1. sen cok surundun aradabi dersi aa getirde moralin duzelsin babında ogrencinin onune sunulan dersler.jazz tarihi ve muzik tarihi odtude populerdir ama secmeli derslerin anında dolması da ayrı bi sorun oldugundan millet ana derslerin kaydını bile sona bırakıp bunlara saldırır.
  2. ortaokulda ve lisede seçmeli denilip zorla verilen derslerden olup üniversite de ise bu derslerin programınızdaki bölüm dersleryle çakışması sonucu eğer uzatmak istemiyorsanız üniversiteyi zorunlu bir seçim yapacağınız bir ders türüdür.
  3. derslerin kontenjanları sınırlı olması nedeniyle bugün kayıt işlemlerini yaparken öğrencilerin bir çok defa isyan etmesine neden olan dersler.
  4. öyle bir derstir ki her dönem sonunda bir dahakine bunu seçmeli, bir dahakine şunu seçmeli diye süründürür. iki türlü seçilir ya ben bunu zaten biliyorum uğraşmadan rahat rahat gitmeden derse geçerim düşüncesiyle seçilir * *. bilinen şeyleri dinlemeye tahammül etmek zorunda kalınır. ya da gerçekten ilgi duyulan öğrenilmek istenen ders seçilir ama ne hikmetse o dersi alamamak için hep bir mani çıkar.