şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: secim)
 • (bkz: tercih yapmak)
 • (bkz: seçmek)
 • kararsız olabilenler için ölümlerden ölüm beğenmek
 • secim yapmak; karar vermek; ademoglunun omur diye adlandirdigi surec boyunca gercekle$tirdigi kacinilmaz bir mevzuattir. insan her an, her saniye secim yapmaktadir, yapacaktir. secim yapilmayan bir an bile du$unulemez. du$unulse dahi artik o anda ortada insan yoktur.

  bu secim yapma hadisesi kimi zaman coklu alternatifler kimi zaman ise iki secenekli olarak cereyan eder. tumevarimda din, tanri gibi unsurlar, tumdengelimde ise artik yatsam mi yoksa cay mi koysam orneklendirilebilir.

  i$te bu yuzdendir ki hicbir ama hicbir hususta emin olunamayacagi gibi, ornekse global perspektifte din konusunda uzla$ma saglanamaz ve toplu buyuk sava$larin onune gecilemez.

  dolayisiyla eger ortada bir hakikat var ise, ki kanaatimce aksi du$unulemez, bu ancak insanin secim yapmadigi bir levelde, belki de ruhunun bedeninden ayrildigi vakit idrak edebilecegi bir hakikat olacaktir.

  gunun sozu: "samimi olmayi vaad edebilirim; tarafsiz olmayi asla." --goethe
 • not: demohratik seçim, referandum gibi skimsonik, saçma şeylerden bahsetmiyorum.

  anlara büyük anlamlar yüklüyoruz hayatımızda. doğduğumuz an, okula başladığımız an, aşık olduğumuz an, ilk maaşımızı aldığımız an. halbuki bu sonuçları veren "anlar" olmadı. bir anda doğmadık, öncesinde bir süreç vardı. bir anda başlamadık okula, yaşımız geliyordu zaten.

  bu anlara büyük önem veriliyor. çoğu zaman hiç unutulmayacak anıların arasına sokuyoruz onları. bir ilişkinin ardından aklımızda kalanlar başlangıcı ya da bitişi oluyor. bu ikisinin arasında yaşanan iyi-kötü her şey uçup gidiyor. ya da çok çalıştığımız, olağanın üstünde gayret gösterdiğimiz bir işin sonunda, karşılığını aldığımız anı dönüm noktası olarak adlandırıyoruz aklımızda. sürecin getirdiklerini göz ardı ediyoruz.

  tüm bunların ötesinde, bazen tüm bir süreçten daha önemli anlar çıkıyor karşımıza. kimi zaman da bu anları biz oluşturuyoruz. bunlar seçim yaptığımız anlardır. rasyonel ya da duygusal bir şekilde seçimi yapar yolumuza devam ederiz. kimi içindeki ateşe yenilir, kısa süreliğine tatmin olacağı bir yolu seçip daha uzun vadeli hayatını bombok eder. kimi zaman da ilerideki güzel günler için başta acı çekersin.

  yine de her şey bu kadar zor değil. çok daha kolay yollar var. sen yalnız değilsen, beraber seçim yapabileceğin gerçekten senş seven yakınların varsa etrafında, neredeyse hiç bir şey kaybetmeden daha büyük güzelliklere ulaşabilirsin. kişi sayısı belirli bi seviyede kalır zaten -en fazla ailenin mevcudu kadar olur bu. önemli olan vazgeçebileceğin -çoğu zaman gerçekten var bile olmayan- şeyler. onları görmezden gelirsen, önünde dev taşlardan oluştuğunu sandığın geçilmez duvarlar, toz olur dağılır gider. yeter ki sen doğru seçimi yap.
 • shutter island filminde çok güzel özetlenmiştir:

  http://www.youtube.com/watch?v=ijt80peygyo
 • bir seçim yapıp hep öbür seçeneği düşünmek ne fena bir şey.