şükela:  tümü | bugün
 • genel secime 12 aydan az sure kala, hukumet tarafindan baslatilan ekonomik programa verilen isimdir. diger ekonomi paketlerinden farki, iktidardaki parti ya da partiler hicbir zaman secim ekonomisi uyguladiklarini kabul ve beyan etmezler. secmen kitlesinin belirli bir bolumu de balik hafizali oldugundan dolayi, hukumetin ilk 3-4 yillik uygulamalarini unutup son donemdeki populist politikalara bakarak oy verecegi siyasi partiye karar verir. secim ekonomisine son bir ornek icin iki ilginc link :

  http://www.cnnturk.com/…pid=40&hid=1&haberid=283720

  http://www.ntvmsnbc.com/news/397073.asp
 • ek olarak belediyelerde rusvet yemenin, normal zamanda atilmayacak imzalarin makul otesi bedellerle kagıt uzerine dokulmesinin artışıyla bir yastık altı seçim-döner sermayesi oluşturmaya yönelik ekonomidir ki yaklaşan seçimlerle beraber bunca zaman bekletilen pis işlerimizi rüşvetlerimizle bir daha seçilip canımızı okusunlar diye bu sahıslarin önüne yığmış bulunuyoruz...
  asıl oyunun galibi kim belli degil...

  (bkz: who kiss who)
 • yüzsüzlük katsayısına göre, kömür yardımlarından devlet bütçesi kalemlerinde komple oynama yapmaya varabilen geniş bir yelpazede dağılmış uygulamaların tümüne verilen isimdir. başarıya ulaşması için muhtaç insanlara oy zarfı şeklinde bakabilen bir kafa ve balık hafıza yeterlidir.
 • elektrik piyasasında şu an feci halde yaşadığımız durumdur.

  hükümet elektriğe 2 seneyi aşkın bir süredir zam yapmazken, uzun süredir fuel oil veya doğalgazdan elektrik üreten şirketler ırak başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki karışıklıklar ve amerika ve ingiltere'nin savaşı finanse etme çabaları yüzünden dolaylı olarak yükselmesine katkıda bulundukları petrol fiyatlarına bağlı olarak teker teker santrallerini askıya almışlar ve ciddi arz düşüşü yaşanmaktadır.

  -dip not; doğalgaz fiyatlar petrol fiyatlarını gecikmeli olarak takip eder ülkemizde -

  bu durumda yirmi küsür ildeki elektrik üreticilerinin tasarruf amacıyla üretimlerini belli saatler arasında durdurmaları sonrasında yaşanan rezaleti herkes hatırlıyor değil mi ?

  şu an napıyor dersiniz hükümet; bazı otoprodüktör kuruluşlardan çok yüksek fiyatlara elektrik satın alıyor. aylık üretim planlaması yaptıktan sonra açığını kapatmak için günlük hazine bonosu tarzı ihalelere çıkıyor. ancak her teklif kendi fiyatından değil, devletin talebine göre oluşmuş tavan rakamlan işlem görüyor. otoprodüktör şirketler napıyor dersiniz ? kendi şirketlerine satacaklarına devlete satıyorlar kar elde ediyorlar. kendi şirketleri ise ucuza devletten elektrik alıyor.

  tabi bu arada bi sürü görev zararı oluşuyor. belki aslında oluşmuyor bu şirketler devletten 2 seneyi aşkın süredir alamadıklarını alıyorlar ... diğer yandan devletimiz ben elektriğe zam yapmam diye dolaşıyor. ya o görev zararları .... hımm benim sizin cebinizden çıkıyor olsa gerek. bu işte bir terslik var di mi ?
 • tüm dünya ülkelerinde iktidarda olan partinin seçimden önce tekrar seçilebilmek adına yaptığı çalışmaların ekonomik süreci.
  şöyledir ki iktidardaki parti yapacağı zamları erteler,işçi memur kadroları açar, geçici işçilere kadro verir,ekonomide canlılık yaratmaya çalışır yani ekonomisini iktidar uğruna sömürür.ama abartılırsa da sonu kötüdür .bu icrahatlar sonucunda oluşan bütçe açıklarını kapatmak için zam yağmuru başlar,vergiler arttırılır.
  seçim ekonomisi kaçınılmaz olup dozunda bırakmak gerekir
 • 90 lara hoşgeldiniz arkadaşlar
 • 24 haziran 2018 genel seçimleri'nde yeniden hortlamış 3. dünya ülkesi özelliği.

  ikramiyeler, gerçek kişilere borç silmeler, imar afları, kurumsal kimliklere borç yeniden yapılandırmaları, muhtelif teşvikler...
 • bir örneğini 31 mart 2019 yerel seçimleri için durmuş yılmaz anlatmış.

