şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle örnek bir oy pusulası

  ittifak ismi
  - ittifak kuran partiler isterlerse ittifaklarına bir isim koymayabilirler. bu durumda yalnızca "ittifak oldukları belirtilir."

  -isterlerse ittifaklarına bir isim koyabilirler. "ekşi ittifak," "a ve b partisi ittifakı" gibi.

  mühür

  - seçmen mührü ittifak yapan partilerden birisini basabileceği gibi her ikisine yahut ittifaka ayrılan herhangi bir bölgeye basabilir. her üç durumda da geçerli olacaktır.

  aday listeleri

  teklifin 12. maddesi " ittifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verir." diyor. ancak zannediyorum ortak bir protokolde anlaşarak tek bir liste vermelerine engel bir durum yok.

  baraj
  barajın hesaplanmasında ittifakın toplam oy oranına bakılacak. ittifak üyesi partilerden a partisi tek başına %7, c partisi %4 oy almışsa barajı geçmiş sayılacaklar. (madde 20)

  oy/vekil dağılımı

  5 vekil çıkaracak z ilimiz için;
  a partisi %36
  b partisi %30
  c partisi %14
  d partisi %10
  e partisi %9 oy almış olursa ittifak olmadığı taktirde a partisi 2, b partisi 2, c partisi 1 vekil çıkaracaktı. (tüm partilerin barajı geçmiş olduğu varsayımında)

  a ve d partileri ittifak yaptığı taktirde ise; a-d ittifakı 3, b partisi 2 vekil çıkaracak.

  bunun hesaplanmasında ise “ittifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınır. ittifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı esas alınarak bu maddedeki usule göre paylaştırılır.” yani a ve d ittifakının toplam oyu %50 olduğu için milletvekili dağılımında bu şekilde esas alınacak. daha sonra a ve d ittifakının aldığı 3 vekil kendi aralarında oy oranlarına göre paylaştırılacak.

  not: entry "298 sayılı seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi" baz alınarak yeniden yazıldı. abdülkadir selvi'nin yazısından yola çıkarak yazdığım, entry'nin ilk hali için bakınız (bkz: #74408751)
 • (bkz: koalisyon)
 • fiilen baraj kaldırılmıştır, çünkü ittifak yapan partilerin bir tanesi barajı aştığı takdirde diğer ortağı da aşmış sayılıyor böylelikle meclisimiz gül bahçesi gibi olacak. burası biraz saçma seçime katılma yeterliliği bulunan ancak seçime girmeyen partilerin üyelerini, üyeler kendi partisinden yazılı muvafakati alarak diğer partiden aday olabilecek.
 • mhp'nin bir sonraki seçimde baraj atında kalacağı kesin. seçmen bunlar barajı geçemez diye düşünüp oyları iyi parti ve chp'ye kaydırmasın diye uydurulmuş sistem.
 • seçim barajını fiilen ortadan kaldıran düzenleme. düzenleyenlerin aklına gelmemiş olması iktidarda kafası çalışan tek adamın kalmadığının çok açık bir göstergesi.
 • yine birilerinin asrin liderinizi kandırdığı siztem. şimdi çıkıp cehabe atıyorum ledepe ile ittifak kursa, atuıyorum iyi parti de x ve z partileriyle ittifak kursa, o 3 parti daha meclise girecek ya da bu başganlık sizteminde nereye giriyorsa artık oraya girecek. ne olacak? akepe'nin koltugu eksilecek. etti mi sana dohuz? bunlar hep mehape'nin şeyleri herhalde.
  neyse yine "kandırıldık" der çıkarsınız artık.

  cehape ve iyi parti'ye not: ben sizin yerinizde olsam ne kadar vatanı, milleti düşünen irili ufaklı parti varsa ittifak kurarım/kurmaya çalışırım böyle bir sistem getirilecekse. sonrasını da devlet bahçeli düşünsün.
 • sacmalik otesi. zaytung sistemi gibi sistem. ama kafa da yoralim.

  ysk kararina gore secime 9 parti girebilecek.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…rti_den_aciklama.html

  simdi ben iyi parti ve chp'nin yerinde olsam, hdp disinda, secime girebilsin giremesin, sarayla ittifak kurmayan ne kadar irili ufakli parti varsa gider hasbıhal eder, oturur konusur, oy potansiyeline gore gelin kardesim 1, 2 neyse aday koyun partimizden derim. vatanseverliginden suphem yoksa gerekirse o partinin adamini 1. siraya koyarim. misal, cem toker de isterse gider onu 1. siraya koyar, sectiririm. alabilirseniz saadet'i alin mesela yaniniza.

  onun disinda hdp icin terorist diyorlar ama dava acip kapattirilmiyor da , chp falan gitsin ittifak yapsin ki propaganda yapabilsinler.

  uyanik olmak lazim.
 • entry'nin ilk hali şu şekildeydi:

  diyelim ki x ve y partileri ittifak yaptılar, bu partiler isterlerse 600 vekillik tek bir liste verebilecekleri gibi iki ayrı liste de verebilirler. (her parti kendi listesini verebilir.)

