şükela:  tümü | bugün
  • an itibari ile oynanan inter-frankfurt uefa avrupa ligi maçında kurtarıcı olarak oyuna giren 2 temmuz 2002 doğumlu interli forvet.
  • yaklaşık 2 ay önce sona eren avrupa u-17 turnuvası'nda italya adına son derece iyi işler çıkartmış, finale çıkan italya'nın en önemli oyuncularından birisi olmuştu. zaten inter'in genç takımında da oldukça iyi gol rakamlarına ulaşan bir isim. boyu uzun, fiziği mükemmel olmasa da iyi ve bitiricilik yeteneği yüksek. inter ilk defa avrupa ligi maçında gol umudu olarak kendisini sonradan oyuna alarak oynatmıştı. bu yaz döneminde de hazırlık maçlarında oynatmaya başladılar. sağlam potansiyeli var ama inter gelişimi konusunda ne kadar ısrarcı olur bilinmez. inter yerine başka bir takımda oynuyor olsa rahatlıkla yıldız olur diyebilirdim. umarım inter bu çocuğu harcamaz.
  • (bkz: sebastiano esposito/@ceyar i kim vurdu)

inter milan formasi giyen 2002 (17) napoli dogumlu yuksek potansiyelli liseli forvet.

inter milan son yillarda yaptigi basarili transfer hamleleri sayesinde buyuk atilim yapti ve bu sezon (2019/20) 9 yil sonra tekrardan serie a sampiyon adayi olarak anilmaya basladi. bunda da domuz sıkısı defans hattinin (samir handanovic - stefan de vrij, milan skriniar, diego godin) ardindan en buyuk pay romelu lukaku - lautaro martinez uyumlu forvet ikilisinin oldu. liseli sebastiano esposito kardesimiz ise inter milan u19 ve italya u17 formasiyla gosterdigi ustun performansi sayesinde bu sene a takima cikmayi basardi. bu kiyak ikiliyle ayni antreman sahasinda idman yapma serefine nail olup, golcu agabeylerini gelisimi icin dikizleme sansi buldu.

hocasi antonio conte, ingiltere'deki ilk senesinde (2016/17) chelsea'yi sampiyon yapmis, premier lige tanitip, moda ettigi 5-2-2-1 defansif taktigiyle premier lig severlerin futbol keyfine limon sıkmıştı. (sonra yaptigi rezil transferlerle chelsea'yi rezil rusva edip, skib birakti ama o baska girdi konusu.) antonio conte o defansif taktiginde, bu sezon (2019/20) inter milan'da ufak bir revizeye gitti. elinde iki kiyak forvet bulundurmanin gaziyla taktigini cift forvetli sisteme cevirdi (5-2-1-2) ve basarili da oldu. neden anlatiyorum bunlari peki? binaenaleyh*, despacito esposito'cugumun takimi sansina bu cagda cift forvetli taktikle oynayan nadir ekiplerden; bu da kendisi icin buyuk avantaj.

17'lik golcu, 17 gun once kariyerinde as oyuncu olarak simdilik ilk ve tek resmi macina (ustelik bir serie a mucadelesine) cikti ve forvette romelu lukaku azmanina partnerlik yapti. penaltidan da olsa bir gol bulup, hic de siritmayan bir performans gosterdi.

gelecekte bu basarili ofans ikilisinden birseyler kapip, biraz da mac tecrubesi edinince iyi yerlere gelme olasiligi yuksek olan, potansiyelli bir kardesimiz kendisi. premier lig kadar olmasa da serie a'da da sozu gecen duayen bir dayi oldugum icin, gecenlerde elimi opmeye ayagima kadar geldi sagolsun. pek cok genc topcu gibi, onun da benim pasifik okyanusu kadar engin futbol bilgilerimden faydalanmak isteyen, tavsiye almak icin can atan bir hali vardi. kirmadim kendisini. elimi omzuna attim ve gozlerimi kısıp ona dedim ki;
    'terli terli su icme. bol ispanak ye ve instagram'dan uzak dur.''
    daha devam edecektim ama bagirsaklarim buna el vermedi. o an acayip bir sekilde atmosfere gaz salasim, bjk taraftarinin desibel rekorunu kirarcasina atesli ve sesli bir sekilde osurasim geldi. konusmami kisa kesip, genc topcuyu apar topar kapiya kadar ugurladim.
    ''basarilarinin devamini dilerim, hersey gonlunce olsun sebastiano'cum. kib..'' deyip, kapiyi agzina carptim. eyorlamam bu kadar, bir baska oyuncu incelemesine kadar esen kalin a dostlar.

zaaaaaaaaaaaaaaaaarrt!!!**

--------------bonus--------------
    içinde bulunmayı başardığı liste için bakınız;
    (bkz: 2019-20 sezonu 19 yas alti genç yetenek listesi/@ceyar i kim vurdu)
    --------------bonus--------------
  • ilerde sakatlık yaşamazsa dünyanın en iyi futbolcularından biri olacak genç yetenek.
  • interimin bastoni ile birlikte en çok gelecek vaad eden topçusu.
    boyu 185 civarı olmasına rağmen hızlı ve oyun içinde çok hareketli yaşı 20-21 olduğunda son vuruşunu da iyice geliştirmiş olup tam kıvama gelecektir.