şükela:  tümü | bugün
  • bana bu mitingler çok saçma geliyor ve hatta kaldırılması gerektiğini düşünsem de zaman zaman aklıma gelen ne ve kendimce nedenlerini bulduğum bu sorunun 2 cevabı var.
    1- mecbur olduğu için. çalıştığı kurum veya işletmede işi kaybetmemek ve iş verenini memnun etmek için. hatta bu durumu oy vermeyeceği aday/parti için yine iş kaygısıyla gerçekleştirenler var.

2- aidiyet duygusu nedeniyle oy vereceği kişiyi yalnız bırakmamak, arkasında olduğunu hissettirmek ve aidiyet duygusunu, heyecanını diri tutmak.

meral akşener ve muharrem ince seçmeni için 2. durumun söz konusu olduğu belli. özellikle chp seçmeni açısından ince nin adaylığı aidiyet ve sahiplenme açısından büyük bir umut doğurduğundan meydanlar chp nin geçmiş mitinglerine göre daha canlı bir hale geldi.
  • deşarz olmak.

eğlenceli şey ya, coşup coşup sloganlar atmak, geleceğe dair -2 gram da olsa- umutlu olmak.*

malum partininki için deniyor ise, avantayı* kaçırmamak için.
  • miting türkiye'de bir kültürdür. adaylar monolog yaparlar.
    adaylar birbirleriyle biraraya gelip açık oturum yapmazlar, yüz yüze tartışmazlar, soru cevap usulüyle birbirine üstünlük kurmaya çalışmazlar. adaylar diyalog yapmazlar. lider kültü olan toplumların diyalog özelliği gelişmemiştir. karşılıklı konuşmak demek karşındakine iktidar uygulamaktır. lider kültü olan yerde lidere iktidar uygulanmaz, o size iktidar uygular siz kurbanlık koyun gibi bakarsınız.
  • teknoloji bu kadar ilerlemişken, televizyonlardan, internet üzerinden, telefonlardan siyasilerin söylevlerini full hd bir şekilde dinleme ve izleme imkanı varken, ramazan günü sıcak havanın altında kalabalık bir topluluğun içinde saatlerce beklemek bana oldukça saçma ve gereksiz geliyor. oyu zaten sandık başında kullanıyoruz, mitinge göre de kolay kolay karar değiştirilmiyor. bilemiyorum, belki de şahsi asosyallik ve üşengeçlik durumu da buna etkendir ama bu devirde miting yapılması ve mitinge gidilmesi bana zaman kaybı ve yorucu bir iş gibi geliyor.
  • ikna olanlarla birlikte ikna olmak için
  • oy vereceği kişiye destek olmak, onu yalnız bırakmamak için.
  • (bkz: birlikten kuvvet doğar)

dolayısı ile savunduğu görüşün güçlü olup olmadığını görmek istiyor olabilir, haklılığını bu yolla vicdanına kabullendirmek istiyor olabilir, oy vereceği partinin durumunu görmek istiyor olabilir, zorla getirilmiş olabilir.

bir de şu var,

(bkz: çünkü eşşeğin zikinden dolayı)