şükela:  tümü | bugün
 • gelinen noktada ülkede önemli bir gündem adayi.
 • seçim mühürlerinin esenyurtta çalınmasiyla tekrar gündeme gelmesi gereken. hırsız var!
 • seçim güvenliğinin sıkıntıda olduğunu taa amerika dan bile duyanları göstermiştir.
 • oy üzerinde zaman damgası olana kadar türkiye'de olmayacak şey. mühürler taklit edilir, çalınır. türlü çeşitli yollar var biliyorsunuz. bununla ilgili çeşitli düşüncelerim var:

  mühür yerine taklit edilmesi zor hologram etiketler bassak pusulalara . birisi söktüğünde oynadığında haberimiz olsa. bu hologram etiketleri basan makina da etiketin basıldığı zamanı da * sisteme gönderse. oyların seçim günü, seçim saati ve seçim yerinde kullanıldığına emin olabilsek. kontrol edebilsek. ne güzel olurdu diyorum.

  bunlar hayal tabi. bir parmak boyası vardı onu da aldılar götürdüler biliyorsunuz.
 • organize bir çalışmayla her partinin sandık görevlisinin, başında durduğu sandığın oy sonuçlarını parti merkezine sms ile bildirmesiyle bile önemli ölçüde sağlanabilir. (bkz: paralel ölçüm)
 • radikal blog'ta bununla ilgili bir yazı yazılmış.

  --- ------- ---

  yalnızca isim sunucuları üzerinde değişiklik yaparak, ilgili alan adına erişimi engelleyen tib, aynı zamanda bu alan adının farklı ıp üzerinde yayın yapan kendine ait versiyonunu da yaratabilir. bu durumda alan adı değişmeyecek, içerik değişecektir. bunu tib yerine biraz muzipliği olan birisi yaparsa google.com yazdığınızda, inci capsleri görmeniz mümkündür. ancak bir banka sitesine girdiğinizde, doğru adrese girdiğinizden emin olsanız, hatta görüntüde aynı bankanızın sitesine benzese bile aslında, girdiğiniz sitenin bir suretini görüyor olabilirsiniz.
  --- --------

  ---------- ---

  ne yazık ki bu konuda bağımsız ya da partiler tarafından oluşturulmuş bilişim kurulları denetleme faaliyeti yapmamaktadır. bu yazıda konusu geçen seçim manipülasyonundan çok daha farklı yollar da kötü niyetli kişiler tarafından yapılabilir. ancak hepsi büyük bir örgütlülüğe ve organizasyona ihtiyaç duyan kalabalık faaliyetler olduğu için dikkat çeker. bunların çoğu için de yeterli önlemler alınmıştır. ancak burada sözü edilen faaliyeti yalnızca tek bir teknik kişi bilgisayarını kullanarak yapabilir. daha düz bir ifadeyle gerekli donanıma ve bilgiye sahip tek bir kişi seçim sonuçlarını değiştirebilir.

  --- ----- ---

  bilişim güvenliği seçim güvenliğidir
 • kamera yardımı ile sağlanabilir belki. 167 bin sandık varmış toplam. devlet kaderini ilgilendiren böyle bir olay için bu maliyete katlanmalı bence. sadece oy kullanma ve sayılma süresince sandıklara sabitlenecek kamera yerleştirilmeli. seçim kurulu bu kayıtların merkeze iletilmesini zorunlu kılmalı. bu sayede oy kullanma ve sayımı süreci için itiraz edenlere sandık sandık cevap verebilir. sadece sandıklara sabitleneceği için oy gizliliği hakkı korunabilir. devlet ne saçma projelere para harcıyor, buna da kamera parası harcayabilir.
 • blockchain teknolojisinin de katkı sunabileceği düşünülen mesele.

  geçtiğimiz çarşamba günü yapılan sierra leone genel seçimleri, blok zinciri tabanlı ilk seçim olarak tarihe geçti. isviçre merkezli teknoloji girişimi agora, sierra leone’nin en kalabalık bölgelerinde kullanılan her bir oy pusulasını blok zinciri ağına girerek oy verme sürecini denetledi.