğenmedim. şekil olsun diye uç kısmını aşırı dar tutmuşlar, arkayı geniş geniş göremiyorsunuz. sadece orta dikiz aynası güzel gösteriyor ama yan aynalar fiyasko.

çarpışma önleme asistanı, yelken mod, otomatik katlanır aynalar, otomatik farlar gibi doyurucu özellikleri olan otomobilin iç mekanda ön kol dayaması yok... en çok şaşırdığım bu oldu. boş paket bi araç değil, kol dayama nasıl olmaz? aşırı saçma buldum.

son olarak, motor artık klasikleşmiş 1.0 turbo besleme, 110 beygir güç/200 nm tork üreten bir motor. 120 ile giderken 2500 deviri birazcık geçiyor, ivlenmesi başarılı. rampa falan dinlemiyor. yakıt tüketimi oldukça makul düzeyde, tipik vag grubu.

(ekleme: tekrar deneme yaptım, 115'e sabitleyince tam 2,5 devir ile seyrediyor. biraz daha iyi olabilirdi ama gene de idare eder diyeyim.)

zevkler, renkler: iç mekan her ne kadar fena olmasa da dış tasarımını pek beğenemedim. fazla karizması yok aracın, hatta arkadan bakınca biraz eğreti bile duruyor diyebilirim. belki de biraz alışmak gerekiyor, bilemiyorum.

yazar notu: tavsiye edilir.

ekleme: yazmayı unutmuşum, iç mekandaki kol dayama eksikliği gibi dört kapı içi yüzeyde de tutamak (ya da tutamaç, hangisi doğru bilmiyorum) yok. evet yanlış okumadınız, dört kapıda da yok. dolayısıyla ceket asmalık yeri de yok aracın içeride. arkadaşla gelirken yol boyunca bu durum gözümüze çok takıldı, hatta arkadaşım eliyle zaman zaman otomatik refleks gereği tutamak aradı ama bulamadı.

benim genel kanaatim şu: bu araç bence aile aracı değil. bekar veya en fazla eşiyle/sevgilisiyle yaşayan insanlara hitap ediyor ama en az 3-4 kişilik aile iseniz, yani çocuk vs varsa ben bu aracı önermem. hem iç mekanı da fazla geniş değil hem de dediğim gibi içeride göze batan ciddi eksiklikler var. (örneğin) bir skoda ergonomisi yok bu araçta.

"ben tek tabancayım, içerde olmayan aparatlar beni pek bağlamıyor, keyifli sürüş arıyorum sadece" diyenlere mutlaka öneririm. ama aksi durumda skoda modellerine yönelmeniz, ki aynı segmentte bir kamiq gerçeği var, sizin için daha iyi olacaktır. arona'nın bagajında da aynı şekilde skoda'nın kullanım kolaylığı için tasarladığı ufak alanlar/gözler, poşet asma yerleri vs yok. bunları bilin, ona göre alın.
  • kendisi piyasadaki birçok araç gibi bayilerde bulunmuyor.
    bu gidişle 2023'de bulunmayacak gibi duruyor.
    zorla karar vermiştim ama bulamayışım ister istemez beni diğer markalara sevk ediyor.
hesabın var mı? giriş yap