şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendi kendime düsünüyorum bazen. akp kurmayi olsam sonuc ne olursa olsun nasil kazanilabilir diye.

  plan basit. secime kadar tüm sartlari zorlayip olaginca devletin temcidli giderlerini maksimuma kadar cikar. kisa vadeli cok yüksek faizli devlet bonsu cikar. topla paralari. cevir 30% bitcoine, 30% döviz gerisi altin. bagla hepsini saglam kazik isvicreye.

  secimde muhalefet kazanirsa yik tüm ödemeleri muhalefetin üstüne. sonra "bunlar ülkeyi batirdilar" falan ayagi. türkiyenin zaten iyi olmayan kredi notu insin en dibe.

  gelsin ucan yazar kasalar
 • "...muhalefet partileri başkanlığı ve parlamento çoğunluğunu aldığında dahi, olası bir kriz nedeniyle müstakbel yeni yönetim zora düşecek. hatta sert ekonomik tedbirleri, “acı reçeteyi” uygulamak zorunda kalacak. senaryo şöyle devam ediyor:

  bu ortamda, muhalefete düşen akp, sanki olanlarda kendi sorumluluğu yokmuş gibi ekonomik zorluklar nedeniyle yeni hükümeti ve başkanı suçlayacak ve mart 2019 seçimleri, yeni bir erken seçim ile birleşerek recep tayyip erdoğan’ın bu sefer bir kurtarıcı olarak yeniden seçilmesiyle sonuçlanacak.
  ...

  ...ilk olarak, muhalefetin “kriz gelecek, nasıl olsa iktidardan düşeceğiz” diye iktidara gelmekten geri durma gibi bir stratejisi olamaz. zaten bu söz konusu da değil.

  ikinci olarak, muhalefetin kazanması kurumunda eğer karşılaşılacak olan bir “durumsal kriz” ise, bu mevcut ekonomi politikası çerçevesinin çok da dışına çıkılması gerekmeden atlatılabilir. kısa süreli bir ımf programı ve bunun kısmi olumsuz etkileri ile durumsal kriz aşılabilir.

  ancak çok daha büyük bir sorunumuz var: güncel olarak türkiye’de izlenen birikim modeli tıkanmıştır. bu anlamda bir birikim rejimi krizinden bahsedebiliriz. bu krizin yapısal biçim alması, ancak bir resesyonun yaşanması ile gerçekleşecektir. eğer karşı karşıya olduğumuz bu ise, muhalefeti bir ımf programı kurtaramayacaktır. tam da bu nedenle muhalefet partilerinin ana akım neoliberal reçetelerin dışına çıkacak bir çerçeveye sahip olmaları hayati derecede önemlidir.

  üçüncü olarak, eğer başkanlık ve parlamento çoğunluğu mevcut iktidar tarafından alınırsa, 2019-2020 dönemecinde yapısal bir krizi karşı karşıya gelme ihtimalimiz çok yüksek. son olarak başkanlığın ve parlamento çoğunluğunun aynı partide olmaması durumunda (ki şimdilik bu ciddi bir olasılık gibi görünüyor) seçimlerin kısa süre içinde yenilenmesi gündeme gelebilir. bu nedenlerle, 24 haziran bir yanıyla çok önemli ama diğer yanıyla sadece bir başlangıç."

  ümit akçay
  https://www.gazeteduvar.com.tr/…ci-recete-kader-mi/