şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'de oy verenlerin sahip oldugu, secmece karpuz secmekten daha iyi bir islevi olmayan hak.
  • türkiye'de olanı fasülyedendir. diğer ülkelerde de öyle olabilir tabi. bilmiyorum.
    eğer seçimde oy kullanmamanın cezası varsa, öy ey hiişt olmaz o.
    seçme ve seçmeme hakkı istiyoruz. sandığa gitmemi bana kimse dikte edemez düud.
  • isviçreli kadınlar seçme hakkına 1971 senesinde kavuşmuşlar. vay anasını sayın seyirciler...
  • askeri öğrenciler,er ve erbaşlar,hükümlüler,18 yaşın altındaki çocuklar,akıl hastaları ve tc vatandaşı olmayanların türkiye'de sahip olamadığı hak. türk kadını bu hakka 5 aralık 1934'te sahip olmuş.
  • seçme hakkı alternatifler arasından birini önde tutmaktır. ülkemizde var mıdır? zannımca yoktur, herkes takım tutar tarzda parti tutuyorsa alternatif yoktur. kişi için var mıdır? yapabildiğimiz en büyük seçim o elbiseyi değilde bunu aldım seçimi herhalde. alternatifler ise sadece giyim firmalarının kataloglarına bağlı. *
  • şu aralar başka bir başlıkta gündemde olan "oy vermeme" konusu ile yakından alakalı haktır.

şimdi, "seçme hakkı" ülkemizdeki bütün vatandaşların eşit seviyede sahip oldukları bir hak diyoruz. gel gör ki, seçimde oy kullanmayanlara da 22 tl ceza uygulanıyor. o halde bizim seçme hakkımız mı var yoksa seçme zorunluluğumuz mu? oy vermemeyi tercih etmek bir hak değil mi?
  • seçim boykotu değil de oy vermemek, boş oy ve geçersiz oy, doğrudan iktidarı onay ve alkış demeye gelmenin ötesinde seçme hakkı** kamuoyuna devretmek demek.