şükela:  tümü | bugün
 • fazilet partisinin kapatilma karari hakkinda gayet ciddi bir sekilde "bu kafayla devam ettigimiz surece avrupa birligine nah gireriz" diyerek beni kitleyen insan, diyarbakir milletvekili, cilgin kisilik. yuru be sampiyon.
 • ceviz kabugu su an beni yanıltmıyorsa adının dogru yazılışı sebgetullah seydaoglu olan sahıs.
 • türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  sebğatullah seydaoğlu, diyarbakir
  diyarbakir - 1955, mehmet, hatice - diyarbakır sosyal bilimler meslek
  yüksekokulu sevk ve idare bölümü - arapça, fransızca - türkiye süt
  endüstrisi kurumu yöneticisi, tüccar, çiftçi, diyarbakır ii genel meclisi
  üyesi - xx nci dönem diyarbakır milletvekili - evli, 6 çocuk.
 • (bkz: yakisikli)ligina hayran kalinasi milletvekili .
 • basın konseyi anap diyarbakır milletvekili sebgatullah seydaoğlu’nu 3 haziran’ da (yıl 2000 olmalı) protesto etti.

  basın konseyi başkanı oktay ekşi,”daha çok içgüdüleriyle yaşadığı anlaşılan sebgatullah seydaoğlu isimli anap diyarbakır milletvekilinin yaptıkları gazeteciler için değil ama ona milletvekili sıfatını bahşedenler için utanç konusudur”dedi.

  oktay ekşi, antalya’da gittiği bir gece kulübünden beraberinde rus asıllı oldukları ileri sürülen üç bayanla çıkarken fotoğrafını çeken akşam gazetesi muhabiri hakkı sargın ile doğan haber ajansı muhabiri volkan gürak”a saldıran , sargın’ı adli tıp’tan üç gün rapor alacak şekilde döven diyarbakır anap milletvekili sebgatullah seydaoğlu’nun bu yaptıklarıyla “kendi kişilik düzeyini” ortaya koyduğunu söyledi. ekşi sözlerine şöyle devam etti:

  “meslektaşlarımız, taşıdığı milletvekili sıfatı olmasa, hareketleriyle, en kıytırık gazetenin en son sütununda üç satırlık habere konu teşkil etmeyecek bu zatı, tüm ulusumuzu temsil yetkisini taşıması nedeniyle izleme hakkına sahiptirler. arkadaşlarımızın yaptıkları da gazetecilik mesleğinin en tabii gereğidir. o nedenle söz konusu iki meslektaşımıza yapılan saldırı, en az yapan kadar iğrençtir. şunu özellikle belirtmek isterim ki daha çok içgüdüleriyle yaşadığı anlaşılan sebgatullah seydaoğlu isimli anap diyarbakır milletvekilinin yaptıkları gazeteciler için değil ama ona milletvekili sıfatını bahşedenler için utanç konusudur”.
  http://www.basinkonseyi.org.tr/…asin/ozgurhab12.htm
 • milli egitim bakani'nin yanitlamasi icin meclis baskanligi'na verilen ilginc bir soru onergesi :
  anap diyarbakir milletvekili sebgetullah seydaoglu soruyor:

  'icinde bulundugumuz 21.yuzyilda yuksek ogrenim kurumlari gibi aydin ve ilerici bireyler yetistirmesi gereken kurumlarda 19. yuzyilin kohne iddialarini bilimselmis gibi ogretmek gericilik degil midir?'

