şükela:  tümü | bugün
 • genel secime 12 aydan az sure kala, hukumet tarafindan baslatilan ekonomik programa verilen isimdir. diger ekonomi paketlerinden farki, iktidardaki parti ya da partiler hicbir zaman secim ekonomisi uyguladiklarini kabul ve beyan etmezler. secmen kitlesinin belirli bir bolumu de balik hafizali oldugundan dolayi, hukumetin ilk 3-4 yillik uygulamalarini unutup son donemdeki populist politikalara bakarak oy verecegi siyasi partiye karar verir. secim ekonomisine son bir ornek icin iki ilginc link :

  http://www.cnnturk.com/…pid=40&hid=1&haberid=283720

  http://www.ntvmsnbc.com/news/397073.asp
 • ek olarak belediyelerde rusvet yemenin, normal zamanda atilmayacak imzalarin makul otesi bedellerle kagıt uzerine dokulmesinin artışıyla bir yastık altı seçim-döner sermayesi oluşturmaya yönelik ekonomidir ki yaklaşan seçimlerle beraber bunca zaman bekletilen pis işlerimizi rüşvetlerimizle bir daha seçilip canımızı okusunlar diye bu sahıslarin önüne yığmış bulunuyoruz...
  asıl oyunun galibi kim belli degil...

  (bkz: who kiss who)
 • yüzsüzlük katsayısına göre, kömür yardımlarından devlet bütçesi kalemlerinde komple oynama yapmaya varabilen geniş bir yelpazede dağılmış uygulamaların tümüne verilen isimdir. başarıya ulaşması için muhtaç insanlara oy zarfı şeklinde bakabilen bir kafa ve balık hafıza yeterlidir.
 • elektrik piyasasında şu an feci halde yaşadığımız durumdur.

  hükümet elektriğe 2 seneyi aşkın bir süredir zam yapmazken, uzun süredir fuel oil veya doğalgazdan elektrik üreten şirketler ırak başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki karışıklıklar ve amerika ve ingiltere'nin savaşı finanse etme çabaları yüzünden dolaylı olarak yükselmesine katkıda bulundukları petrol fiyatlarına bağlı olarak teker teker santrallerini askıya almışlar ve ciddi arz düşüşü yaşanmaktadır.

  -dip not; doğalgaz fiyatlar petrol fiyatlarını gecikmeli olarak takip eder ülkemizde -

  bu durumda yirmi küsür ildeki elektrik üreticilerinin tasarruf amacıyla üretimlerini belli saatler arasında durdurmaları sonrasında yaşanan rezaleti herkes hatırlıyor değil mi ?

  şu an napıyor dersiniz hükümet; bazı otoprodüktör kuruluşlardan çok yüksek fiyatlara elektrik satın alıyor. aylık üretim planlaması yaptıktan sonra açığını kapatmak için günlük hazine bonosu tarzı ihalelere çıkıyor. ancak her teklif kendi fiyatından değil, devletin talebine göre oluşmuş tavan rakamlan işlem görüyor. otoprodüktör şirketler napıyor dersiniz ? kendi şirketlerine satacaklarına devlete satıyorlar kar elde ediyorlar. kendi şirketleri ise ucuza devletten elektrik alıyor.

  tabi bu arada bi sürü görev zararı oluşuyor. belki aslında oluşmuyor bu şirketler devletten 2 seneyi aşkın süredir alamadıklarını alıyorlar ... diğer yandan devletimiz ben elektriğe zam yapmam diye dolaşıyor. ya o görev zararları .... hımm benim sizin cebinizden çıkıyor olsa gerek. bu işte bir terslik var di mi ?
 • tüm dünya ülkelerinde iktidarda olan partinin seçimden önce tekrar seçilebilmek adına yaptığı çalışmaların ekonomik süreci.
  şöyledir ki iktidardaki parti yapacağı zamları erteler,işçi memur kadroları açar, geçici işçilere kadro verir,ekonomide canlılık yaratmaya çalışır yani ekonomisini iktidar uğruna sömürür.ama abartılırsa da sonu kötüdür .bu icrahatlar sonucunda oluşan bütçe açıklarını kapatmak için zam yağmuru başlar,vergiler arttırılır.
  seçim ekonomisi kaçınılmaz olup dozunda bırakmak gerekir
 • 90 lara hoşgeldiniz arkadaşlar
 • 24 haziran 2018 genel seçimleri'nde yeniden hortlamış 3. dünya ülkesi özelliği.

  ikramiyeler, gerçek kişilere borç silmeler, imar afları, kurumsal kimliklere borç yeniden yapılandırmaları, muhtelif teşvikler...