  “her yıl nisan ayında yapılan toplantı bu yıl ocak ayına alındı. sebebi herhalde hükümetçe ihtiyaç duyulan nakit/kaynak sıkışıklığı. yıllık bilanço ve k&z hesabı belli olmadığına göre, ogk dokuz aylık faaliyet karı üzerinden görüşmesini yapacak ve devredilmesi gereken dokuz aylık tutarı hazineye normal zamanından üç ay önce avans olarak devir edecektir. bu da işlerin ne kadar sıkışık olduğunu göstermektedir. 2018 yılı kasım ve aralık aylarında faizler yüksek olduğu için kamu bankalarının verdiği düşük teklif üzerinde hazine çok az borçlanmıştır. hazinenin mb nezdindeki bakiyesi çok düşüktür ve ocak ayında yüklü borç geri ödemesi, memur maaş ödemeleri vardır. dolayısıyla hükümet faizleri artırmamak için mb'den gelecek kaynağı öne çekmek istemektedir. peki ne kadar kaynak gelebilir? mb’nin yüksek kâr ettiği yıllarda ekonomi kötü yönetilmiştir ve/veya ekonomide kriz vardır. mb kârı özel sektörden kamuya kaynak aktarımıdır. ekonominin krizde olduğu ve faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, anapara ödemesiz sadece faiz ödemeli swap işlemlerinden önemli miktarda zarar etmesine rağmen, mb’nin 2018 yılı kârı çok yüksek olacaktır. bu nedenle hazine hesabına önemli bir nakit girişi olacak. sonuç olarak şirazesinden çıkan ekonomi politikaları kısa vadeciliğin önemli bir örneğini vermekte, seçim ekonomisi tüm hızıyla devam etmektedir. allah sonumuzu hayreylesin.”
 • seçim olduğu zaman maaşlara daha çok zam geliyor. devletin kontrolündeki fiyatlara ise daha az zam geliyor. devlet daha çok para harcıyor, vergi indirimleriyle halktan daha az para toplanıyor. kısa vadede vatandaşın cebine olumlu yansırken, uzun vadede ise olumsuz yansıyor.

  seçim olsa bir türlü, olmasa bir türlü. tam bir kısırdöngü.
 • "
  amerikan politik literatüründe tasarıyı hazırlayan senatör carl hatch’a atıfla ‘hatch act’ diye anılan 1939 tarihli bir kanun. resmi adı, 'muzır politik faaliyetlerin önüne geçme kanunu'. siyasi iktidardaki partinin ve kamu görevlilerinin, devlet gücünü ve olanaklarını, seçimleri etkilemek için suistimal etmesine ‘muzır politik faaliyet’ diyor bu yasa.

  peki neyi engelliyordu bu yasa? en önemli işlevi, seçmene oy karşılığı rüşveti (iş istihdamı, sosyal yardım vs) kesin çizgilerle engellemesi. seçim faaliyetlerinde kamuya veya sosyal yardım program ve fonlarına ait tek bir kuruşun bile kullanılmasına yasak getiriliyor. federal görevlilerin, seçim kampanyalarına bağış yapmış iş adamlarına veya sivil organizasyonlara, iş, ihale, sözleşme, finansal yardım veya bir başka çıkar vaadinde bulunması cezalandırılıyor.

  yine bu yasa gereği, başkan ve başkan yardımcısı dışındaki kabine üyeleri ve federal bürokrasinin hiçbir görevlisi, her hangi bir politik faaliyete, mesai saatleri içinde ve unvanları, kendilerine tahsis edilmiş devlet araçları, korumalar ve protokol imkanlarıyla katılamıyor; emirlerindekinin ve toplumun politik kararını etkileyebilecek icraat, açıklama ve eylemlerde bulunamıyor. siyasi rozet takamıyor.
  "

  https://t24.com.tr/…yetlere-neden-katilamiyor,16829
  https://www.webtekno.com/…alari-cignedi-h29982.html