şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en büyük sorunlarından biri ekonomi ve enflasyon olan bir ülke için ibretlik bir durumdur.

  2018 erken seçimi için hazineden partilere yapılacak yardım, yılbaşında yapılan yıllık yardımlarla beraber aşağı yukarı 1 milyar tl civarı olacak. buna devletin seçim için kendi yapacağı harcamaları, örtülü ödenek şu bu eklerseniz miktarı bunu da geçiyor.

  hatta paranın büyüklüğünü şöyle anlatayım koç bu sene ilk çeyrekte 1,1 milyar tl kar açıkladı, sarayın maliyeti 1,370 milyar tl deniyor ama mimarlar odası en az 4,5 milyar tl gibi rakam vermişti.

  üstüne neredeyse her yıl bir seçim referandum oldu; 2014 cumhurbaşkanlığı, 2015 genel seçim, 2017 referandum ve 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi...

  tabi bunları bir de manevi açıdan toplum üstündeki sosyolojik ve psikolojik etki, artan ayrışma, yükselen çatışma ortamı ve stres de dahil.

  yazık yahu, vallahi yazık neredeyse her sene bu bangır bagır çalan saçma müziklere, hereye asılan bayraklara, yerlere atılan broşürlere maruz kalmışız...
 • 2014'ten beri sürekli bir seçim hâli.

  2014'te yerel seçim, sonra cb seçimi.
  2015'te 2 tane genel seçim.
  2016'da seçim yok. (darbe girişimi sonra seçim havası oluşmuştu ama, mitingler vs.)
  2017, ülkeyi karpuz gibi ikiye ayıran anayasa referandumu. hem de ohal'de.
  2018, cb seçimi. olay ikinci tura kalabilir. oluşan tabloya göre erken seçim denilebilir.
  2019, yerel seçim.

  kim bilir ne kadar para gitti, şu 4 senelik seçim sarmalında. kaç milyar lira buhar olup uçtu.

  bir ülkede bu kadar seçim olmaz yani. akp, meşruiyet kazanmak için sürekli seçim moduna soktu ülkeyi. bugünlerde de cezasını çekiyoruz.
 • enflasyonun artması ve faiz oranının yüzde 16 lara çıkmasının en önemli sebeplerinden birisidir. ayrıca emekliye verilen 1000 tl ikramiyede ekonomide açık verecektir. gördükkü bu ay bazı öğretmenler ek ders ücretlerini bile alamamış bu da göstermektedir ki devletin nakit para sıkıntısı var. bu da çok normal sen elin suriyelisine 34 milyar tl harcarsan olan bu olur.