şükela:  tümü | bugün
  • asıl neden bu muymuş? dedirten önerme.

zaten herkesin bildiği neden budur.
  • makarna, kömür, aziz nesin falan filan, dur güneş kaçıyor güneşlenmem lazım
  • kazanmasının sebebi diğer adaylardan daha çok oy almış olmasıdır.
  • adam gibi bir muhalefetin olmaması ve beyni görmeyen insanlarımız.
  • realitedir kardeşim,merkez sağa alternatif var mı,yok!
  • halkın erdoğanlaşmak istemesi.

halkın can almayı, hırsızlığı, ahlak derslerini, hayata müdahaleyi sevmesi. aşağılık psikolojisi.

cehalet kötülük getirir.
  • (bkz: cehalet)
  • oyunu kuralına göre oynaması, seçim öncesinde, seçim sürecinde ve seçim sonrasında mızıkçılık yapmaması ya da yapmıyor görünmesi. seçim kaybettiğinde bahane aramak yerine, gururuna yediremeyerek "mahalleden giderim." diyen mahallenin ağır abisi kıvamında bir imaj çizmesi.
  • yaş ortalaması 29 ve eğitim ortalaması orta2 terk bir ülkede propaganda araçlarının tek elden yönetilmesi.
    en önemlisi ise türkiye'deki oy verme eğilimleri üzerine iyi çalışılmış olması.
    bunu ilk köylerin büyükşehirlere katılmasında gördük. bayram değil seyran değil enişte köyleri niye büyükşehire kattı ki diyorduk ki köylerden gelen oylar olmasa akp nin neredeyse tüm büyükşehirleri kaybedeceğini gördük. davutoğlu seçimleri kaybettiğinde erdoğan sahaya indi kazandı ama daha kötüsünün geldiğini görmemek için kör olmak gerekiyordu. yeni seçim sistemi hazırlandı. hesap şu, erdoğan oyları belli ki hiç bir zaman %50'yi aşamayacak, yaklaşık %25'lik sol bir kesim var, %10'luk da kürt oyları. öyleyse %40'la nasıl %100 iktidar olunur açıklıyorum.
    örnek vermek gerekirse 24 haziran'da yapılacak seçimde erdoğan %40, kürt oyları %10 olduğunda ikinci turda kim olursa olsun erdoğan kazanıyor. sistem muhalefetin tek çatı altında birleşememesi üzerine kurulmuş. 100 kişi üzerinden gidelim.
    40 kişi erdoğan'a
    35 kişi ince'ye
    15 kişi akşener'e
    10 kişi de demirtaş'a oy verdi. (kalanları saymıyorum ki bu en iyi ihtimal.)
    mevzu şurada, demirtaş inceye destek verirse akşenere oy verenlerin inceye desteği azalacak, akşener destek verdiğinde de demirtaşa oy verenlerin desteği azalacak.
    ikinci turda
    40 erdoğan
    35 ince'nin oyu var.
    şimdi soru şu kalan 25 kişinin 6'sı sandığa gidip inceyi destekler mi? eğer demirtaş tarafsız kalırsa bu durumda akşenere oy veren 15 kişinin 6'sı yani yaklaşık %40'ı oy verir mi? en iyi ihtimalde bunlar olası görünüyor.

anketler üzerinden gidersek
    en az 42 erdoğan'a
    30 kişi inceye
    16 kişi akşener'e
    10 demirtaş'a

bu durumda
    incenin 26 kişiden 12 kişinin oyuna ihtiyacı var ki
    bu da ilk turda kendisine oy vermeyenlerin yaklaşık %45'i demek

acı gerçek ise ilk turda kandil operasyonu ile birlikte
    46 erdoğan
    32 ince (bu tempoyla oyları artırdığını varsayıyorum)
    13 akşener
    9 demirtaş durumunda

bu durumda incenin kendisine oy vermeyen 22 oyun 15'ini alması gerekiyor ki bu da kendisine verilmeyen oyların %70 i demek. hele ki kürt oyları destekler sağ oylar azalacak, sağ oylar destekler kürt oylarının azalacağını düşündüğünüzde mümkün değil. bu da ülkemizdeki demokrasi (amerika'da da benzer demeyin orucumu sakatlatmayın)

özetle %65 oyun %40'ını aldığı sürece erdoğan iktidarda dalmaya devam ediyor.
    %35'lik oyu kamplaştırarak böl parçala yönet'i gayet güzel uyguluyor. e hocası anglosakson ekolünden olan birisinin bunu bilmemesi mümkün değil zaten. bu yüzden medya chp'yi gömünist hain, hdp'yi terörist hain, akşener'i fetöcü hain diye pompalamaya devam ediyor. ben bu seçimde de erdoğan'ı alacağını düşünüyorum . sandık katılım oranı belirleyici olacak. ancak erdoğan'ın kazanması beni üzmüyor borç paraları harcayıp inceye ödeteceğine, kendisinin ödeyişini görmeyi isterim.
  • geçmiş yıllarda halkın çoğunluğu olarak salaktık.

şimdi artık kazanamaz.