şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gün geçmiyor ki başında tarih ibaresiyle 4 senede bir duyduğumuz anket firmalarının yeni bir kamuoyu araştırması sonucu yayınlanmasın. üzücü olan ise bunların altına yüzlerce entry girilip sürekli sol frame'de tutulması.

  seçim anketleri halk üzerinde oyların yönlendirilmesini sağlayacak algı operasyonlarıdır. seçmende kimin önde olduğu algısının yaratılması mere-exposure effect ya da propinquity effect olarak adlandırılır. adayların ya da partilerin medyada görünürlüğü de bu ilkeye göre sağlanır. bu sebeple haberleşme ve iletişim araçları gelişmeyen toplumlarda size en fazla maruz bırakılan aday daha fazla oy alır.

  anketler bu oyunun kirli bir parçasıdır. telefonların dinlenip dinlemediğinin açıkça bilinmediği bir toplumda telefon üzerinden yapılan anketlerin güvenilirliği sorgulanamayacak oranda düşüktür. saha çalışması ile yürütülen anketlerin sonuçları da para ile manipüle edilmektedir.

  oynana bu algı operasyonuna dur demek için, anket başlıklarına bilinçli yazarların bakmamasını ve altına entry girerek popülaritesini arttirmamasını öneriyorum. unutmayın 24 haziran sabah 08.00'da seçime katılacak tüm partilerin ve adayların oy oranı 0'dır.
 • bir yönü ile katıldığım tespit.
  hırsız-katil %60 oy alıyor olsa aaa bu çok oy alıyor diye ona oy verirmisiniz?
  ben anketler ne derse desin aklım vicdanım neyi doğru buluyorsa oraya oy vereceğim.
 • bilinçsiz insanın algısı çerçevesinde kısmen katılmak yerine tamamen katılınması gereken önerme olacaktır. keza bilinci açık olmayan insan %60'ın hırsız olmasından öte oy oranına bakacaktır ve sürü psikolojisi ile oyunu en güçlü görünenden yana kullanacaktır.