şükela:  tümü | bugün
 • baraj kaygisi (bkz: yusuf yusuf) yuzunden iki ya da daha fazla sayida partinin tuzel olarak birle$meden secimde birlikte olmasi durumu. guncel bir siyasi polemik. secim donemi klasiklerinden...
 • boku yemiş seçim sistemimizin yaması
 • ilk seçimlerde başvurulması gereken yöntem. siyasiler bırakın koltuk sevdasını, seçime tek yürek girin. görülsün o zaman halk iradesi.
 • tek yol. kimsenin aptalca egolara hakkı yok. taksim adına yapılacak bir ittifak bu kadar. senelerce sizin itiş kakışlarınız yüzünden şu an bu zulmün altındayız.
 • baraj sistemi nedeniyle 2 veya daha çok partinin kendi adaylarını aynı oluşumdan göstererek barajı aşmalarına yönelik bir seçim stratejisi. ülkemizde 1991 genel seçimlerinde refah partisi, ıslahatçı demokrasi partisi ve mçp tarafından başarıyla uygulanmıştır. ancak bu nedenle erbakan'ın kürt kökenli yandaşları partiyi terk etmişlerdir.
 • 1944-2008 arası yapılan seçimleri inceleyen bir araştırmada, bu tarih aralığında batı avrupa’da kurulan hükümetlerin %18,1’i seçim öncesi ilan edilen ittifaklar tarafından kurulan koalisyon hükümetleri iken, orta ve doğu avrupa’da bu oran %45,1 seviyesinde. bu sonuçları destekleyen bir diğer araştırma da seçim öncesi ittifakların yeni demokrasilerde daha çok görüldüğünü tespit ediyor. ayrıca böylesi ittifakların seçime katılımı %1,5 oranında arttırdığını gösteren çalışmalar da mevcut. daha güncel bir çalışma ise rekabetçi otoriter sistemlerde muhalefetin seçim öncesi ittifak kurma olasılığını inceliyor. bu çalışmaya göre muhalefetin iktidar karşısında seçim öncesinde ittifak kurma olasılığı, kazanma ihtimalinin yüksek olduğu, iktidar partisi ile muhalefet partilerinin politikaları arasında net bir ayrımın olduğu ve ittifak kurma ihtimali olan muhalefet partilerinin kendi aralarında ideolojik olarak uyumlu olduğu durumlarda artıyor.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…en/secim-oncesi-ittifaklar
 • artık koalisyonlar tarihe gömüldü diyenlerin ortaya attığı ön koalisyon sistemi. ama asıl ilginç olan, ağzından millet kelimesini düşürmeyenlerin katıldığı ittifakın adı cumhur; partisinin adı cumhuriyet olanların yer aldığı ittifakın adı millet. bu terste bir işlik yok mudur.
 • "...türkiye komünist partisi düzen partileriyle ittifak yapmaz, onlara oy çağrısında bulunmaz. bunu her defasında söyledik. bu ne siyaset bilmezlikle, ne sekterlikle ilgili… tkp’nin daha önceki seçimlerde aldığı oy ortada. şimdiye kadar türkiye’deki dengeleri değiştirecek ya da önemsenecek bir noktaya gelmedi tkp oyları. buna karşın her seçim muazzam bir baskı kuruluyor “oyları bölmeyin” diye. çünkü bu direnci, düzen siyaseti karşısındaki direnci tamamen yok etmek istiyorlar. biz bu direnci mutlaka güçlendireceğiz. “akp’nin geriletilmesi” isteği toplumda geniş kesimlerin paylaştığı bir istek. bizim derdimiz bu duyguyla, bu taleple değil. ama bu duygunun yeni yanlışlara yol açmasına izin vermeyiz. tamam, akp’nin ekmeğine yağ sürecek hiçbir şey yapmayız ama altını çiziyorum, tkp düzen güçleriyle ittifak yapmaz, düzen partilerine oy çağrısında bulunmaz. onlar kendi aralarında anlaşıyor, kavga ediyor, sonra tekrar anlaşıyor, ittifak kurup bozuyorlar; bizim o dünyada ne işimiz var! "

  kemal okuyan
  http://haber.sol.org.tr/…i-temsilcisi-olacak-250676