şükela:  tümü | bugün
 • babaannemin daha öncelerden sektirmeden oy kullandığı halde son iki seçimdir başına gelen hadisedir. bende bugün baya nasıl olmaz sen şimdi öldü mü gözüküyorsun,böyle saçma şey olur mu diyerek işlere girişmeye kalktım. ama öldü gözükse devlet hastanelerinden yararlanamaz veya herhangi bir kurumdan yararlanamaz diyerek o seçeneği kafamdan eledim. sanırım kaymakamlığa ya da nüfus müdürlüğüne gitmem gerekiyor. şimdi bu kadar uğraştıktan sonra babaaanne hangi partiye oy vereceksin ona göre diye şakalaşmayı da ihmal etmedim. kadın bir anda ciddileşti, benim vatandaşlık hakkımı işine gelmiyorsa engelleyecek misin sıpa diyerek karşılık verdi.yerine gelince politik cevaplar vermeyi de biliyor süper babaannem.
  edit:27 ocak'ta sonmuş kaçırmışım.
 • yıllar önce köylerin mahalle olarak büyük şehir belediyelerine bağlanması sonucunda benim de başıma gelen durum.

  seçmen kaydını sorguluyorum, yok.

  sonra e-devlet üzerine girince fark ettim ki kimliğim ile ilgili bilgiler değişmiş. mahalle - köy değişirken sıra no gibi bilgiler de değişmiş. hala elimdeki eski kimlik bilgileri ile sorgulama yaptığım için seçmen kaydında gözükmemiş.

  sorgulama ile sonuç elde edemiyorsanız e-devlet üzerinden girip güncel kimlik bilgilerinizi sorgulamanızda yarar var.
 • anne babamın başına gelen durumdur. 30 yıldır her seçimde oy veren anne babam 30 yıldır aynı evde oturdukları ve bir de şehir dışındaki bağ bahçe işleri vs dolayısıyla merkezdeki evimize gelip seçmen listelerini kontrol etmedikleri için bu seçimde oy kullanamayacaklarını öğrendiler. ysk sitesinden girdiğimizde de kayıtları görünmüyor. babam gidip sormuş, neticede sorunun bir üst katı satın alan kişinin daire numarası olarak yanlışlıkla bizim evi yazdırması olduğunu öğrenmiş. muhtarı falan aradım yapacak birşey yok diyor. ya nasıl sinir olduğumu anlatamam. bu kadar salak suluk bir sistem olabilir mi? biri gelip yanlışlıkla sizin adresi kendi adresi gibi gösterdiğinde sizin kaydınız sizin haberiniz olmadan nasıl silinip yok olabilir? iki oy gitti ya, delirir insan.

  sanırım artık çok geç ama yapabileceğimiz bir şey olduğunu düşünen varsa yeşillendirirse çok sevinirim.