şükela:  tümü | bugün
 • yıldız önen bununla tartışan bir yazı yazmış bugün:

  http://www.marksist.org/…mle-gelen-secimle-mi-gider

  türkiye'de seçimle gelenlerin askeri darbelerle yollandıkları sayısız örnek var ve bu tehlikeye elbette ki işaret etmek, tankların karşısında durmak gerekiyor.

  öte yandan dünya tarihi, seçimle gelenlerin sokaklarda ve işyerlerinde verilen mücadelelerle krize sokulduğu, istifa ettirildiği sayısız örnekle dolu.
 • öyle bir noktadayız ki artık bana inandırıcı gelmiyor. sakın seçim olsa ve akp kaybetse, tayyip "ben gitmiyorum, başbakan yine benim" diyecek gibi geliyor.
 • temsilî demokrasi ve evrensel oy hakkı, erdoğan'ın hizmet ettiği sermaye sınıfının insanlığa bir lütfu değildir.

  bu hak, başbakanın başı sıkıştığında demokrasi adına referans verdiği birçok ülkede, işçi sınıfının ve ezilenlerin kitle hareketlerinin mücadeleleri sonucu kazanılmıştır. tarihsel olarak burjuvazi, toplumda azınlık olduğu hâlde, feodalizmle giriştiği kavgada geniş kitleleri kendi yanına çekerken, kendisini "acı çeken tüm insanlığın temsilcisi" hâline getirirken bugün burjuva demokrasisi diye bildiğimiz sistemin temel ilkelerinin oluşumuna razı olmuştur. fakat bu "eşitlik, özgürlük, kardeşlik" uygulamada hep sınırlı kalmış, işçi sınıfı bugün demokrasi kavramının içini dolduran birçok hakkı mücadele ederek kazanmıştır. oy hakkının kazanılması için verilen mücadele 1819'daki peterloo katliamına, ilk bağımsız kitlesel işçi hareketi çartistlerin 1839-1859 arasındaki kampanyasına, 1848 devrimlerine, 1871 paris komünü'nün özgürlük ortamına, belçika'da 1893'te oy hakkı için gidilen genel greve uzanır. erkek/kadın, genç/yaşlı, siyah/beyaz, gerçekten herkes için oy hakkının kazanılmasını ise 1. dünya savaşı'nın sonunda avrupa'yı sarsan işçi hareketlerine ve 2. dünya savaşı sonrası gelişen insan hakları hareketlerine borçluyuz.

  http://www.marksist.org/…gelip-secimle-gitme-ozlemi
 • seçimde hile ile kazanan yine yeni bir seçimde hile ile iktidarda kalır.(bkz: rte' nin koltuk sevdası)
 • seçimle gelen seçimle gitmesi lazım ama seçimle gelen demokraside olması gereken basın özgürlüğünü, muhalefet etme özgürlüğünü kaldırır, bi de üstüne sürekli seçileceği bir yapıyı sisteme empoze etmeye kalkarsa kendi yıktığı demokrasinin altında kalır, kendini seçimsiz göndermek de ortada demokrasi kalmadığı için normaldir. göstermelik seçim yapıp tiyatro oynamaya gerek yoktur.
 • bir önceki hâli, geldikleri gibi giderler olan söz.
 • bunu diyen bunu da dedi (bkz: #vatanhainichpkapatılsın)
 • ekşi sözlüğün yavşak tayfasını iyot gibi ortaya çıkaran sözdür.

  türkiye'de sadece referandumda "evet" diyen seçmen %58'dir. bu hükümetin doğru icraatlarını destekleyen kitleye tekabül ediyor. gerisi ya cidden bilerek isteyerek ve sonuçlarını görerek hayır demiş ya da ideolojik körlük sebebiyle. fakat her ne olursa olsun başbakan'ın bir takım icraatlarına sempati duyan kitleyi ortaya çıkaran 12 eylül referandumu olmuştur.

  erdoğan'ı beğenmiyorsunuz? devridiniz. ne olacak? bu %58'lik kesimi %42'lik dağınık aynı fikirde olmayan muhalefete mahkum mu edeceksiniz? ne öneriyorsunuz baylar bayanlar. bu kitleye bir daha oy kullanması yasaklansın. gerisi hükümet mi kursun? insanlar sizin istediğiniz gibi olmuyor diye onları koca bir ülkeyi açık hava hapishanesine çevirerek işten eve evden işe giden hiçbir biçimde kendi yöneticileri ile ilgili karar veremeyen insanlara mı çevireceksiniz? bu hakkı kim size verdi?

  sözü tümden orduya mı bırakacağız? yoksa halkın %70'inin desteğini alamayan chp'ye mi? kim karar verecek diğer kitle ile ilgili?

  belli bir oligarşik sınıfın ülkesi olmaktan kurtulalı daha bir kaç yıl oluyor. çok meraklıysanız ev ev sokak sokak çalışırsınız halkı yanınıza çekersiniz. erdoğan 40 yılı aşkın bir siyaset geleneğinden geliyor. bu insanlar dişleri ile tırnaklarıyla kazıya kazıya tek tek evleri dolaşa dolaşa halka kendini anlata anlata buralara geldi. mabadını kaldırmaktan aciz varlıklar kalkıp yavşak yavşak konuşuyor.

  size erbakan'ın cevabını veriyorum: hadi ordan, hadi ordan
 • ekşi sözlüğün yavşak tayfası diyen yalaka yavşak şuna cevap versin de gelsin demokrasiyi konuşuruz gene.

  http://www.radikal.com.tr/…_reddedilen_tbmm-1140259