şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
343 entry daha
 • 3-5 kuruşa ruhlarını dahi satacak kitleyi oluşturan insanların oluşturduğu kuyruktur. neymiş? "tüp kuyrukları, yağ kuyrukları varmış." zamanında. tüp kuyrukları ve yağ kuyrukları varken dünya ekonomik olarak çok iyi durumda değildi ve türkiye'ye karşı ciddi bir ambargo vardı. şimdi, gelelim meseleye. türkiye'de ekonomik kriz mi var? yoksa üçüncü dünya savaşı veya ambargo mu var? bizim mi haberimiz yok? cevap çok basit, ekonomik kriz var. bunu göremeyecek kadar kör bir kitle var.

  ilk gün izlenimlerime dayanarak demem o ki: o kuyruktaki insanlara göre ekonomik kriz yok, meyve ve sebze fiyatlarını marketlerin, halcilerin, pazarcıların ve komisyoncuların yükselttiğini düşünüyor, hükümetin bunlarla mücadele ettiğini düşünüyor. bu fiyatlara sebze alanlar, devlete, hükümete ve cumhurbaşkanına teşekkür ediyor.

  50-60 yıl önce birçok zorluğun olduğu dönemi eleştirenler, bu zorlukları siyasi emelleri için kullananlar, şimdi ise tersine bir durum ile bu yaşananları savunuyor.

  türkiye, birçok alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında daha büyük bir krizle karşı karşıya. bu krizin baş sorumluları bunun hesabını vereceği yerde bu durumu eleştirenler suçlu olarak lanse ediliyor.
 • avrupa da sebze meyve cok pahalıdır. bizdeki gibi öbek öbek olmayan üç beş maydonoz 1 euro ya satılır. oranın iklimi çok uygun değil yeterli çeşitliliğe . ıspanya-ıtalya hariç. şuan evdeki kuru sarımsaklar bile filizli. üşenmeyin alın bir saksı dikin. tüm yaz bir ankara apartmanında domates biber ektik saksılara. bizimki eğlence amaçlıydı. fakat iş ciddiye biniyor . biber patlıcan kış sebzesi değil. anlaşılır ama develuasyonu anlamadan soğan 2 tl diye sevinmek anlaşılır değil. 50 kuruştu o soğan . sadece geçen yıl. ülke cennet. çeşitlilik bol. kimseye bağımlı olmak zorunda değilsiniz. evde şeker üretmeyeceksiniz nasılsa.. bizim apartmanın mini bahçesinde beyler pazarları çim fantazisi yapıyor. şaka değil 20 m2 bahçeye çim biçme makinesi dahi almışlar. sizi üzen bişey varsa kendiniz alternatif yaratın. çünkü diğerleri için herşey iyilik, güzellik, başarı vb. bağımsız çiftçi olun, kendiniz üretin.
 • ucuz sebze almak için kuyruğa girmek zorunda olmalarından rahatsız olmayan bir takım rahatsız insanlar var bu ülkede bi de kuyrukta beklerken parti propagandası yapıyolar yazık lan sizin soluduğunuz oksijene
 • sebze kuyruğundan sonra gidilecek bir diğer kuyruk için (bkz: zonguldak'ta işkur önünde sabahlayan işsizler)
 • gaz yag kuyrugu ile kiyaslanmasi sacma bence. o zamanki kuyruklar olmadigi icin di. bugun ku kuyruklar ucuz oldugu icin. yokluk ayri birsey ucuzluk ayri. iphone x 4000 tl ye verilsin sen gor kuyrugu.
 • hani sözlükte sürekli " bu millet parasına bakar, ekonomi bozulunca başımızdakiler kesin gider." diyen davarlar var ya, heh onlar iyi izlesin çekilen videoları.

  bu insanlar acından geberse, yetkili kişiler ekrana çıkıp " sizi biz süründürüyoruz ulan" dese yine de bu insanların görüşü değişmez, değiştirmeyi düşünemezler dahi.

