şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hayır)
  • ölmeyi tatmamak için var olmamayı tercih ederdim
  • queen'in efsane şarkısı bohemian rhapsody'yi aklıma getiren soru.

--- spoiler ---

mama,
    ı don't wanna die,
    ı sometimes wish ı'd never been born at all.
    --- spoiler ---
  • yanlış, dar anlamda açılan başlık. varlığa gelmek olarak alıyorum.

“cehenneme gitmek bile göze alınır, varlığa gelmenin lezzetine varmak için. “

gibi bir mübalağada bulunmuştu varlığa gelmenin ne büyük bir şey olduğunu anlatabilmek için bir manaya ermiş; ölmek şöyle dura.

editto; seçme hakkı olsa ve bunu kullanabilmekse eğer, seçebilmek için yine varlığa gelmiş olmak lazımdı.
    bu bir paradoks. muhal, abes soru.
  • önce nerede olduğumuzu söyle ona göre kesinleşir cevabımız.
  • seçim hakkı denilen şey ve bu karar değişkenlerinin var olmadan önceki sürecimiz esnasında ele alınması çok saçma olur. var olmadan önce seçim hakkı nedir onu bile bilmiyordum, bu hakkı var olduktan sonra deneyimledim, öğrendim. bu ancak var olmadan önceki durumumuzun idraki ile değerlendirebileceğimiz bir sorudur.
  • bu aslında tarihte üzerine düşünülmüş bir fikir bence. ilk olarak varlığa gelip gelmeyeceğimi seçebilmem için kıyaslama yapmam gerekecek onun için bile kısa bir an için dahi varlığa gelmiş olmamız gerekiyor.(kim bilir belki de ömrün kısa ve sonlu olmasının nedeni de bu olabilir, basitçe dinlerin sınav dediği şey). bir diğer düşünce de eğer varlığa gelişimiz bize kalmış olsaydı yok olmayı seçen kişinin olmayacağını düşünmeden edemiyorum çünkü her an intihar edip yaşamına son verebilir. ilk acısını yaşadığı an, ilk kötülüğü anladığı an hemen yaşamına son vermek elinde olacağı için herkes, tüm ruhlar eğer böyle bir soru sorulursa varlığa gelirim der fikrimce.
    bir diğer düşünülmesi gereken fikir de, protestanlık'taki predestination fikridir. basitçe tanrı her şeyi bilen olduğu için bizim cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğimizi bilir, biz varlığa gelmeden önce de biliniyordu aslında. ancak tanrının bizi yargılamadan direkt cehenneme ya da cennete göndermemesini nedeni yine insanı kendi bilinci ile kaderini değiştirebileceğine dair olan kibri ve "belki de ben de cennete gidecektim, denemeden bilinmez " minvalindeki haksızlıkmış gibi görünecek durumdur. düşünsenize direkt cehennemdesin ve tanrıya isyan ediyorsun. beni dünyaya yollasan böyle olmayabilirdi diye. hatta incil'de böyle bir pasajdan ilham alıyorlar da şu an hangisi olduğunu hatırlamıyorum. arayan rahatlıkla bulur. şöyle diyordu. "tanrının sizi yargılamadığını mı düşünüyoruz o her şeyin başında sizi yargıladı gibi..."
    sonuç olarak böyle bir soru sorulmadan, ya da belki de teknik anlamda varlığa getirip özgür irade vermediğin bir varlığa soru sormanın da mantıksız olduğunu hesaba katarak düşünecek olursak, herkes varlığa -varoluşçuluğun kavramıyla- atılır. kimse pesimistler gibi "vay efendim seçme şansım olsaydı gelmezdim vs. demezdi" diye düşünüyorum. çıkış kapısı hep açık. güle güle.
    not: imla hatalarını bağışlayın.
  • bu soru aslında şu an ölüyorsunuz ve kimsenin haberi olmuyor. yokluğunuzu da hiç fark etmiyorlar demek. böyle düşününce kabul etmesi zor değil mi?
  • ortaokul yılları 10 yaşları. yazları köye gidiyoruz. çocuk falan demeyip dünyanın işini yaptırıyorlar.

bir gün böyle gözlerim kaymış yorgunluktan bayılmak üzereyim neredeyse. bir tavuk gördüm bi ağacın altını eşelemiş külleniyor. o an kendim değil de o tavuk olmayı o kadar istemiştim ki.

keşke gitsem de şu tavuk olarak gelsem demiştim.
  • deli mi sikti beni bu iğrenç dünyaya gelmek isteyeyim dediğimdir.

hele de bu şartlar altında, her şartı ile şu anki ben olacaksam şu anki gibi bir hayata sahip olacaksam özellikle, istemezdim asla.