şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iletişim yayınlarından çıkan bir alman’ın hikayesi adlı otobiyografik romanın yazarı olur kendileri.
 • 1914-1933 yıllarından hatırladıklarını yazan ve sayesinde sıradan insanın günlük hayatında sıradan faşizmin nasıl yükseldiğini kendi yaşamı üzerinden okuyabileceğimiz kitabın yazarı zat. (bkz: bir alman’ın hikayesi)
 • 1907-1999 tarihleri arası yaşamış yani neredeyse bütün bir 20. yüzyıl kadar yaşamış alman gazeteci ve yazar. sebastian haffner de gerçek ismi değil takma ismiymiş, onu da içinde yaşadığımız faşizan dönemin hediyesi olan yasaklı wikipedia'a vpn ile girip öğreniyoruz ki nereden baksan epey acıklı bir durum.

  hele hele kendisinin iletişim'den çıkan bir alman'ın hikayesi isimli kitabına gelirsek daha da acıklı bir hale geliyoruz. buyrun kitaptan çarpıcı örneklerden birkaç tanesi.
  sayfa 80: "düzenli aralıklarla aşağı yukarı her altı ayda bir yeni bir kanun hükmünde kararname yayınlanıyor"
  sayfa 78: "tuhaftır ki bugün hitler kalabalıklara sadece bir arabanın içinde otururken görünüyor, tepeden tırnağa silahlı ss'lerle dolu on-on iki araba eşliğinde hızla geçip gidiyor"
  sayfa 115: "hemen seçimlerden önce 4 mart'ta gerçekleştirilen muazzam bir zafer kutlamasıyla "milli uyanış günü" ile başladı bu törenler"
  ...

  hayırlı olsun.