  çünkü bu cahillik eğitilemez, yobazlıkla mücadele yeryüzündeki en çetin mücadeledir.
 • üretim kaynaklı sıkıntıların görmezden gelinmesiyle ortaya çıkan kuyruktur.

  taze sebze/ meyve tedarik zincirinin aktörleri;
  -üreticiler (çiftçiler);
  -üreticilerin tedarikçileri (tohum, ilaç, edevat, motorlu taşıt vb. sağlayıcılar);
  -taşıyıcılar;
  -finansal aracılar (kredi sağlayıcı kuruluşlar);
  -sigorta şirketleri;
  -kamu kurumları
  -kanun koyucular
  -taşıyıcılar;
  -dağıtım ağı kanalları (toptancılar, aracılar, halciler, süpermarketler, pazarcılar, manavlar);
  -tüketiciler;
  olarak kabaca özetlenebilir.

  bugün yaş sebze meyve alanında yaşanan temel sıkıntı aracılar değildir. aracılar uzun süredir sistem yer alan oyunculardı. her zaman sistemdeki aracının çokluğuna vurgu yapılmış, bunların bazı ürünlerde fiyat belirleyici oldukları, çiftçi ve tüketiciye verdikleri zarar üzerinde durulmuştur. ancak biraz daha konu üzerine eğilirseniz türkiye’de kooperatifleşme beceriksizliği, tarım arazilerinin dağınıklığı ve sahiplik yapısının bozukluğu, devletin aracılar üzerindeki denetim eksikliği, tarım sigorta sistemindeki problemler ve çiftçi eğitimsizliğinin bunca aracının ortaya çıkmasındaki nedenlerin bazıları olduğunu fark edebilirisiniz.

  aracılar karpuz, çilek vb. bir kaç ürün üzerinde belirli bir miktarda fiyat belirleyici olabilseler de genel enflasyon üzerinde çok etkileri olmamaktadır çünkü aracılık da rekabet üzerine kuruludur.

  peki bu tanzim satışlar nedir?

  şu an uygulanan tanzim satış mantığı başta sayılan aktörlerden olan devletin, gücünü kullanarak dağıtım kanallarından çekip, yakın alandaki çiftçiden aldığı ürünü ucuza satmasıdır. ancak bugünün sorunu aracının yarattığı enflasyondan ziyade üretici zinciri ayağındaki arz talep dengesizliğinden ve üretim maliyetlerinden doğan eflasyondur. dağıtım kanalı yönlü problem değil, üretim problemidir.

  devlet tanzim satış uygulamasıyla yıllardır düzeltmesi gereken aracılar sorununu bıçak keser gibi düzeltmeye çalışmış ancak neşteri yanlış yere vurduğu gibi bu işlem cerrahiyle çözülecek bir sorun da değildir.

  dağıtım kanalı süreçlerini düzeltmek; düzgün devlet müdahalesi ve kontrolü ile dağıtım kanalları içerisindeki oyuncuların rekabetlerini düzenlemek, çiftçiyi eğitmek, sigorta sistemini geliştirmek, kooperatifleri teşvik etmek, tarım alanlarında düzenleme yapmak, yaş gıda grubunda endüstriyelleşmek vb. uzun vadeli plan ve uygulamalarla mümkün olur. eğer devlet şimdi yaptığı gibi gücünü kullanarak kendisi bir aracıymışçasına dağıtım kanalı görevini üstlenirse, rekabetteki üstün avantajı nedeniyle topal aksak da olsa ilerleyen zinciri kıracak; var olan aracıları da öldürecektir. sürdürülür olmadığı her halinden belli olan tanzim satış hızlıca sona ermediği takdirde en büyük zararı önce dağıtıcılar sonra dağıtıcılar üzerinden para akışı alan çiftçiler ve yine üretim görecektir.

  hali hazırda üretimde arz-talep dengesizliği ve üretim maliyetleri bu kadar yüksekken başlatılan bu uygulama anı kurtarmak dışında bir işe yaramadığı gibi orta vadede zincir halkalarının kopmasına ve fiziksel ürün kıtlığına neden olabilecek tehlikeli bir çalışmadır.
 • kuyruktaki yaşlılar yüzünden bu ülkenin gençliği ve gençleri sikildi. şimdi de, 3 kuruş için kendi hayatlarını, zamanlarini boşa harciyorlar. farkında değiller.

  che'nin dediği gibi "özgürlüğün en büyük düşmanı hâlinden memnun olan kölelerdir."
 • dünya liderine manav tezgahı açtıran hayat, bize neler yaptırır acaba?

  başkanlık sistemi ile şaha kalkan bir ülkede oluşan kuyruktur.
 • --- spoiler ---

  bir kilometreyi aşan tanzim satış kuyruğundaki sohbetlerin ana konusu yerli uçak oldu...

  --- spoiler --- *
21 entry daha