  - her partinin kendi listesini verdiği durumda x partisine verilen oylar x listesinden, y partisine verilen oylar y listesinden sayılacak. her iki partiyi de mühür basıldığı taktirde vekiller partilerin kendi aldığı oylara göre dağıtılacak.

  örneğin: bir seçim bölgesinde geçerli oyların %30'unu x partisi, %10'unu y partisi aldı. her iki partiye de mühür basanların oranı ise %4.

  buradan yüz vekil çıkacaksa 30 vekil x partisine, 10 vekil y listesine verilecek. her iki partiye verilmiş oylar ise oy oranına göre dağıtılacak. yani x partisi 3 vekil daha alacak y partisi ise bir vekil daha alacak.

  bu ittifakın temel yararı barajı aşamayan küçük ittifak üyesinin barajı geçmesini sağlamak olacak. (daha sonra bu kısma ekleme yapacağım bir ayrıntı var)

  - iki parti isterlerse tek bir liste de verebilecekler.

  iki partinin tek liste verdiği durumda partiler isterlerse ortak bir isim ile seçime girebilecekler. örneğin "x ve y partileri seçim ittifakı", "öz hakiki seçim ittifakı", "şen kardeşler seçim ittifakı" gibi. böyle bir ismin seçilmesi durumunda oy pusulasında ittifak ismi yazacak, seçmen de bu isme oy verecek.

  öte yandan partiler isterlerse ittifak ismi seçmeyebilirler. bu durumda oy pusulasında her iki partinin de ismi ayrı ayrı yer alacak. seçmen mührü x partisine de bassa, y partisine de bassa, x ve y partilerinin her ikisine de bassa x ve y partilerinin kurmuş oldukları ittifaka bir oy vermiş olacak ve vekiller ortak listeden seçilecek.
 • bu sistem yasalaşırsa chp ne yapsın sorusuna cevap arayalım;

  öncelikle son genel seçimlerde (kasım 2015) ak parti 49,5; chp 25,3; mhp 11,9; hdp 10,8 oy almış. bunların dışında kalan partilerin hiç birisi %1'den yüksek bir oy alamamış.

  seçimler yenilenmeden önce ise (haziran 2015) ak parti %40; chp %25, mhp %16; hdp %13; saadet %2 oy almış. diğer partilerin hiç birisi %1'e ulaşamamış.

  son olarak 2014 yerel seçim sonuçlarına bakalım:
  ak parti %45, chp, %27, mhp %15, bdp+hdp %6, saadet %2, bbp %1 oy almış.

  ak partinin ittifak yapacağı kesin olan parti mhp. her ikisinin de oldukça yüksek oy oranları var. mhp seçmeninin büyük kısmı iyi partiye kaptırmış da olsa şu anda en yüksek oyu alacak olan 5 partiden birisi durumunda.

  ak parti ayrıca saadet ve bbp ile de ittifak yapabilir. oy dağılımlarına bakarsanız saadet ve bbp'nin toplamda %2-3 arasında bir oy potansiyeli var. belki ittifak olmasa ak parti ve mhp'den kaçan seçmenler de buraya gidecekti. bu partilerle yapılacak bir ittifak ile hem oy oranı 2-3 puan arttırılacak hem de kaçan seçmenin önü kesilecek.

  chp'nin ittifak yapabileceği potansiyel parti ise dsp. sözlükte ldp ismi de dillendiriliyor. dsp'nin son iki seçimde aldığı oy oranları %0.07 ve 0.19 şeklinde. ldp'nin ise her iki seçimde de 0,06. ikisini toplasanız dahi dişe dokunur bir oy oranı elde edilmediğini görüyorsunuz. hatta bırakın bu ikisini barajı aşamayan ve ak parti ile ittifak yapmayan "tüm partilerle" ittifak kursa dahi oyunu %1 bile artıramayacak neredeyse. bir de cem toker ve masum türker'in meclise girmiş olması ihtimalinde kemal kılıçdaroğlu için yeni rakipler çıkmış olacak. dolayısıyla bu ittifaklar hiç bir şekilde chp'nin işine gelecek, ona katkı sağlayacak ittifaklar değil.

  seçim zamanı yaklaştığında eğer iyi parti barajı geçemiyorsa iyi parti-chp ittifakı iş yapabilir. bu sayede iyi partinin yüksek miktardaki oyu da boşa gitmemiş olur. ancak iyi parti barajı zaten geçebiliyorsa bu ittifak gerekli mi tartışılır. elbette her halükarda bu ittifak olduğu taktirde muhalefetin daha az oyu boşa gidecektir. (toplam orana bakılacağından) ancak ittifaktan dolayı potansiyel bir oy kaybı da olabilir.

  hdp ile chp yahut iyi parti ittifakı ise bu partiler için intihar olur. kesinlikle kaçınılmalıdır.

  işin özü; chp ittifak yapmamalıdır.