şükela:  tümü | bugün
  • hayvan gibi bir araba. evet 1.0 motor. öyle motor mu olur bee demeden önce bu arabanın 110 beygir olduğunu söyleyelim. beygiri boşver önemli olan tork diyorsanız onu da söyleyelim, 200 tork.

yaklaşık 5 aydır kullanıyorum, bir depo ile (40-45lt arası) 750-800 km gidiyor. yakıt performansı benzinli bir araba için harika. şimdilik gördüğüm en düşük değer 3.5lt oldu. 3.5 litre diyorum, benzinli bu araç. günümüz hesabına göre (benzin 4.60) 16 kuruş yapıyor. ama ortalaması 3.5lt değil tabii ki. sadece o değerlere kadar düşebildiğini belirtmek için söylüyorum bunu. şehiriçi ortalama değer 5.5-6lt arasında gidiyor benim için. bu da 25-27 kuruşa denk geliyor.

performans olarak da motor istekleri sonuna kadar karşılıyor. zaten adamlar golf'e taktılar bu motoru, ibiza'da nasıl karşılamasın.

her şeyi mi mükemmel derseniz bence en önemli eksiği 1. viteste gazı biraz geç alıyor. ilk kalkış esnasında değil de hani bir kavşağa yaklaşırken hızınızı iyice düşürürsünüz, sonra karşıdan araç gelmediğini görünce tekrar gaza basarsınız ya işte orda biraz gecikiyor.

bunlar da yalanına sokuyumculara gelsin.
    http://i.hizliresim.com/r9zmn7.jpg
    http://i.hizliresim.com/9l2oln.jpg

10 ay sonra gelen edit: aracin uzun yol yakit performansi 4.1 litre (benzin su an 4.90tl, km'de 20 kurus yakiyor). duz yolda 90km hizla gittiginizde fabrika verisi olan 3.9a ulasiyorsunuz.
    http://i.hizliresim.com/3agzzp.jpg

sehir ici yakit performansim da su an 5.4'ü gosteriyor.
  • yakıtını bilmem de gönderilen fotolarda malzeme kalitesi çin işi oyuncaklara benzeyen araba.
  • istanbul gibi bir yerde şehir içi denen trafikte ortalama hız 20 km/s civarında gerçekleşir (işe gidiş ve dönüş). trafiğin çok müsait olduğu vakitlerde ise ortalama hız 30-35 km/s civarındadır.

bu araç için şehir içi değeri olarak verilen 5,6 lt/100 km değeri ise ortalama 40 km/s hız ile yapılmıştır.

günümüzde 110+ beygir, 250+ nm 1.6 lt otomobillerin çoğu ortalama 40 km/s hız yapılan bir yolculukta (sert hızlanmalar yapılmadığı sürece) 5 litre civarında ortalama tüketim değerini yakalar.

özet geç: 1 litre; 0,9 litre; 1,2 litre gibi küçük motorlu aşırı beslemeli araçlar esasında şehir içi trafiğe girince yine standart bir tüketim değeri gösterir. bu araçların ekonomikliği ancak uzun yolda veya istanbul gibi trafiği olmayan illerde gözlemlenir. yakıt tasarrufu yapacağım diye işe gidip gelmek için istanbul'da bu arabaya para verip ileride sorun yaşama ihtimali yüksektir. ama anadolu'da kesinlikle kullanılacak araçtır.
  • 1.6 atmosferik motor ve otomatik vites 2009 model, 1200 kg'lık aracımla hemen hemen aynı yakıt değerlerini yakan araç. çok da ekonomik değilmiş.

ama performansta değerler iyi. benim araç 105 hp, tork 145 nm.
    (bkz: mazda 3)
  • 1.6 motor bir arabayla bu aracin yakit degerlerine ulastigini soyleyenlere itibar etmeyin. o aracla bu degerlere ulasin ben de burda beni silken yok mu diye bagiririm.

bu donanim seviyesinde su an alinabilecek en iyi arabadir kendisi.
  • (bkz: 4.km'de aracı sağa çekip entry girmek)
    kazasiz belasiz editi: hayirli ugurlu olsun.
  • 1.6 i30 ile değerlerine ulaştığım hatta daha önce 1.4 fiesta ile nal toplattığım, klima açılmaması gereken araç. 1.0 ne ola yahu?
  • karma yakıt tüketimim bu şekilde (3 gün maslak - şişli trafiği + istanbul - çanakkale gidiş dönüş).
    4 kişi + bavullarımız, şehirler arası sürat ortalamam 130km/h. sollamalarda o ağırlıkla ibreyi anında 160lara fırlatabiliyor. keşan-saros arasındaki tarlaların arasındaki temiz yolda rahatça 190 ile ilerledim. sürüş esnasında klima full açık.
    başka da diyecek bir şeyim yoktur.