şükela:  tümü | bugün
 • binali yıldırım ve devlet bahçeli'nin üzerinde mutabakata vardığı konu.

  bilindiği üzere seçim barajının %10 olarak uygulanması anayasal bir yükümlülük değil. seçim kanunu'nun 33. maddesinde geçen bir hüküm. 1980 askeri darbesi sonrası getirilen bir icat.

  yani barajı düşürmek için referandum sürecinde yaşadığımız anayasa değişikliği tantanalarına gerek yok. basit bir kanun değişikliği yeterli. ancak bugüne dek "darbeci" chp ile "bölücü" hdp barajın düşürülmesini isterken; "ileri demokrat" ak parti ve mhp buna hep karşı oldular.

  bugün ise kadim demokrasi geleneğimizin, çok sesliliğin ve temsilde adaletin tecellisi için liderlerimiz masaya oturmuş ve seçim barajının %5 olmasına kanaat getirmişler. hiç şüphesiz devletlûlerimiz en doğrusunu bilir ve bizim için en hayırlısı neyse onu yaparlar.

  barajın düşürülmesine gerekçe olarak muhtemelen şunu diyeceklerdir: "artık demokrasimiz olgunlaştı. cumhurbaşkanlığı sistemiyle koalisyon ihtimali tarihe karıştığına göre darbenin bir ürünü olan seçim barajının demokrasimizin salahiyeti adına makul bir seviyeye indirilmesi hususunda mutabakata vardık."

  gerçek amaç ise tabi ki baraj altı kalacağı anlaşılan ve şu an oyları %5 - %10 arası tek parti olan mhp'yi baraj altı kalmaktan kurtarmak. %8'lik oy bile 600 kişilik parlamentoda en az 60 milletvekiline tekabül eder.

  haber
 • baraj altında kalacağının farkında olan bahçeli'nin "benim için bir iyilik yap" mottosuyla binali yıldırım'a yürüdüğünü gösteren olaydır.

  sayın bahçeli, yüzde 5 sizi kurtarmaz ancak hdp'ye yarar. benden söylemesi.

  sonra şöyle bir tepki vermeyin.

  https://www.youtube.com/watch?v=nuzoww5egzg
 • yetmez ama evet. %1 olması en güzeli olurdu.
  aslında maddeye yalnızca mhp için geçerlidir filan yazabilirler.

  barajı biraz daha aşağı çekerlerse belki ldp de meclise girebilir.
 • oyum boşa gitmesin diye mecburen şu an ki iğrenç siyasal yapılara boyun eğmek zorunda kalan birçok insan için harika bir temsiliyet doğurur. siyasete yeni açılımlar getirecek parti oluşumlarını sağlar fakat asıl amaç mhp'nin baraj altında kalmamasıdır.

  olsun, her şerden bir hayır çıkar.
 • yeni sistemde meclisin hiçbir değeri kalmadığı için istedikleri gibi düşürebilirler seçim barajını.

  desteklediğin parti ha meclise girmiş ha girmemiş. ne değişecek ki? süs niyetine bir meclis var. ülkenin yönetiminde televizyon kanallarındaki tartışma programları kadar etkili.

  yıllardır işlerine gelmedikleri için indirmedikleri barajı şimdi indirirler, bunu da bakın biz ne kadar demokratiğiz diye yedirirler. ciğeri beş para etmez adamlar da bunu savunur.
 • yemin ediyorum chp ve mhpyi yok etmek için bahçeli ve kılıçdaroğlu kadar çalışanlar yok lan.adam %5 e bile kani.şimdi soruyorum ne istiyor bu adam?zamanında bakan oldu istemedi.15 16 yıl sonra fırsat varken koalisyon kurulucaktı istemedi başkan yardımcılığı verildi istemedi.peki ne istiyorsun devlet bahçeli kimsin kime çalışıyorsun?.neden tüm bunlar neden kendi partinin yok oluşunu istiyorsun neden cumhuriyyeti yıkmaya çalışıyorsun devlet bahçeli
  %5 oy hayırlı olsun mhp.sıçtın partinin içine bohçalı
 • bakti mhp bi dahaki seçimde %10u gecemeyecek, biz en iyisi baraji assagi cekelim dedi sayin bahçeli stepnesi.
 • barajın düşmesi tabi ki olumlu, bunun eleştirilecek bir yanı yok, ama şimdi ne amaçla yapıldığı düşündürmüştür.

  16 nisan'da kendilerine karşı birleşmenin son zamanlardaki en uç noktaya ulaşıp, büyük şehirlerde geride kaldıklarını görünce, akp'nin rakiplerini bölme stratejisi gibi görünüyor.

  bozkurtluktan tayyip'in finoluğuna terfi eden mhp'nin durumu zaten içler acısı.

  eski mhp : devletin başına devlet gelecek
  yeni mhp : reis be, bize de bi çorba parası atıver be
 • gerçekleşirse bir nebze olumlu birşey görmüş oluruz. aslında 5 te fazla %3 olsa daha iyi olur ama neyse.

  kime yaradığına bakılacak en son konudur bu seçim barajı. kime yararsa yarasın. muhalefet partilerine oy verecek olanlar için alternatif yaratmanın yanı sıra iktidar içinde şartlardan rahatsız olan için de yeni oluşumlar meydana getirmede cesaret sağlar.

  tabi baraj düşünce kimse ortalığın gül bahçesi olacağını düşünmesin. referandumun acı sonuçlarını senelerce yaşayacağız bundan kimse kaçamaz.
 • akp'nin mecliste çoğunluğu kaybetmesine neden olacağından gerçekleşmeyecek olaydır.

  ortada gitgide büyüyen bir saadet gerçeği var. 2015 seçimlerinde %3 civarı oy aldılar. baraj da alta gelirse oy toplayıp rahat bir şekilde barajı geçerler.

  bir de üstüne gerçek mhp bir parti olarak ayrılırsa onlar da barajı geçebilirler.

  yeni sistemde meclis aslında daha güçlü. fakat meclis de başkanın kontrolü altında olduğu için gücünü kullanamıyor. %5 in altına gelen bir barajla akp meclis üstünlüğünü dolayısı ile kanun yapma yetkisini kaybeder. çünkü başkanın kararnameleri meclis yasa çıkartırsa etkisizleşiyor.