şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugun ogrendigim kadariyla, uzun suredir akin akin irak ve suriye'den ulkemize gocup gelen araplara da vatandaslik verilip oy kullandirilacak. onune gecmek nasil mumkun olur bilemiyorum. careler uretmek gereken onemli bir konu.
 • (bkz: #35331759)
 • şu saatten sonra forumların en önemli gündem maddesi olmalıdır. forumlarda hala belediyelerin yeşil katliamına karşı alınması gereken önlemler falan konuşuluyor ama seçimlerde dönen dolaplar devam ederse bunun sonu gelmez. yeşil katliamlarını önlemenin en kesin yolu bu katliamı yapanların o makamlardan indirilmesidir.

  seçim hilelerini engellemek için bu konuda örgütlenilmeli. bu şart.
 • (bkz: #34412233)
 • türkiye'nin geleceği için konuşulup, tartışılıp hayata geçirilmesi şart olan şeyler. gündemin en önemli maddesi.
 • en buyuk engelleme yolu her sandiga muhalafelet partilerinin gorevli koyabilmesidir.
  parti icin calisan sandik gorevlisi sabah 6.00 ddan gece 12.00 ye kadar oylarin sayilma vve cuvallara konma islemi bitene kadar orada durur ve kendi not ettigi gecici mazbatayi parti il binasina dogru sekilde iletirse, bir parti secime katildigi oylarin sayisini cok kucuk bir hata payi ile bilebilir.
  bu sekilde il genelinde aciklanan oy, kendi gorevlileri tarafindan ulasan oylardan eksik cikarsa cuvallar imha edilmeden hemen duzelttirme ve basinin onunde yeniden saydirma hakki vardir.
  ama gunumuz muhalefet partileri, chp-mh-bdp her sandiga gorevli koyabilecek durumda olmadigindan sadece hukumetin atadigi gorevlilerin saydigi sandiklardaki oylarini tam olarak bilemezler. bu nedenle itiraz etme gibi bi hareketleri de olamaz.
  o nedenle herkesin sempati duydugu partinin oylarina sahip cikmak icin, parti tarafindan atanmis, sayim sirasinda yasanan tartismalarda oylama hakki olabilecek sekilde sandik gorevlisi olmasi gerekmektedir.
 • muhalefet partileri beceremeyeceği için (onların görevlileri arasına bile kendi ajanlarını sokan bir parti var karşılarında) türk gençliğinin örgütlenerek kullanması gereken çözüm yollarını içeren yollar. türkiye'nin geleceğinin karartılmasını engellemek için şart.
 • secim hilelerinin ne oldugunu ve nasil yapildigini bilmek de engellemenin ilk ayagidir.
  kisa bir ornekle anlatacak olursam:
  bir sandikta oy sayimi sirasinda vatandasin yanlislikla tasirdigi, kaydirdigi, muhuru iki tarafa birden bulasmis oylar sandik kurulunun oylamasina sunulur.
  sandik kurulu, orada oylama yontemi ile karar vererek oyun iptal edilmesine, yahut ilk basilmis gibi gorunen partiye sayilmasina hukmeder.
  sandikta herhangi bir partinin gorevlisi yok ise, diger parti gorevlileri, aslinda o partiye ait olan oylari cok kolay bir sekilde, " aaa bunun muhuru tasmis, iki yere birden basmis, bu oy gecersiz" soylemleri ile iptal edebilir, ayni durumda hatali oy kendi partilerine basilmis ise bir guzel gecerli saydirirlar.
  bu nedenle partinin sandikta gorevlisi yok ise, bu buyuk oy kaybi demektir.
 • kameralı sandık sistemi