şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araştırma şirketleri belirli denek üzerinden istatistik yaparak rakam veriyor. mesela 20 denek başvurudan 10’u kabul etti. anket yapılsın diye 10 kişi üzerinden hesaplıyorlar bütün oranı. oysaki diğer 10 kişi belki muhalif kesimden. iktidar korkusu olduğu için anketi kabul etmedi.

  şimdi size soruyorum burda bile düşüncelerinizi rahat yazamazken elinde kağıt kalem olan birine kendinizi fişlermisiniz. ? işte kimse özgür olmadığı için son dönemde bütün anket firmaları çuvallıyor. 1-2 tane anket tuttuyor sonra bak biz tutturduk. lan 10 ekşi sözlük yazarı seçiml ilgili tahmin yapsın emin olun 2-3 tanesi zaten tutar.

  algıya göre anket yaptıkları bariz belli. 7 haziran seçimlerinde standart akp oyu belli idi %49. herkes 3-5 aşağıya ona göre rakamlar veriyorlar. seçimler bi oldu akp %40 oy aldı. anket şirketleri çuvalladı “işte dip dalgayı göremedik” 1 kasımda tekrar seçimlere gidildi. bu sefer anket şirketleri akp’yi 41-41 bandında bulmaya başladı. seçimler oldu akp %49 aldı.

  yani arkadaşlar anket şirketlerine inanmayın son seçim oranı neyse. o rakam doğrultusunda nabza göre şerbet veriyorlar. he bi çırpıda araştırma sektörünü sildin attın diyenler olacak. araştırma sektörü herkesin özgür düşüncesini söyleyebildiği ülkeler için geçerlidir. bizim gibi bütün muhalif kesimin korktuğu ülkeler için algı yönetiminden başka bir şey değildir.
 • korkan muhalif mi olur başkan,korkan her zamam sistemden yanadır
  muhalif olabilen zaten korkudan arinandir onları geç.

  belirli örneklemler seçilerek,çeşitli rakamlar asılarak yapılmakta,bilimsel istatistiki veriler sentezlenerek sonuçlar yayınlanmakta,
  tanım:olmayan durum .