şükela:  tümü | bugün
 • dar bölge seçim sitemi de geldi mi, solcular milyar yıl değil iktidar parlamento yüzü göremezler.
  hayır'lısı olsun. (bkz: milliyetçi cephe çok güzel sen de gelsene)
 • baraj altında kalacağının farkında olan bahçeli'nin "benim için bir iyilik yap" mottosuyla binali yıldırım'a yürüdüğünü gösteren olaydır.

  sayın bahçeli, yüzde 5 sizi kurtarmaz ancak hdp'ye yarar. benden söylemesi.

  sonra şöyle bir tepki vermeyin.

  https://www.youtube.com/watch?v=nuzoww5egzg
 • yetmez ama evet. %1 olması en güzeli olurdu.
  aslında maddeye yalnızca mhp için geçerlidir filan yazabilirler.

  barajı biraz daha aşağı çekerlerse belki ldp de meclise girebilir.
 • oyum boşa gitmesin diye mecburen şu an ki iğrenç siyasal yapılara boyun eğmek zorunda kalan birçok insan için harika bir temsiliyet doğurur. siyasete yeni açılımlar getirecek parti oluşumlarını sağlar fakat asıl amaç mhp'nin baraj altında kalmamasıdır.

  olsun, her şerden bir hayır çıkar.
 • yeni sistemde meclisin hiçbir değeri kalmadığı için istedikleri gibi düşürebilirler seçim barajını.

  desteklediğin parti ha meclise girmiş ha girmemiş. ne değişecek ki? süs niyetine bir meclis var. ülkenin yönetiminde televizyon kanallarındaki tartışma programları kadar etkili.

  yıllardır işlerine gelmedikleri için indirmedikleri barajı şimdi indirirler, bunu da bakın biz ne kadar demokratiğiz diye yedirirler. ciğeri beş para etmez adamlar da bunu savunur.
 • yemin ediyorum chp ve mhpyi yok etmek için bahçeli ve kılıçdaroğlu kadar çalışanlar yok lan.adam %5 e bile kani.şimdi soruyorum ne istiyor bu adam?zamanında bakan oldu istemedi.15 16 yıl sonra fırsat varken koalisyon kurulucaktı istemedi başkan yardımcılığı verildi istemedi.peki ne istiyorsun devlet bahçeli kimsin kime çalışıyorsun?.neden tüm bunlar neden kendi partinin yok oluşunu istiyorsun neden cumhuriyyeti yıkmaya çalışıyorsun devlet bahçeli
  %5 oy hayırlı olsun mhp.sıçtın partinin içine bohçalı
 • bakti mhp bi dahaki seçimde %10u gecemeyecek, biz en iyisi baraji assagi cekelim dedi sayin bahçeli stepnesi.
 • barajın düşmesi tabi ki olumlu, bunun eleştirilecek bir yanı yok, ama şimdi ne amaçla yapıldığı düşündürmüştür.

  16 nisan'da kendilerine karşı birleşmenin son zamanlardaki en uç noktaya ulaşıp, büyük şehirlerde geride kaldıklarını görünce, akp'nin rakiplerini bölme stratejisi gibi görünüyor.

  bozkurtluktan tayyip'in finoluğuna terfi eden mhp'nin durumu zaten içler acısı.

  eski mhp : devletin başına devlet gelecek
  yeni mhp : reis be, bize de bi çorba parası atıver be
 • gerçekleşirse bir nebze olumlu birşey görmüş oluruz. aslında 5 te fazla %3 olsa daha iyi olur ama neyse.

  kime yaradığına bakılacak en son konudur bu seçim barajı. kime yararsa yarasın. muhalefet partilerine oy verecek olanlar için alternatif yaratmanın yanı sıra iktidar içinde şartlardan rahatsız olan için de yeni oluşumlar meydana getirmede cesaret sağlar.

  tabi baraj düşünce kimse ortalığın gül bahçesi olacağını düşünmesin. referandumun acı sonuçlarını senelerce yaşayacağız bundan kimse kaçamaz.
 • akp'nin mecliste çoğunluğu kaybetmesine neden olacağından gerçekleşmeyecek olaydır.

  ortada gitgide büyüyen bir saadet gerçeği var. 2015 seçimlerinde %3 civarı oy aldılar. baraj da alta gelirse oy toplayıp rahat bir şekilde barajı geçerler.

  bir de üstüne gerçek mhp bir parti olarak ayrılırsa onlar da barajı geçebilirler.

  yeni sistemde meclis aslında daha güçlü. fakat meclis de başkanın kontrolü altında olduğu için gücünü kullanamıyor. %5 in altına gelen bir barajla akp meclis üstünlüğünü dolayısı ile kanun yapma yetkisini kaybeder. çünkü başkanın kararnameleri meclis yasa çıkartırsa etkisizleşiyor.