şükela:  tümü | bugün
 • sabahın kör vakti uyanmak zorunda kalıp, güne gayet mağlup başlamışsanız, hiç yabancılık hissetmeyeceğiniz iç sikıntısı.

  birdenbire bastıran yoğun bir hissizlik duygusuyla, sabahın ilk ışıklarını karşılamanın derin isteksizliği kaplar bezmiş vücudunuzu. sebebini bilmeseniz de bir sıkıntı başlar dingin zannettiğiniz tüm organlarınızı. sebebi ya bir boşluk, ya da beklenmeyen bir doluluk halidir. size göre ikisi de değildir halbuki, pervaneler gibi döner başınızda mülayim düşünceler, oysa hayat her zamanki gibi sert, her zamanki gibi hoyrattır, galiptir yine iç sıkıntısını tetikleyen meçhul düşünceler.
 • aslında sebebinin ne olduğu söylenemeyen iç sıkıntısıdır. insanın içini sıkabilecek düzeyde bir sürü şey vardır, kimi düşündüren, kimi fazla düşündüren, kimi ise pek üzerinde durulmayan sıkıntılardır bunlar. bazıları gece görülen bir kabus nedeniyle tüm günü mahveder. hepsi günlük yaşamın içinde telaş, yorgunluk, yoğunlaşılması gereken başka konular, stress nedeniyle göz ardı edilir. taa ki bir gün gelip de tüm stress, yoğunluk, yorgunluk ortadan kalkıp da bünyeye nefes alması için rahat bir ortam sağlanana kadar.. bu noktadan itibaren gerekli olan tek şey o can sıkan ama pek düşünülmeyen şeylerden birinin akut bi atak göstermesi gerekliliğidir, ya da bunların hepsinin açığa çıkmasına neden olcak büyük/küçük bir olay. bu ikisinden biri ortaya çıktıktan sonra içte aslında ne kadar çok şey biriktiği de anlaşılır. kocaman bir boşluk, sanki kalbi sıkışıyormuş gibi bir his yani kısaca iç sıkıntısı beliriverir. sebebi bulunamayan iç sıkıntısı olarak tarif edilir, oysa multifaktöryel bir durum olduğundan sebep belli olsa da bunu böyle söylemek zor gelir. sebebi bulunan bişeyin sebebini bilmek ister çünkü sevenler. bu iç sıkıntılı hali beğenmezler bundan kurtulmayı sağlamak için yardım etmek isterler. o nedenledir ki çoğu sıkıntımız sebebi bulunamayan iç sıkıntısı olarak tarif edilir.
 • (bkz: iç kanama)
 • (bkz: darlanmak)
 • her zikin habire tekrar etmesiyle bir müddet sonra hiç bir şey olmasa da hissedilen duygu. allah korusun, allah bu duygunun cezasını versin, diyerek yerine huzurun gelmesi temenni edilir. arkasından bir amin çekilir, sonra yine sıkılmaya devam edilir...
 • o an için anlayamasanız da, bir süre sonra anlarsınız.. hissedersiniz sevdiklerinizin zor zamanlarını.. insanı paranoyak eder, çünkü daha önce bu an'ı her deneyimlediğinizde biri ya çok sıkıntıdadır, ya başına birşey gelmiştir.. aileden başlayarak, tüm yakın arkadaşlar, dostlar aranır kime ne olduğunu öğrenmek üzere; yanılmazsınız.. hele uzaktaysanız, darmadağın eder.. şanslıysanız hafta sonuna denk gelir, atlar gidersiniz sıkıntıyı almak üzere..
 • hiç bir şey yapmadan durup bekleyince geçiyor.
 • aslinda sebebi olan olay gelecektedir ama zaman kaymasindan dolayi sikinti once baslamistir.
 • insanı "osur geçer" tavsiyesiyle karşı karşıya bırakan durum.

  (bkz: osur geçer)