şükela:  tümü | bugün
 • 1974 dogumlu şilili yonetmen.

  uzun metraj filmleri sunlardir:

  la sagrada familia, 2006
  navidad, 2009
  the year of the tiger, 2011
  gloria, 2013

  kendisinin son filmi olan gloria sili'nin oscar adayi oldu. ayrica bu film 2013 filmekimi'nde gosterildi.

  senarist de olan lelio, the year of the tiger disindaki tum filmlerini (kisalar dahil) kendisi tek basina veya biriyle birlikte ortak yazdi.
 • son filmi una mujer fantastica, 67. berlin film festivali'nde gonzalo maza ile birlikte kendisine en iyi senaryo ödülünü getirdi. sadece şili'nin değil, dünya sinemasının son yıllardaki en heyecan verici sinemacılarından biri. ve bir erkek olmasına rağmen "kadın filmlerini" erkek egemen bakışın 180 derece karşısında işleyerek, kadın sinemasına dair çok iyi örnekler veriyor. tıpkı gloria gibi, una mujer fantastica (fantastik kadın) da çok çok çok iyi bir kadın filmi. lelio, hakkındaki övgülerin hepsini hak ediyor! gelecekte çekeceği filmleri heyecanla bekliyorum.
 • bride; şilili yönetmenin scarlett johansson'la çalışacağı yeni projelerinden olacak.
 • şu sıralar üst üste iki film hazırlıyor. ilki the wonder'ın çekimlerini yakın zamanda tamamladı. film 2022'ye yetişecek galiba. önceki filmlerinde (gloria, bunun remake'i gloria bell, disobedience) olduğu gibi bunda da bir kadına odaklanıyor lelio. iki yabancının birbirinin yaşamını etkilemesini konu alan bir psikolojik gerilimmiş. başroller florence pugh, tom burke, ciaran hinds ve toby jones'a paslanmış, irlanda'da çekilmiş film. disobedience'tan iyidir umarım. bekliyoruz.

  bir diğer filmi bride'ı 2022'de çekecek. başrol scarlett johansson'ın. film ideal bir eş olarak yaratılmış bir kadının yaratıcısını da, yaratılış nedenini de yıkıp geçmesi sonrasında toplumun dışına itilmesine, canavar olarak görülmesine odaklanacakmış. pek bi "metoo" filmi gibi duruyor. bride of frankenstein'ın günümüze uyarlanmış hali deniyor. bride of frankenstein demişken... yorgos lanthimos da poor things'te bu filmden yola çıkmış. yani 2022-23'te bride of frankenstein'dan etkilenerek kotarılan en az 2 film izleyeceğiz.
hesabın var mı? giriş yap