şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkes olayın sırf fiyat yönünü düşünüyor. kimse sebze ve meyvelerimizin neden rusya ve avrupa ülkelerinin kapısından döndüğünü sorgulamıyor. sebze ve meyvelerde ilaç, gdo, kimyasal madde mi ne olduğu sorgulanmadan ürünler serada mı tarlada mı ne koşullarda üretildiği araştırılmadan iç piyasaya veriliyor.

  sonuç kansere ve diğer kronik hastalıklara yakalanan binlerce çocuk ve masum insan.

  aklın yolu bir. gümrükten dönen hastalık yapıcı maddeyi iç pazara niye veriyorsun yavşak?

  https://m.haberturk.com/…ine-de-denetim-tanzim-sart
 • öyle deme aaa. alamanlar kıskanır sonra bak. gümrükten dönenler imha ediliyor de ki, adamlar bizim adımıza üzülsünler.
 • habertürk yada cnn de gıda tartışması oluyordu bi prof. muydu hatırlamıyorum. şuna benzer bir şey dedi " türkiye bütün kaliteli ürününü satıyor kalitesiz ürününü ise halkına yediriyor, 1. sınıf susamı japonyaya satıyoruz japonyanın kalite kontrol listesi var birinden geçmez ise geri gönderiyorlar halkı ise ithal susam yiyor."
 • maslow'dan olaya yaklaşırsak millet daha cidden karnını doyuramıyor. aç millete baba sen bu sebzeyi meyveyi yiyorsun ama içinde çok fazla ilaç kalıntısı var. bak burada daha pahalısı ama az ilaç kalıntılı olanı var desen alacağın cevap.

  olsun oğlum sen bana ucuzunu ver ben zaten yıkıyorum kabuğunu soyup öyle yiyorum der.

  tanım çoğu vatandaşın gerçekte umursamayacağı acımasız gerçek
 • siz zannediyor musunuz ki bu ülkede tarım ve/veya ticaret bakanlığı üretilen, satılan ürünleri denetliyor.

  hikaye. o bakanlıkların kendinde liyakat yok ki, denetimlerinde olsun.

  geçen senelerde rusya' ya bir kaç gemi tavuk eti gönderdik tabii adamlar vatandaşına önem verdiği için hemen gereken denetimleri yaptılar ve etleri limandan geri gönderdiler. o ay tavuk etlerini güzelce sattılar bizim vatandaşa, bizimkiler de sevindi hatta iyi oldu tavuk ucuzladı bu ara diye.

  bizim ülkede öyle denetim vs olmaz yani.
 • başka birkaç başlık altında bahsettiğim yeni bir oluşumun gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik vatleri arasında kimyasal ilaç kullanımıyla ilgili de bir madde var:

  "sebze ve meyve üretimi esnasında denetimsiz kimyasal ilaç kullanılmasını engelleyici tedbirler alınacak ve çiftçilerimiz kimyasal ilaçların zararları konusunda bilinçlendirilecektir.

  yerli tohum teşvik edilecek, yeterli yerli tohum üretimi sağlandığında yurtdışından tohum ithali yasaklanacaktır.

  gdo’lu gıda üretilmemesi ve ithal edilmemesi için denetimler sıkılaştırılacak, gıda firmaları daha çok denetlenecek, merdiven altı gıda üretimleri engellenecek ve hiç kimsenin vatandaşımızın sağlığıyla oynamasına izin verilmeyecektir.

  gıda üretiminde kullanılan katkı maddeleri, sağlığa etkileri açısından titiz bir şekilde yeniden değerlendirmeye tabi tutulacak ve sağlığa zararlı oldukları tespit edilen katkı maddelerinin kullanımı yasaklanacaktır.

  türkiye’de nişasta bazlı şeker (nbş) kullanımı yasaklanacak, yurtiçi tüm şeker kotası pancar şekerine tahsis edilecektir. böylece çiftçilerimize daha fazla pancar ekim imkânı sağlanacaktır. özelleştirilen şeker fabrikaları işletilmediği takdirde, tekrar devletleştirilerek üretime devam edilecektir. ülkemizde nbş üretimine yönelik fabrikalar, sadece ihracata yönelik olmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir."