şükela:  tümü | bugün soru sor
 • renata salecl tarafından yazılan orijinal adı "the tyranny of choice" olan seçme eylemi üzerine yazılmış keyifle okunabilecek bir kitap.

  seçmek bizi niçin kaygılandırır?
  başkalarının gözüyle seçmek
  aşk seçimleri
  çocuk sahibi olmak ya da olmamak
  mecburi seçim
  sonuç: utanç ve toplumsal değişimin eksikliği gibi bölümlerden oluşuyor. sonunda da ek okumalar öneriliyor.

  içinde yaşadığımız modern kapitalist toplumun seçme eylemi üzerindeki etkisi eleştirilirken, tüketim tercihleri ile başlayarak hayatta karşılaşılan zor seçimleri rasyonel ve irrasyonel olarak yalın bir dille ele alıyor.

  kitap genel olarak seçim yapma konusunda duyulan kaygı üzerinde duruyor. insanlar ideal seçimleri yapmak isterken, başkalarının bu seçimler hakkında düşüncelerini merak etmekte ve bu seçimleri yaparken de aslında özgür bir seçim yapıp yapmadıkları konusunda kaygı duyuyor. insan tüketeceği ürünleri seçerken belirli sınırlar çerçevesinde özgür olsa da, parçası olduğu sistemi seçme konusunda özgür olmak bir yana seçme şansı dahi olmayabiliyor. seçim yapılacak olasılıkların çokluğu bir yana kaybetme korkusu da seçme eylemini zorlaştırıyor.

  "aralarında seçim yapılacak seçeneklerin sayısı bu kadar fazlayken, seçmek bu kadar bunaltıcı ve yanlış seçim yapmanın sorumluluğu bu kadar kaygı uyandırıcı görünürken, kararsızlığa saplanıp kalmak, seçimin doğurabileceği olası pişmanlık ve hayal kırıklığına karşı bir koruma sağlıyor sanki."

  burada bahsedildiği gibi bazı durumlarda hiçbir karar vermeme yoluna giden biri olarak ara ara kitabı elime alıp altını çizdiğim kısımlara tekrar bir göz atıyorum. yine bir sebeple incelerken hakkında hiç yazılmadığını görüp yazmak istedim.

  seçme eylemi üzerine ilgisi olanların okumasını tavsiye ederim.