şükela:  tümü | bugün
  • aniden yenilenen/güzelleşen kaldırımlar, yenilenen asfaltlar, çiftçilere verilen destek primleri, memurlara verilen ek zamlar, bakanların seçim bölgelerine yaptıkları özel ziyaret ve beraberinde getirip dağıttıkları şeyler vs vs vs....

yani kısaca genel* ya da erken* öncesi sevgili devletlülerimizin vatandaşlara yaptığı genel kıyaklara verilen isim...kimisi seçim yatırımı da der buna ama göz var nizam var, rüşvet işte rüşvet...
  • zeytinburnunda geçtğimiz günlerde yaşanmış gerçek bir olay (şirin bi amca anlattı):
    ( kapı zili çalar):
    teyze: bey kapıya bak benim işim var.
    amca: tamam tamam.
    gidip kapıyı açar, karşısında seçim çalışması için partiden gönderilmiş iki genç kız durmaktadır.
    teyze: kimmiş gelen bey?
    amca: (sırıtarak) 4 kadın vaadeden partiden gelmişler * hanım, ikisini peşin yollamışlar...

kızlar bunu duyar duymaz toz olurlar...

o değilde bayrampaşada akpnin çeyrek altın dağıttığı söylentileri var, altını alıp oy vermemek çifte vuruş olacak nasıl etsek ki...
  • an itibariyle 24 haziran 2018 seçimleri için ikinci ayağı (ilk ayağı imar affıydı) prim, vergi ve trafik cezası borçlarının yapılandırması şeklinde açıklanmış olan ve meali vatandaşa "gözünün yağını yiyim bana oy ver vatandaş, yoksa beeeyle bicümlemiz yargılanıp hüküm giymeye doğru koşar adım gidiyoruz" şeklindeki yakarış olan kılıfına uydurulmuş olgudur.

giderayak şu kentsel dönüşümdeki emsal artışlarına da bir el atıverseler keşke. *
  • yaş çay'a da 2.45 olarak yansımıştır. ayrıca yaşlılık maaşı 474 tl den 500 tl ' ye çıkarılmıştır. hayırlara vesile olsun.
  • ramazan ve kurban bayramları öncesi emeklilere 1000'er tl sakal atılacağı vaadiyle devam eden silsiledir. *

anketler gerçekleri yansıtmaktan uzak, kayıpları ve panikleri çok daha büyük.