şükela:  tümü | bugün soru sor
  • meclis başkanı binali yıldırım ibb başkanlığı için aday olmuştu. yıldırım'a anayasanın 94. maddesi hatırlatılarak istifa etmesi gerektiği söyleniyordu. 94. maddede şöyle deniyordu: "türkiye büyük millet meclisi başkanı, başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasî partinin veya parti grubunun meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, meclis
    tartışmalarına katılamazlar"

binali yıldırım bu konudaki suskunluğunu bozmuş, seçimin siyasi bir faaliyet olmadığını söylemiş:

"zaten tartışma da burada değil, tartışma anayasanın 94. maddesine göre, siyasi faaliyetler yapılır mı? yapılmaz. bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok, seçim bir siyasi faaliyet değil. seçim; 'aday olduğumuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, ne edeceksiniz, niye aday oldunuz' bunu anlatmaktır. ben işin mahiyeti olarak soruyorum; eğer meclis başkanı bağımsız bir üyeden seçilseydi, ne olacaktı, ona ne diyecektik?" değerlendirmesini yaptı."

https://www.ntv.com.tr/…masi,xpvgslxx70ud9uzg-zb9cg
  • siyasi faaliyet olan durumdur.
    işlerine gelmeyince gündüzü gece ederler, çünkü pişkinlik bunu gerektirir.
  • ortaokul seviyesinde sınıf başkanı seçiliyorsa evet siyasi faaliyet değildir. salak mıdır nedir anlamadım ki!
  • kısaca demiş ki,
    gündüz gökyüzünde gözüken sarı renkli yuvarlak şeye ay denir.
    gece gözüken parlak şeye güneş.
  • seçimle siyasetin ne alakası var?

sn. binali yıldırım doğru söylüyor.

seçim dediğin şey, tiyatrodur ülkemizde..
  • adam bizle ta...k geçiyor net.
  • demek ki ülkeden göç eden sadece parlak beyinler değilmiş.

okuma yazma konusunda sınıfta kalmış, hangi koltuğa talip olacağına karar verme erkinden bile yoksun olan eski başbakan, bugünün meclis başkanı ve akp istanbul büyükşehir belediye başkan adayı binali yıldırım beyanı.
  • haklı söylemdir. partinin adayı olmak kültür sanat faaliyetlerine girer.
    öbür yandan tekrar haklıdır, kendisinin karar yetkisi yoktur "bin ali" demişler binmiş yarın sabık başkana dedikleri gibi "in ali"diyebilirler.