şükela:  tümü | bugün
  • baraj kaygisi (bkz: yusuf yusuf) yuzunden iki ya da daha fazla sayida partinin tuzel olarak birle$meden secimde birlikte olmasi durumu. guncel bir siyasi polemik. secim donemi klasiklerinden...
  • boku yemiş seçim sistemimizin yaması
  • ilk seçimlerde başvurulması gereken yöntem. siyasiler bırakın koltuk sevdasını, seçime tek yürek girin. görülsün o zaman halk iradesi.
  • tek yol. kimsenin aptalca egolara hakkı yok. taksim adına yapılacak bir ittifak bu kadar. senelerce sizin itiş kakışlarınız yüzünden şu an bu zulmün altındayız.
  • baraj sistemi nedeniyle 2 veya daha çok partinin kendi adaylarını aynı oluşumdan göstererek barajı aşmalarına yönelik bir seçim stratejisi. ülkemizde 1991 genel seçimlerinde refah partisi, ıslahatçı demokrasi partisi ve mçp tarafından başarıyla uygulanmıştır. ancak bu nedenle erbakan'ın kürt kökenli yandaşları partiyi terk etmişlerdir.
  • 1944-2008 arası yapılan seçimleri inceleyen bir araştırmada, bu tarih aralığında batı avrupa’da kurulan hükümetlerin %18,1’i seçim öncesi ilan edilen ittifaklar tarafından kurulan koalisyon hükümetleri iken, orta ve doğu avrupa’da bu oran %45,1 seviyesinde. bu sonuçları destekleyen bir diğer araştırma da seçim öncesi ittifakların yeni demokrasilerde daha çok görüldüğünü tespit ediyor. ayrıca böylesi ittifakların seçime katılımı %1,5 oranında arttırdığını gösteren çalışmalar da mevcut. daha güncel bir çalışma ise rekabetçi otoriter sistemlerde muhalefetin seçim öncesi ittifak kurma olasılığını inceliyor. bu çalışmaya göre muhalefetin iktidar karşısında seçim öncesinde ittifak kurma olasılığı, kazanma ihtimalinin yüksek olduğu, iktidar partisi ile muhalefet partilerinin politikaları arasında net bir ayrımın olduğu ve ittifak kurma ihtimali olan muhalefet partilerinin kendi aralarında ideolojik olarak uyumlu olduğu durumlarda artıyor.

    detay: http://dogrulukpayi.com/…en/secim-oncesi-ittifaklar
  • artık koalisyonlar tarihe gömüldü diyenlerin ortaya attığı ön koalisyon sistemi. ama asıl ilginç olan, ağzından millet kelimesini düşürmeyenlerin katıldığı ittifakın adı cumhur; partisinin adı cumhuriyet olanların yer aldığı ittifakın adı millet. bu terste bir işlik yok mudur.