şükela:  tümü | bugün
  • liderler it ayağı yemiş gibi şehir geziyor. bir sürü yorgunluk, bir sürü masraf, omuza takılan bir sürü xspor atkısı... peki niçin ha, niçin?

bakıyorum mhp mitinglerine (takdir edersiniz ki en eğlenceli geçenler onlar.) bir alan dolusu mhpli, ellerinde üç hilalli bayraklar, karşılarında sevgili dostum devlet bahçeli... bir bağırış, bir kıyamet! hayır devlet bahçeli'ye yazık değil mi? zaten yaşlı adam, bir sürü yol tepip gelmiş, miting konuşmaları da biraz agresif oluyor (bizde niye yok diye bağıran çocuğu canlandırmasını hatırlayalım bi.). ama o mitingin yapılmasının esasen hiç anlamı yok.

mhp mitingine gelen adam zaten oyunu mhp'ye veren adamdır yani, o kadar zahmete değer mi?

ha şöyle olsaydı mesela şahane olurdu: (fikir benim, apartanın ağzını kırarım bak.) mesela orada burada afişler görüyorsun, "aaa akp mitingi varmış gideyim." diyorsun. alıyorsun bayrağını, turuncu-mavi şapkanı da takıyorsun bir güzel. alana gidiyorsun ve kürsüde sevgili devlet bahçeli'yi görüyorsun. hem on numara sürpriz, hem de bu sayede parti lideri kendi kitlesinin dışında kalan vatandaşlara seslenme imkanı buluyor.

miting dediğin böyle olmalı yani. klasik seçim mitingi ne yazık ki sizlere bir fayda sağlamıyor parti başkanları. ben sizin iyiliğiniz için söylüyorum. sevgiler. mucuks.
  • demokrat olmayan kafaların getirisini hesaplamaya çalıştıkları miting türü.

günümüzde yıllar önceki işlevini yitirmiş olsa bile, bize demokratik bir ülkede yaşadığımızı hissettirmesi bakımından çok değerlidir. bir şenliktir. demokrasilerin bayramı olan seçimlere yaklaşıldığını gösterir. partilerin güç gösterisidir. farklı görüşlerdeki partilerin seçmenlerle aracısız iletişim kurmasını sağlar.

demokrasiyi kesintiye uğratmayı düşünenleri korkutur.

güzel şeydir. televizyonda bazı bölümlerini izlemek bile keyiflidir. suriye'de, libya'da, arabistan'da, kuzey kore'de yaşamadığınız için şükretmenize neden olur.
  • birkaç tanesine denk geldim, soluksuz izledim. gözlemlerim şu şekilde.

1) parti liderleri herşeyden yüzeysel bahsediyor. bunu yaptık, bunu yapacağız. (kalabalıktan yeeee evettt sesleri yükselir) ama kimsenin neyin, niçin yapılacağından haberi yok. belki evini yıkıp parti binası yapacak. neyine hemen galeyana geliyorsun?
    2) hepsinin ortak özelliği birbirlerini tehdit etmeleri. o diyor, seni sandığa gömeceğim, öteki diyor. gereken cevabı 12 haziranda vereceğiz. beriki diyor çıkışta gel olm. bir mantıklıca birbirinizi eleştirin arkadaşım.
    3)bir de merak edilen bir husus var bu mitinglere zaten o partinin/adamın sempatizanları gitmiyormu? ne getirisi var bu mitinglerin partilere, gövde gösterisimidir. birbirinize atar yapmak için platform arıyorsanız çıkın canlı yayına 71 milyonun önünde tartışın ne gerek var böyle şeylere.

yani düşünüyorum. ben de çıksam kürseye yalandan gaza getirici birşeyler söyleyip kıvama getirsem topluluğu. sonra da başlasam hepiniziz anasını belleyecem, her türlü pezevenkliği yapacağım ruhunuz bile duymayacak diye açık açık söylesem heyoo evet. başbakan zrl diye sesler duyacağıma eminim.
  • bunları izledikçe sineklerin tanrısı düşüyor aklıma.
    gözlüğü kır,kütük kavgası yap ve unut.unut ki pişmanlık duyma yaptıklarından.pişmanlık,insani bir şey çünkü.
  • saçma, anlamsız, milli servetin heba edildiği bir siyasi parti uygulaması. bence yasaklanmalı.

bir siyasi partinin kendi partizanlarını veya o siyasi partinin yönettiği kuruluşların ve taşeron firmaların çalışanlarının çevre iller de dahil toplanıp parti liderlerinin kürsüden bağırıp çağırdığı deli saçması bir uygulama.

insanların dertlerini tasalarını anayasal güvence altında meydanlarda toplanıp, bağırıp çağırıp dile getiremediği üstüne üstlük zaman zaman biber gazı yediği, ekranlardaki muhalif seslerin hemen hesabının dürüldüğü bir memlekette sokarım böyle demokrasi şenliğine.

binlerce insan sendika mitinglerine kendi ceplerinden çıkan parayla katılıp dertlerini dile getiriyorlar medya sus pus ama iş iktidar partisi mitinglerine gelince 7/24 birbiriyle yarışıyor satılmış medya.
  • tuhaf olan şey. o an mitingi yapan her kimse topluluk o an onu dinliyor ve onayliyor ya hani. cok garip sosyal deneyler yapılabilir bu alanlarda. parti lideri olsam yapacağım ilk seydir miting medyanında "miğfer dibine yürüyün" demek. ordakiler ne yapar ne eder cidden merak ediyorum.
  • türk siyasi tarihinin en sönük seçim mitinglerini 1 kasım 2015 genel seçimleri için göreceğiz.

insanlar o kadar bıktı ki artık politikacıların boş laflarından, parayla bile insan toplaması çok zor duruyor artık. ancak taşeron işçi ve ailelerini tehdit ile götürebilirsin artık bir mitinge.

yeter artık bu millet cidden sıkıldı yalan vaatlerden, gerçekleşemeyecek projelerinizden.
  • önümüzdeki ilk seçime kadar, kesinlikle yasaklanması memleket yararına olacaktır.

zira bu tür mitingler sadece mitingi düzenleyen partinin tabanına hitap etmektedir. bu mitingler için paralar harcanmakta, trafik aksatılmakta, meydanlarda güvenlik tehlikeye atılmaktadır.
    şehirlerde düzenlenen mitinglerin, farklı partiye oy veren seçmenin görüşünü değiştirmediği gerçeği de cabası...
    bunların hepsine bir de gürültü kirliliğini ve çevre kirliliğii ekleyebiliriz.

televizyon ve internet artık herkesin elinin altındadır.
    bir tuşa basıldığında yayından kaldırılacak ve geriye sadece hatırası kalacak olan televizyon ve internet yayınları ile propagandalar yürütülmelidir.

seçim kampanyalarının yürütülmesi amacıyla bu mitingler için üç-beş aylık programlar yapılmakta ve kampanyayı yürüten siyasetçiler devlet işlerinden uzak kalmaktadırlar. en iyi ihtimalle yorulmaktadırlar. mitinglerle meşgul olan devlet adamları, parti liderleri, bakanlar, vekiller, valiler veya belediye başkanları seçim kampanyası boyunca kendi gündemleriyle uğraşmakta ve iç ve dış siyaset sekteye uğramaktadır.

günümüzde çok basit ve maliyetsiz bir şekilde milyonlarca haneye ulaşmak mümkünken mitingler düzenleyerek hem çevreyi kirletmek hem de gündelik yaşamı aksatmak gereksizdir ve yanlıştır. seçim kampanyası boyunca harcanacak para ile de ekonomiye katkı sağlanabilir.