• dün sevgili devletim kapıma bildirim yapıştırmış.

"geldik bulamadık mevzu var görüşelim" demiş.

"başım gözüm üstüne" deyip maliyenin yolunu tuttuk.

sevgili "emir kulu" memur kardeşimizi bulduk. pırıl pırıl bir insan.

dedi ki "geçen yıl 2 farklı iş yerinden kazanç elde etmişsiniz"

dedim "doğrudur, iş değiştirdim. sgk giriş çıkışı da yapıldı"

dedi ki "matrah kümülatif kazanç üzerinden yapılmış olmalı"

dedim ki "öyle yapıldı. özellikle son ayın bordrosunu eski işimden alıp yeni iş yerime verdim ki kümülatif beyan yapıla"

dedi ki "eğer öyleyse 350 tl ödeme ve damga vergisi ile yırtarsınız. tiz bana her iki iş yeründen de geçen yıla ait bordro dökümü getiresuz; vakit az, emir büyüktür. "

dedim ki "padişahım sen çok yaşa"

diyemedim ki "e-devlet var, her şey orada kayıtlı değil mi?"
    diyemedim ki " e devlet?"
    diyemedim ki "itham eden ispat ile yükümlüdür, ben niye ispat edeyim ve ettim diyelim neden 350 tl + damga vergisi?"
    diyemedim ki ....

sebepsiz zenginleşmişim çünkü.

temmuz ayında bir iş yerinden istifa edip ağustos ayında başka iş yerine başlamışım.

aynı sene içinde 2 yerden maaş almışım. sıfır değil, bir değil ikiiii. kocaman harfler ile ikiii. harf ile yazıyorum çünkü sayı ile yazınca tek haneli rakam oluyor ciddiyeti bozuluyor.

devletime göre hem sebepsiz, hem de zenginmişim.

böyle bir keloğlan masalı yaşadık sabah sabah.

şimdi yollara düşüp bordro dökümü toplama zamanı.

çünkü niye biliyormusunuz? sebepsiz senginleşmişim. oysa keloğlan neydi?

"keloğlan, keleş oğlan... yedikleri beleş oğlan"

yok öyle beleş.
  • bir kisinin malvarliginin,diger bir kisinin mal varligindaki eksilme sonucunda ve hukuka uygun bir nedne olmaksizin artmasi...

unsurlari

a)artma:mal varliklarliginda artis olmali
    b)eksilme:karsi mal varliginda azalma olmali
    c)nedensellik:birindeki artma digerindeki eksilmeye bagli olmali

sonucu iade dir..
  • varliklarda aciklanamayan arti$ ya da borclarda aciklanamayan azali$.
    suctur.
  • şerefsiz zenginleşme denmesi de mümkündür.
  • bir kimsenin varlığını haklı bi sebeb olmaksızın diğer bir kimsenin zararına çoğaltması.
    (bkz: borçlar hukuku) (bkz: ukte dolduruyorum)
  • turkiye'de ta$aklara dokulen sicak kahveden oturu cafe sahibinden 1 milyon dolar tazminat istememizi de engelleyen yasa.
  • haksız iktisap da denen, bir kişinin diğer bir kişi aleyhine aktifinin artması veya pasifinin azalması şeklinde oluşan bir borç kaynağı.
  • hukuki bir terim olup, bankacılık vs gibi işlemlerde karışıklık sonucu paralarınızın başkaları hesabına gitmesi durumlarında işe yarar..mahkemeye başvurup sebepsiz zenginleşme davası adında bir dava açarsınız. artık ne çıkarsa bahtınıza
  • tanımı; kişi mal varlığından, bir başkasının mal varlığına bir kayma olacak. ve bu kaymanın hukuki sebebi olmayacak. işte bu durum da haksız zenginleşmeyi oluşturacaktır. olay budur yani.

haksız zenginleşme olarak da adlandırılan sebepsiz zenginleşme ikiye ayrılır;
    a) edim zenginleşmesi b) edim dışı zenginleşme

bunlar da kendi içinde alt başlıklara ayrılırlar;

a) edim zenginleşmesi

a1)borçlanılmamış edim zenginleşmesi, bu da üçe ayrılır;
    a1.1)hukuki sebebi olmayan işlemden zenginleşme,
    a1.2)geçerli işlem olsa da tarafların hukuki sebepte anlaşamadığı zenginleşme,
    a1.3)geçerlilik şartları tamamlanmadığı için sakat olan işlemden doğan zenginleşme.
    a2)hukuki sebebin sona ermesinden doğan zenginleşme,
    a3)amaçlanan sebebin gerçekleşmemesinden doğan zenginleşme.

b) edim dışı zenginleşme;

b1)müdahaleden doğan zenginleşme,
    b2)masraftan kurtarmadan doğan zenginleşme,
    b3)borçtan kurtarmadan doğan zenginleşme.

borçlar kanununa göre yaptırımları;
    -her halde sebepsiz zenginleşen bu kaymayı iade edecek,
    -iyi niyetli zenginleşen şeye yapmış olduğu zorunlu ve yararlı masrafların tazmin edilmesini isteyebilir. bir eklentide bulunmuşsa ve bu eklenti sökülüp, alınabiliyorsa bunu alabilir. ancak gerçek sahibi, bunun bedelini ödemeyi teklif eder ve anlaşırlarsa geri alamaz, lüks masrafları da isteyemez, geri alabilir tabi;
    -kötü niyetli zenginleşen sadece zorunlu masrafların tazminini isteyebilir, değer artışını sağladıysa bu farkın tazminini isteyebilir, lüks masraflar ve eklentiler için iyi niyetliler için geçerli olan kurallar bunlara da uygulanır.

unsurları;
    a) kişi mal varlığında bir sebepsiz artış olacak;
    b) karşı tarafın mal varlığında da bir fakirleşme olacak;
    c) artış ile azalış arasında nedensellik bağı olacak.
  • eğer sebepsiz zenginleşen hukuki anlamda iyi niyetliyse, sebepsiz yere ele geçirdiği mal varlığıyla yatırım yapar veya kumar oynar da sonunda kazanç elde ederse, bu kâr tamamen kendisine ait olur.

üzerine güzel bir öykü inşa edilebilecek hoş bir detaydır.
hesabın var mı? giriş yap