şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güldük, eğlendik. artık yavaşça bitmesi gereken eylem.

  bir projeyi görsel/işitsel anlatmada yardımcı olan slayt veya videolara değil sözüm. karşılıklı laf çakmaya, açık aramaya yönelik olanlara. son zamanlarda yoğun olanı için (ara: ince* video*).

  içerikten veya barındırdığı zeka ışığından bağımsız olarak, akp'li (ya da belki daha doğru yaklaşımla) erdoğanist seçmenin bu tür bir videoyla sadece tek bir yönde etkilenmesini sağlayabilirsiniz: bu da erdoğan'a oy vereduran, ama ona karşı içlerindeki sevginin de bir yandan azalma eğiliminde olduğu kişilerin erdoğan'a olan sempatilerini artıtmak. bir nevi hayat öpücüğü.

  insanlar mantıktan ziyade sezgiyle ve duyguyla yönlerini seçebiliyorlar çoğu zaman, bu ülke hemen yarın bunu bırakmayacak. bu doğrultuda, örneğin, kendi siyasi duruşunu atatürkçü olarak tanımlayabilecek kişiler salt şu hayali kurarak empati yapabilirler: atatürk'ün -varsa- çelişkili söz/davranış vs.lerinden dem vuran videoları gördüklerinde atatürk sevgilerinde bir azalma oluyor mu? evet, atatürk ile erdoğan'ın bir olması önemli değil, zatlarına duyulan "sevginin kaynağı" da konu değil. sizin yüreğinizdeki atatürk sevgisinin tıpkısını, temellendirilmiş veya temellendirilmemiş de olsa, erdoğan için duyan halen %40 civarı vatandaş var. onların amına koymayı isteyebilirsiniz, ama bu sadece sinirlerinizi bozarak hayat kalitenizi azaltmaya yarayacaktır.

  ilişki dramları ve ilişki taktikleriyle dolu sözlüğe özel başka örnek de şu olabilir: on altı yıl ardından zaten limoniye saran ilişkinizde, sevgilinize rakip konumda bir kişi, çeşitli youtube videolarıyla sevgilinizin videolarını kıyaslayıp dalga geçiyor. bu durum içgüdüsel olarak bir dış tehdit olarak algılanmaya yatkındır ve çoğu zaman mevcut ilişkinizin, en azından bir süreliğine, daha sağlam devam etmesiyle dahi sonuçlanabilir. araya girmeye çalışanlara karşı yıkılmamanın verdiği haz, zorlukların güçlendirmesi, acıdan geçmeyen şarkıların biraz eksik olması...

  erdoğan'ı sevenler onu sevmeye devam edecek ve bu da kritikliği herkesçe malum seçimde bir şeylerin değişimine susayanları daha bilinçli olmaya zorluyor. muharrem ince'nin akp yerine ak parti demeyi tercih ederek ve barışma vurgusuyla yoğrularak en baştan dikkat çeken yöntemi, bugünler itibarıyla o çizgisinde durmaktan uzak bir sıradanlığa evriliyor.

  bir enstürmana hakim olan, enstürmanı kullanabilen değil; nerede kullanıp nerede kullanmaması gerektiğinin farkına varandır. sosyal medya güzel fikirler verdi, verecek. fakat bir kere sosyal medya kaynaklı bir eylemin sonucu süper oldu diye, sosyal medyada çıkan ve bir kereliğine dikkat çeken her fikri bayıltana kadar kullanmak devrimsel değişiklik getirmeyecektir.

  yıllardır biteviye kabus görür gibi yaşayan insanlar var, kabusla kavga etmek veya ondan insaf ummak yerine uyanma yollarını bulmalı.