  10 nisan 2001 tarihli akit gazetesi
 • www.aksam.com.tr
  06 mayıs 2001 pazar

  güvercin kavgası

  anap'lı sebgetullah seydaoğlu'nun beslediği güvercinler dsp'li komşularını rahatsız etti
  anap diyarbakır milletvekili sebgetullah seydaoğlu'nun güvercin sevgisi, meclis lojmanları'nda krize neden oldu. seydaoğlu'nun 120 güvercininden rahatsız olan dsp'li komşuları, anap'lı vekili dsp'li meclis idare amiri hakan tartan'a şikayet etti. güvercin krizini çözemeyen tartan, lojmanlara hayvanat bahçesi kurmayı gündeme getirince sorun askıya alındı.
  seydaoğlu, bir süre önce meclis lojmanları'na 60 çift (120 tane) güvercin getirdi. anap'lı vekil güvercinleri için oturduğu milletvekili lojmanının önünü tel örgülerle çevirdi ve üzerini naylonla kapattı. bir süre sonra ortaya çıkan sinekler ve kötü koku, partilerinin simgesi güvercin olan seydaoğlu'nun dsp'li milletvekili komşularını rahatsız etti. güvercinlerden şikayetçi olan milletvekilleri, yaklaşık 3 ay önce tbmm'nin lojmanlardan sorumlu idare amiri dsp'li hakan tartan'a başvurdu. tartan da, seydaoğlu'na bir yazı yazarak gelen şikayetleri bildirdi ve uyarıda bulundu. ancak seydaoğlu'ndan uzunca bir süre yanıt gelmeyince, şikayetler daha da yoğunlaştı.
 • diyarbakir - anap diyarbakır milletvekili ve genel sekreter yardımcısı sebgetullah seydaoğlu, seçim bölgesinde yaptığı gezide, 'darabana' eşliğinde zikir eden köylüler tarafından şeyh gibi karşılandı. cami önünde abdest alan seydaoğlu, minberde yemek yedi ve zikir törenine katıldı. 'seyit' olan seydaoğlu'nun elini ve kolunu öpmek için, aralarında kadınların da bulunduğu topluluk kuyruğa girdi. seydaoğlu, sık sık darabana çalıp ilahi okuyan zikir grubuna, "biraz daha çalın aşka ve imana gelelim" diye seslendi. seydaoğlu, vatandaşlara, "bana bir oy verin karşılığında size 50-100 vereceğim ve hakkımı helal edeceğim" derken, topluluğa haklarını helal ettirmek için üç kez yemin ettirdi. seydaoğlu, gezisinde gençlere de seslenerek, "iş mi, özgürlük mü, top mu istersiniz?" diye sorunca, bir ağızdan "top isteriz, forma isteriz" yanıtını aldı. (radikal- 3 kasım 98)
 • dün meclis genel kurul salonu'nda "güneydoğu pamuk destekleme primlerinin ödenmesi" konusunda söz isteyerek gündem dışı bir konuşma yapan anap diyarbakır milletvekili sebgetullah seydaoğlu, pamuk meselesinin arasına demir gibi mesajları sıkıştırdı.

  konuşmasına güneydoğulu pamuk üreticilerinin sorunlarını anlatarak başlayan seydaoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor; "70 milyon insanı temsil eden en yüce organ meclis üzerinde son günlerdeki spekülasyonlara bir iki cümleyle değinmek istiyorum. unutulmasın ki, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. unutulmasın ki, herkes bu milli iradeyi temsil eden bu 550 insanın iradesiyle bir makama geliyorsa, bu insanların iradesine saygılı olması gerekir. türkiye'deki bu ekonomik kriz üzerine felaket tellallığı yapıp parlamentoyu yıpratmaya kimsenin hakkı yoktur, hiç kimsenin de haddi değildir."

  türkiye'nin ekonomik krizde olduğu bir dönemde cumhurbaşkanlığı bütçesinin yaklaşık 19 trilyon olduğuna dikkat çeken seydaoğlu, bunun lüks olduğunu belirtiyor.

  cumhurbaşkanı'nı referanduma davet eden seydaoğlu, şunları söylüyor; "ben isterdim ki, cumhurbaşkanımız da milli iradeyle, referandumla seçilsin, bizim oylarımızla değil, ancak oyunu alıp da, oyunu temsil ettiği iradeye, bu parlamentoya hakaret etmemelidir. ... referandumsa hep beraber gidelim milli iradeye. ... biliyorsunuz, bu parlamento kapanırsa , bunun alternatifi ne olur, oligarşi olur, cunta gelir, karanlık güç gelir. demokrasinin alternatifi yine demokrasidir. ve başka hiçbir şey çözüm değildir."

  şimdi gündemin satır aralarında kaybolacak gibi görünen bu sözlerin perde arkasında gelişen olaylara bakalım.

  konuşmasında cumhurbaşkanı'nı eleştireceğini anlatan seydaoğlu, anap lideri mesut yılmaz'dan, "vur ama çok ileri gitme" talimatı alıyor.

  anap grubu'nun cumhurbaşkanı sezer'e yönelik bir karşıhareket'in geliştirilmesi konusunda kararlılığı mevcut.

  bu noktada en büyük desteği de hükümet ortağı başbakan bülent ecevit veriyor.

  ahmet necdet sezer'i referanduma davet eden bu konuşma, karşıatak'ın psikozunu da ortaya koyuyor.kürsüde büyük ölçüde milletvekillerinin psikolojisini yansıtan seydaoğlu'nun çıkışı dikkat çekici.

  billur yalçınkaya
  http://www.haberx.com/writers.asp?writingid=351
 • diyarbakır'da bir et lokantası olan zat.