şükela:  tümü | bugün
 • bu konuda pek çok kaynak kitap ve araştırma var. seçim dönemlerinde hükümetlerin savaş kararı alma konusundaki eğilimlerinin artmasına dikkat çekiliyor pek çok yerde.
  örneğin - kurt taylor gaubatz’ın yazdığı `election cycles and war‘ adlı bir makale var yakın zamanda okuduğum. ilginç örneklerle dolu. son iki yüzyılda bir çeşit seçimin olduğu ülkelerde ülkeyi idare edenlerin seçim dönemlerinde savaşa girme kararını daha kolay aldığını belirtiyor örneklerle. birinci körfez savaşı, vietnam, ikinci dünya savaşı vs. ayrıntılarıyla incelenmiş.

  (bkz: millet ittifakinin parcalanmasi cok onemli)

  makalede ilglnç bir alıntı var (bkz: alexis de tocqueville) tarafından yazılmış: : ‘demokratik ülkeler için iki konu daima zorluk yaratacaktır: savaşa başlamak ve savaşı bitirmek.’

  kafanızı kuma gömeceğinize sağa sola bakıp ne olduğunu anlamaya çalışmak daha bilgilendirici olabilir. kimse görmek istemeyenler kadar kör değildirdiye boşuna dememişler.
 • ooo pkk lı faşistler havlamaya başlamış yine. bir de kabul görür belki diyerek bilimsel yaklaştıklarını sanıyorlar. başka kapıya hadi bakalım. git kamışlıda destek ol bence.
 • savaş ? karşıda devlet mi var amk ne savaşı. gayrinizami harp ne ara savaş oldu.cahilinde hiçbir kesimi çekilmiyor amk
 • savaş ekonomiyi hep büyütür.
  (bkz: savaş ekonomisi)