• hemen hiç bir şarkısı boş olmayan, fransızların işi gücü bırakıp şarap ve elektronik yapması gerektiğini bir kez daha kanıtlayan adam.
  • sexuality albümüne doyamadığım. seksenlerin hüzünlü fransız aşk filmlerini hatırlatıyor bana müziği. hani bir taksi şöförü varlıklı bir ailenin öğrencilik yapan kızına aşık olur. kız da bağlanmıştır. gizli kapaklı buluşurlar, sevişirler. devamı gelmez herkes kendi yoluna gider. filmin en sonunda kız yanlışlıkla adamın arabasına biner. konuşmazlar. öyle biter. şimdi artık manty şarkısını dinleyebilirsiniz.
  • asıl adı sebahattin tellier olan güzel insan. iyi dost. daha düne kadar bostancı sanayi sitesinde kaporta boya işleri yapan cabbar ve güleryüzlü bir abimiz idi. sanayinin gençlerine hitaben söylediği esas siki sokmak lazımdır sözü, şimdiden anadolu efsaneleri arasına girmiştir.

büyük oğlu recep tayyar geçen yıl "paris anadolu imam hatip lisesi"ni kazanınca fransa'ya göç etmiştir. evlidir, iki çocuk babasıdır. fransızca konuşmaya çalışırken kusması ile ünlüdür.
  • fransa'yı 2008 eurovision şarkı yarışması'nda temsil edecek müzisyen.
    seslendireceği şarkı divine'ın 13 kelimesi fransızcadan kalanı ingilizce sözlerden oluşuyor:

no no no no no no no
    i'm looking for a band today
    i see the chivers anyway
    through my eyes

oh oh oh
    i... i'm alone in life to say
    i love the chivers anyway
    'cause chivers look divine
    look away
    they try to find the milky way
    they love to drink it every day

no no no no no no no
    you... you and i, it's like you said
    i'm not a chivers anyway
    you look fine

oh oh oh
    i... i'm alone in life to say
    i love the chivers anyway
    'cause chivers look divine
    look away
    they try to find the milky way

i... toi et moi, c'est comme tu sais
    comment mon cœur a succombé
    she looks fine

oh oh oh
    i'm looking for a band today
    i see the chivers anyway
    i'll be a chivers guy some day
    in my mind

dudu dududu dududu...
    dudu dududu dududu...
    du... dudu...

(bkz: hey gidi günler hey fransızca bir zamanlar kraldı)
  • simdi dusundum de (birden geldi aklima) 'la ritournelle'le blur'un 'song 2'su kardes sarkilar. 'song 2' dans etmelik garaj sarkilariyla dalga gecmek icin yazildi ve o tür icinde (hatta mainstream'de) inanilmaz bir hit oldu. bence 'la ritounelle'i yazarken de tellier birazcik klasik enstrumanli (yaylilar, piyano, vs...) fransiz pop muziginin catchy'ligi clichésiyle (biraz yann tiersen gibilerinin sanki) dalga geciyodu. ya da dalga geciyodu demeyelim de; fransiz kimligiyle, biraz gulumseyerek yapmis o sarkiyi. yani yasadigimiz sonsuz postmodernlikte, oyle bir sarkiyi ciddiyetle oturup yazmis olamaz. bu yuzden takdir ettigimiz bi calisma.

- kamil aabi bu sarki cok iyi, tam reklam muzigi yapmalik.
    - evet haklisin, araba reklami olsun hatta.
    - harika! anlastik o zaman.
  • fantino, lost in translation'ın soundtrackinde mevcut, la ritournelle de superpitcher - today'in kapanış parçası...

her dinlediğimde mutsuz oluyorum ama kendimi alamıyorum bir yandan...her "...love is to share... mine is for you" deyişi ayrı bir mutsuzluk, umutsuzluk hapı...
  • cep telefonumdan ilk ve tek kez bir oylamaya katılmama neden olan şahsiyettir kendisi, hem de mor ve ötesi'nin yarıştığı eurovision organizasyonunda...
    ve dahi, helal olsundur.
  • l'aventura albümündeki "love" isimli şarkısıyla kendisini sevdiren müzisyen. bu şarkıyı bulabileceğiniz tek yer ise şuanda torrent.
  • zamaninda eurovision sarkisini begenmistim, eglenceli ve sempatik gelmisti.
    la ritournelle isimli sarkisi oldukca basarili.
  • bir kaç saat sonra bize çalacak olan insan... bize çalacak yahu!
hesabın var mı? giriş yap