şükela:  tümü | bugün
  • demet akalın'ın 1996'de elanor müzik'ten çıkardığı albümün adı. demet akalın olmasına rağmen, ilk albümü olmasına rağmen benim beğendiğim albümler arasında yer alır. şarkıda ise seda akay-niran ünsal imzası var.

sözleri sanırım şöyleydi...

yapamam söz veremem, sonu yok senle olamam
    kapalı bir kapısı, acılı yaslı yüreğim

alaca düştü gönlüme, baharı saklı sevgimin
    yaralı gelme üstüne, inadı haklı sevgimin
    acılıyım, yaralıyım

kanarsam bir daha yasaklı aşklara
    kanarsam dili kara yalanlara
    olmaz kendim olamam zorla var olurum
    yarınsız gecelere boğulurum

sebebim ah dünlerim, sebebim zor günlerim
    dualarım tanrıya, düşürmesin bir daha yasak aşkın kollarına
  • atilla atalay'ın öpücük balığı ve seslerim'den sonraki en kırılgan öykülerinden biridir. otobüsten sökülmüş tek kişilik bir koltuğun üzerinde görünmeyen bir yolculuk yapan* ve kocası* öldükten sonra bir daha hiç konuşmadan son durağı bekleyen sebebim teyze'nin sessiz öyküsü...

“öyle bir aşk kalmadı artık” dedi. “belki de sebebim geçen ikibin yılın ardından yeryüzünde yaşayan son aşktır. o da ölünce biter hepsi.”
    ufaklığın hipotezi metalik gri renkli milenyum geyiklerinden biri miydi, yoksa, hadisenin gerçekten alacakaranlık bir boyutu mu vardı, o an için bilemedim…

gitmek, biraz ölmektir

gidebiliyordum, gittim ben. birkaç ay sonra döndüğümde “görünmeyen otobüs” geride unuttuğu tuhaf yolcusunu koltuğuyla beraber alıp götürmüştü.”
  • o zamanlar "her yeni albüme yeni bir imaj furyası" olduğu için yıllar yılı uzun saçlarla gezinen demet akalın'in uğruna saçlarını kısacık kestirdiği albümdür... fakat sonra bu halini pek beğenmeyip, sebebim'in klibinin çoğunda postiş takmış bir biçimde görünmüştü...
  • en tirt laflardandir. arabesktir, tirttir ama güzeldir. böyle sahteligini belli ede ede poz kesen yeniyetme agzindan duymak hostur. kolay kafiye yapar bircok pop sarkisina girmistir böylelikle. afacan.
  • demet akalin in daha ilk ciktigi parcayla turnayi gozunden vurdugunun gostergesi olan parca. ama, yine de fena koyar, her ne kadar kimi yerlerinde demet "apla" cok feci detone olsa da, sozleri, muzigiyle, vermis oldugu bugulu melankoli havasiyla, 90´larin en basarili parcalarindan birisidir.
  • atilla atalay'ın hayaller kahyası adlı kitabının ilk hikayesi. sebebim teyzenin mis (mistafa) amcaya olan aşkını, özlemini anlatan hikayedir.

--- spoiler ---

gözümün önünden bir sürü bakış geçti. en mavisinde takılıp kaldım. benimkisi oydu herhalde. henüz küçüktüm, öyle bakan birileri daha bulunr sanmıştım. hesapta büyümüş halim küçüklüğüme kızdı. her tarafı kaybolsa defterimin yalnızca o sayfası kalsın istedim.

--- spoiler ---
  • demet akalın' ın hala hatırından harcadığı güzel şarkısı. daha sonraları soner arıca tarafından, tansel doğanay düzenlemesiyle yorumlanmıştır.
  • uzerinden yillar gecmesine ragmen hala dinlene bilecek sarkilardandir. sarkinin klibinde demet akalin' in genc halini de gorebiliyoruz ki, "yaslilik cok kotu sey" dedirtiyor insana..
  • niran ünsalın yeniden yorumladığı eski demet akalın parçası